پایین آمدن سطح آب سلما و شلیک به پایه‌های برق

سیدحسن حسینی

از یک هفته به این طرف جریان برق در هرات قطع و وصل می‌شود. ریاست برق هرات از کار افتادن دو توربین تولید برق بند سلما را دلیل «افت ولتاژ» انرژی برق می‌داند.

بند سلمای هرات قدرت تولید بین ۳۵ تا ۳۸ مگاوات انرژی برق را دارد. حالا اما نظر به گفته‌ی ریاست برق هرات، به دلیل کاهش آب کاسه‌ی بند سلما، ریاست حوزه‌ی دریایی هریرود‌ـ‌‌مرغاب از ریاست برق هرات خواسته است که دو توربین تولید برق را غیر فعال کند. همین قضیه سبب شده که تولید انرژی برق از ۳۵ تا ۳۸ مگاوات به ۱۳ مگاوات کاهش یابد.

محمد‌طاهر عارف، رییس اداره‌ی برق هرات می‌گوید که با گرم شدن هوا و استفاده‌ی زیاد انرژی برق از سوی مردم، نیاز است که صرفه‌جویی در مصرف ایجاد شود.

ولایت هرات هم اکنون با دست‌کم ۲۶۰ هزار مشترک تجارتی، رهایشی و صنعتی، نیاز به ۳۰۰ مگاوات انرژی برق دارد. از این میان دولت در مجموع با وارد کردن ۷۰ تا ۱۰۰ مگاوات انرژی برق از ایران، ۵۰ تا ۶۰ مگاوات از ترکمنستان و تولید ۳۰ تا ۴۰ مگاوات انرژی برق از بند سلما، سعی دارد نیاز مردم به برق را برطرف سازد.

آن‌ طور که آقای عارف می‌گوید، نیازمندی مشترکان برق با ۲۲۰ مگاوات برطرف می‌شود، اما محاسبات نشان می‌دهد که هم اکنون شبکه‌ی توزیع برق هرات با کمبود برق دچار است.

ضربه‌ی سنگین اقتصادی

دست و پنجه نرم کردن با نبود و یا کمبود انرژی برق در هرات، سبب شده که مردم در گرمای طاقت‌فرسای تابستان با مشکلات زیادی شب و روز را سپری کنند. این مشکل علاوه بر تحمیل رنج بر مردم، مسبب زیان سرمایه‌گذاران کارخانه‌های شهرک صنعتی این ولایت که بزرگ‌ترین و فعال‌ترین پارک صنعتی افغانستان است، هم شده است.

حمید‌الله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی افغان رادیو می‌گوید که طی یکی دو مرتبه که جریان برق به کارخانه‌های شهرک صنعتی قطع و وصل شده است، هر کارخانه تا سقف ۱۰۰ هزار افغانی و در مواردی بیش‌تر از آن ضرر کرده است. او می‌گوید که بارها با مقام‌ها در این زمینه صحبت شده است، اما ظاهراً گوش شنوایی وجود ندارد.

در شهرک صنعتی هرات چرخ‌های بیش از ۲۵۰ کارخانه‌ی فعال در بخش‌های تولیدی مختلف گردش دارد.

مردم هرات از نبود انرژی برق تجربه‌های بیش‌تری دارند. در گذشته هم بارها نبود انرژی برق برای مردم مسأله شده بود. آخرین مورد، همین اواسط هفته‌ی گذشته، جریان انرژی برق وارداتی به هرات به‌ طور ناگهانی قطع شد.

اخیراً برق ترکمنستان نیز قطع و وصل می‌شود. در دومین روز از قطع جریان برق، ریاست برق هرات اعلام کرد که اتصال کیبل‌ها در ولسوالی رباط سنگی، سبب این رویداد شده است. یک روز پس از آن، این ریاست در اطلاعیه‌ای گفت که افراد مسلح ناشناس با تیراندازی به کیبل‌های برق، جریان را قطع کرده‌اند.  محمد‌طاهر عارف، رییس برق هرات، اما به افغان رادیو گفت که نیروهای دولتی با تیراندازی به سمت کیبل‌ها، مسبب قطع شدن جریان برق بوده است. آقای عارف می‌گوید که تیراندازی بر کیبل‌های برق در مناطقی صورت گرفته که نزدیک به پاسگاه‌های امنیتی هستند. او می‌افزاید که طی همین یک هفته، کیبل برق وارداتی ترکمنستان در منطقه‌ی «یکه‌دکان» در ولسوالی رباط سنگی، «بوریاباف و کریم‌آباد» در ولسوالی پشتون‌زرغون و در منطقه‌ی «فارم‌‌ها» در ولسوالی زنده‌جان طی دفعات زمانی مختلف در پی شلیک نیروهای امنیتی قطع شده‌ است.

وی تصریح می‌کند که این تیراندازی‌ها، بر کیبل‌های وارداتی انرژی برق ترکمنستان، ایران و بند سلما رخ داده و هنوز دلیل آن برای ریاست برق هرات مشخص نیست.

رییس برق هرات تأکید می‌کند که در این زمینه هیچ شکی وجود ندارد، اما امکان دارد که سهواً رخ داده باشد. در نهایت به نقل از این مقام دولتی، اسناد لازم جهت بررسی قانونی به دفتر والی هرات فرستاده شده است.

بی‌اطلاعی پولیس هرات

با آن‌که رییس برق هرات ادعا می‌کند که بنا بر شواهد نیروهای امنیتی به سمت کیبل‌ها شلیک و جریان برق را قطع کرده‌اند، اما فرماندهی پولیس هرات این ادعا را رد می‌کند.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پولیس هرات، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی افغان رادیو، می‌گوید که اگر نیروهای پولیس چنین کاری کرده باشند، زمینه برای تحقیق فراهم می‌شود و پولیس عاملان آن را به پنجه‌ی قانون خواهد سپرد.

با آن‌که فرماندهی پولیس هرات سعی در رد کردن ادعای رییس برق این ولایت مبنی بر تیراندازی نیروهای امنیتی دارد، اما محمد‌عارف طاهر، رییس برق هرات، اضافه می‌کند که در گذشته هم این اتفاق افتاده است.

رسیدن مکتوب به اداره‌ی محلی هرات

در سوی دیگر اداره‌ی محلی هرات از رسیدن مکتوب عنوانی این اداره از طرف ریاست برق هرات خبر می‌دهد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات، در صحبت با روزنامه‌ی افغان رادیو می‌گوید که مکتوب به این اداره رسیده است، اما هنوز زود است که در مورد آن تبصره شود. آقای فرهاد می‌افزاید که تحقیقات گسترده برای یافتن عامل یا عاملان قطع شدن جریان برق آغاز شده است و در صورت شناسایی افراد، قانون به سراغ‌شان می‌آید.

مشکل قطع شدن جریان برق در هرات، داستان امروز و دیروز نیست، اما شلیک نیروهای امنیتی بر کیبل‌ها و رسانه‌ای شدن آن، به ندرت در این ولایت تجربه شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن