رویدادهای داخلی

روسیه و عربستان سیاست کاهش تولید نفت را تمدید کردند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی، در حاشیه برگزاری اجلاس کشورهای گروه ۲۰ با یک‌دیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. موضوع محوری گفت‌وگوی آن‌ها هم‌آهنگ کردن سیاست انرژی دو کشور و هم‌چنین تصمیم‌گیری درباره تمدید یا عدم تمدید تصمیم محدود کردن تولید نفت بوده است.

به گزارش دویچه وله، کشورهای عضو اوپک در همراهی با روسیه در واپسین روزهای سال گذشته میلادی بر سر کاهش میزان تولید نفت خام توافق کرده بودند. سیاستی که هدف آن ایجاد ثبات در بازارهای جهانی و افزایش بهای نفت اعلام شده بود. این تصمیم یک بازه زمانی شش‌ماهه را در بر می‌گرفت و روز یک‌شنبه نهم سرطان به پایان می‌رسید.

دویچه وله به نقل از رویترز گزارش داده است که پوتین و محمد بن سلمان درباره تمدید این سیاست توافق کرده‌اند. این تصمیم در آستانه برگزاری نشست اوپک در وین اتخاذ می‌شود.

روسیه اعلام کرده است که در سایه همکاری با کشورهای عضو اوپک در عرصه تنظیم تولید و توزیع نفت، از سال ۲۰۱۷ به این سو، موفق شده است درآمدهای نفتی خود را به میزان ۱۱۰ میلیارد دالر افزایش دهد.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان که برای شرکت در نشست اوپک راهی وین شده، اعلام کرده است که تصمیم تمدید سیاست یادشده برای مدت نه ماه خواهد بود و تا پایان مارچ سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که تصمیم‌گیری قطعی درباره بازه زمانی اجرای این سیاست باید در نشست «اوپک پلاس» اتخاذ شود. در نشست مشترک کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیر عضو و به ویژه روسیه که به گروه «اوپک پلاس» شهرت یافته، در روزهای اول و دوم جولای درباره مدت اجرای این سیاست تصمیم‌گیری می‌شود.

ولادیمیر پوتین پس از دیدار و گفت‌وگو با محمد بن سلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «روسیه و عربستان از سیاست تمدید کاهش تولید نفت حمایت می‌کنند. اما در مورد این موضوع که آیا اجرای این سیاست برای شش ماه یا نه ماه خواهد بود، باید تصمیم‌گیری شود. احتمالاً برای نه ماه خواهد بود.»

بر اساس این تصمیم، کشورهای اوپک و کشورهای غیر عضو تولید نفت روزانه خود را به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش خواهند داد.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان در وین به خبرنگاران گفته است که نیاز به کاهش بیش‌تر تولید نفت در شرایط کنونی وجود ندارد.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن