شورای نظامی سودان و مخالفان با یک‌دیگر به توافق رسیدند

شوشورای نظامی سودان و مخالفان پس از دو روز مذاکره با یک‌دیگر بر سر چگونه‌گی تقسیم قدرت در دوران انتقالی، به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق که با میانجی‌گری اتحادیه آفریقا حاصل شد، یک شورای حاکم با حضور گروه‌های نظامی و غیر‌نظامی به مدت دست‌کم سه سال کنترل امور را در دست می‌گیرد.

یورونیوز گزارش داده است که محمد‌حسن ولد لبات، میانجی‌گر اتحادیه آفریقا صبح روز جمعه، ۵ جولای، در خصوص شورای حاکمیتی سودان اظهار داشت: «دو طرف توافق کردند این شورای پنج عضو نظامی و پنج غیر‌نظامی داشته و نفر یازدهم نیز دارای سابقه نظامی باشد. ریاست شورای حاکمیتی به صورت دوره‌ای خواهد بود که نظامیان ۲۱ ماه و غیرنظامیان ۱۸ ماه ریاست آن را برعهده خواهند داشت.»

آقای ولد لبات هم‌چنین درباره مجلس قانون‌گذاری جدید سودان گفت: «دو طرف توافق کردند که پس از تشکیل شورای حاکمیتی، مجلس جدید تشکیل شود، ضمن این‌که یک دولت متشکل از نیروهای تکنوکرات کنترل امور را در دوره انتقالی در دست داشته باشد.»

این توافق قرار است با حضور نخست‌وزیر اتیوپی و چند رهبر دیگر آفریقایی هفته آینده در خارطوم به امضای شورای نظامی و ایتلاف آزادی و تغییر برسد.

ارتش سودان به دنبال تظاهرات مردمی علیه دولت عمر البشیر، در ۱۱ اپریل، او را از ریاست جمهوری برکنار کرد و خود با تعیین شورای نظامی انتقالی کنترل امور را در دست گرفت. اما مردم که خواهان از میان رفتن تمام آثار بر جای مانده از نظام البشیر بودند، هم‌چنان به اعتراضات خود ادامه دادند و خواستار تشکیل یک دولت غیر‌نظامی شدند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن