ادب و فرهنگ

کتابخانه «شهید نجیبه بهار» در دایکندی افتتاح شد+تصاویر

افغان رادیوافغانستان-کتاب‌خانه نجیبه بهار با حضور “سید انور رحمتی” والی دایکندی، طی محفلی درسالن اجتماعات این ولایت افتتاح گردید.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیوافغانستان؛ در این محفل که از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ به همکاری مؤسسین کتاب‌خانه برگزار گردیده بود شماری از رؤسای ادارات دولتی، جامعه مدنی، فرهنگیان و رسانه‌ها نیز اشتراک کرده بودند.


مقام ولایت از اقدام نیک خانواده نجیبه بهار و مؤسسین این کتاب‌خانه ابراز قدردانی نموده و افتتاح این کتاب‌خانه را به همه مردم دایکندی تبریک گفته و افزود:” با تأسیس این کتاب‌خانه آرمان بلند نجیبه بهار ادامه خواهد یافت و ایجاد این کتاب خانه جوابی دندان شکن برای تروریستان و دشمنان خواهد بود.”


آقای رحمتی در بخش از سخنانش پیرامون وضعیت امنیتی ولسوالی‌های کجران و ناوه‌میش نیز صحبت نموده و گفت:” اداره محلی با امکانات دست‌داشته شان تلاش دارد که برای پایان دادن جنگ کجران از هیچ تلاش دریغ نکند.” وی همچنان از مردم کجران برای حمایت از نیروهای امنیتی نیز قدردانی نمودند.


در ادامه برنامه، حسین رضایی یکی از مؤسسین این کتاب‌خانه هدف از ایجاد این کتاب‌خانه را بیان نموده و ابراز داشت:” ما این کتاب‌خانه را به دو هدف؛ گسترش فرهنگ آموزش و مطالعه و مستند سازی هزینه جنگ ایجاد نمودیم” وی تأسیس این کتاب‌خانه را جوابی بر تروریسم عنوان نمودند.


در بخش از برنامه رحمت‌الله شریعتی استاد دانشگاه و یکی از فعالین مدنی نجیبه بهار را یک الگو و نمونه برای جوانان و فرهنگیان خواند و ابراز داشت:” نجیبه بهار با استفاده از علم مدرن می‌خواست بر فرهنگ کهنه و فرتوت کاری ادارات پایان بدهد.”


حسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ و مریم حسینی خواهر شهید نجیبه بهار نیز در این برنامه صحبت نمودند.


نجیبه بهار دوره مکتب را در مکتب نسوان غاف شهرستان، دوره لیسانس را در کشورهندوستان و دوره ماستری‌اش را در کشور جاپان به اتمام رسانده بود. وی بعد از فراغت، در وزارت معادن کار می‌کرد.


نجیبه بهار در روز دو شنبه، در ۲ اسد ۱۳۹۶ در یک حادثه تروریستی انتحاری در کابل، با ۱۶ تن از کارمندان وزارت معادن به شهادت رسید.

انتهای پیام

af.shafaqna.com

افغان رادیو در شبکه های اجتماعی: توییتر | فیسبوک | تلگرام

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن