صحت

داروهای تقویت جنسی؛ کامجویی رخوت‌انگیز یا تجارتی مرگبار؟

جنگ‌های چند دهه‌ای و نبود امنیت در کشور، تاثیرات عمیقی بر زندگی مردم گذاشته‌است. امروزه، یک بی‌نظمی جمعی در رفتار مقامات مسؤول دولتی و مردم عادی دیده می‌شود. علاوه بر افزایش فقر، بیکاری، اعتیاد و ده‌ها معضل دیگر، بی‌قانونی و زورگویی هم به اوج خود رسیده‌است. هیچ‌کس – نه مسؤولان حکومتی، نه خود مردم عادی- هیچ توجهی به زندگی مردم و صحت آنان ندارند. همه از کنار این آفت‌ها به آرامی می‌گذرند. یکی از موارد، آشفته‌بازار حاکم بر عرضه و تقاضای داروهای تقویت جنسی است.

در کنار مشکلات دیگر، نبود یک نظارت جدی و عدم کنترل از وارد شدن دواهای بی‌کیفیت و غیرمجاز و وجود فساد در دستگاه حکومتی باعث شده‌است که امروزه دواهای غیرمجاز در کنار داروهای بی‌کیفیت دیگر به‌شکل آزادانه در داروخانه‌ها و سر کراچی‌ها در نقاط مختلف شهر به‌فروش برسد. 

در اکثر نقاط شهر کابل، فروشندگان، آزادانه دواهای مختلفی زیر نام تقویت جنسی را بدون آنکه از پیامد آن چیزی بدانند، به مردم می‌فروشند. 

دواهای تقویت جنسی به اشکال مختلف مثل اسپری، پماد، تابلیت و مرهم به‌منظور طولانی‌ساختن زمان رابطه جنسی و افزایش میل جنسی، کاهش آن، بزرگ‌کردن اندام‌های جنسی مردان و‌ زنان و… به‌شکل زیاد در دواخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و آرایشی عرضه می‌شود. حتی در فروشگاه‌های آنلاین به‌شکل آزادانه در مورد مزیت‌های این نوع داروها تبلیغ می‎شود. 

عدم نظارت و کنترل جدی باعث شده‌است که فروش این نوع دواها آزادانه صورت بگیرد؛ دواهایی که گفته می‌شود هیچ‌گونه جوازی از سوی وزارت صحت عامه ندارد و فروشندگان و افرادی که از این نوع دواها استفاده می‌کنند هم در مورد ضررها و امراضی که ممکن است در اثر استفاده دوامدار از این نوع داروها به‌وجود می‌آیند، معلوماتی ندارند.

کمپاین جمع‌آوری دواهای تقویت جنسی

وزارت صحت عامه به‌تازگی کمپاین سراسری جمع‌آوری دواهای تقویت جنسی را روی دست گرفته‌است. گفته می‌شود در برخی ولایات، شمار زیادی از این نوع دواها از سوی مسؤولان وزارت صحت عامه جمع‌آوری شده‌است؛ اما گفته می‌شود که مرکز توزیع این نوع داروها هنوز فعال‌اند و خرده‌فروشان هم این دواها را در دسترس استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند. 

وزارت صحت عامه همچنین استفاده از دواهای زیر نام تقویت جنسی، لاغرکننده، چاق‌کننده وغیره را «خطرناک» می‌خواند و می‌گوید که در کمپاین سراسری تلاش صورت گرفته، ضمن جمع‌آوری دواهای تقویت جنسی، به مردم از ضررها و امراضی که در اثر استفاده از این نوع داروها به‌وجود می‌آید، آگاهی‌ داده‌شود. 

توحید شکوهمند؛ معاون سخنگوی وزارت صحت عامه به خبرگزاری افق می‌گوید، در صورت نیاز، زمان کمپاین تمدید می گردد تا جمع‌آوری دواهای غیرمجاز به‌شکل کامل‌تری صورت بگیرد. او تاکید می‌کند با افرادی که دست به واردات و فروش این نوع دواها می‌زنند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

فروش آزاد

فروش دواهای تقویت جنسی آنقدر عادی شده‌است که علاوه بر دواخانه‌ها، شماری از مردم در سر چهارراه‌ها نیز دست به فروش این نوع دواها می‌زنند. در میان فروشندگان، کودکان زیر دوازده سال نیز دیده می‌شوند. برخی از این فروشندگان می‌گویند، از بیکاری و فقر، دست به این کار زده‌اند. آنان می‌گویند که برای فراهم‌ساختن مصارف خانواده و تعلیم و تحصیل‌شان ناگزیر به فروش دوای تقویت جنسی شده‌اند. 

عبدالله که در سر پل خشتی، داروی تقویت جنسی می‌فروشد، به خبرگزاری افق می‌گوید، شرایط بد زندگی مجبورش کرده دست به‌فروش داروهای تقویت جنسی دست بزند. او می‌گوید که در مورد ضررها و امراضی که از استفاده این نوع داروها به‌وجود می‌آید، آگاهی چندانی ندارد. او همچنین می‌گوید برای آن‌ها مهم این است که چگونه بتوانند مصارف خانواده و کورس‌شان را تأمین کنند. گفته می‌شود این خرده‌فروشان به‌دلیل نرخ نسبتا پایین‌تر داروها، مشتریان بیشتری دارند. 

عوارض مرگبار

استفاده داروهای تقویت جنسی بدون مشورت داکتر برای هر استفاده کننده‌ای خطرناک گفته می‌شود. برخی متخصصان می‌گویند، این نوع دواها به ندرت از سوی متخصصان برای افراد تجویز می‌شود؛ اما بقیه مردم که بدون معلومات از عوارض این نوع داروها از آن استفاده می‌کنند، امکان دارد با امراض مختلف حتی سرطان مبتلا شوند. 

نسیم احمدی؛ یکی از داکتران به خبرگزاری افق می‌گوید، بیشتر مشکلات جنسی در اثر مراجعه به داکتر رفع خواهد شد؛ اما افرادی که بدون مراجعه به داکتر به‌شکل خودسرانه از این نوع داروها استفاده می‌کنند، در آینده با مشکلات عصبی و بی‌حوصلگی و همین‌طور مشکل سستی و التهاب حجراتی در اندام‌های جنسی‌شان …

افزایش استفاده‌کنندگان

فروشندگان دواهای تقویت جنسی می‌گویند، از دو سال به این‌سو، استفاده‌کنندگان این داروها بیشتر شده‌اند. آن‌ها می‌گویند که افراد با شرایط مختلف سنی برای خریداری از دواهای تقویت جنسی نزد آن‌ها می‌آیند. به‌گفته‌ این فروشندگان، میانگین سنی خریداران دواهای تقویت جنسی میان ۱۸-۶۰ ساله را تشکیل می‌دهد. 

برخی از دواخانه‌ها هم می‌گویند که خرید و استفاده از دواهای تقویت جنسی میان مردم عادی شده‌است. افرادی مختلفی از آن‌ها داروهای تقویت جنسی، دواهای چاق‌کننده، لاغرکندده و انواع دیگر را می‌خرند. 

ظاهر که در یکی از مزدحم‌ترین نقاط شهر کابل دواخانه دارد، می‌گوید که مردم بدون این‌که از عوارض این نوع دواها معلومات داشته‌باشند، از آن استفاده می‌کنند. او می گوید، افراد پس از استفاده چندباره دواهای تقویت جنسی بدون این دواها نمی‌توانند، عمل کنند. او همچنین می‌گوید که استفاده دوامدار از این دواها، ضررها و عوارض زیادی را در پی دارد.

قاچاق داروها

مسؤولان وزارت صحت عامه می‌گویند، دواهای تقویت جنسی بیشتر به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. توحید شکوهمند؛ معاون سخنگوی این وزارت به خبرگزاری افق می‌گوید، وضعیت امنیتی در کشور طوری است که نمی‌توان به‌راحتی از واردات دواهای غیرمجاز به‌شکل قاچاقی جلوگیری کرد. او می‌گوید که وزارت صحت عامه در هماهنگی با نهادهای امنیتی روی پلان عملی برای جلوگیری داروهای غیرمجاز کار می‌کند. 

آقای شکوهمند تاکید می‌کند که وزارت صحت عامه مصمم است جلو واردات دواهای غیرمجاز به‌شکل قاچاق در کشور را بگیرد. او همچنین می‌گوید، ریاست تنظیم امور دوایی، موضع سخت‌گیرانه‌تری را در کنترل و ثبت دواهای وارداتی روی دست گرفته‌است.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن