حملات گسترده‌ طالبان به ولسوالی گلران ولایت هرات

افغان رادیو، هرات: طالبان با حمله‌ گسترده به مرکز ولسوالی گلران ولایت هرات، دست‌کم دو پاسگاه مهم این ولسوالی را سقوط داده و تلفاتی را به نیروهای امنیتی وارد کردند.

هرچند پولیس و نیروهای امنیتی در هرات می‌گویند که آمار دقیق تلفات را هنوز دریافت نکرده‌اند، اما منابعی در این ولسوالی می‌گویند که در پی حمله‌ طالبان بیش‌تر از ۱۰ سرباز پولیس و ارتش جان باخته‌اند.

این حملات از ساعت ۱ بامداد امروز آغاز شد و تا ساعت ۶ صبح ادامه داشت.

آن‌گونه که منابع دولتی می‌گویند، نیروهای امنیتی با تلفات بالا اما جلو سقوط این ولسوالی را گرفته‌اند. به گفته این منابع، هم‌چنان طالبان ۵ نفر را به اسارت برده‌اند؛ ۳ سرباز ارتش و ۲ سرباز امنیت ملی.

محمد‌عارف طیب، نماینده‌ی پیشین مردم در مجلس و از بزرگان ولسوالی گلران در صحبت با روزنامه‌ی افغان رادیو می‌گوید که در این حمله فرمانده پولیس ولسوالی گلران به شدت زخمی شده و در حالت بی‌هوشی به سر می‌برد. این نماینده‌ی پیشین مجلس هم‌چنان تأیید کرد که هم اکنون دکان‌ها در بازار ولسوالی گلران بسته است و مردم در سردرگمی به سر می‌برند. آقای طیب هم‌چنان اضافه کرد که نیروهای دولتی از زمین و هوا به سمت ولسوالی گلران در حرکت‌اند، اما به گفته‌ی وی بنا بر وخیم بودن اوضاع امنیتی، چرخ‌بال‌های نیروهای امنیتی که برای انتقال جنازه‌ها به مرکز ولسوالی رفته بودند، نتوانستند نشست کنند.

ولسوالی گلران یکی از نقاط استراتژیک هرات است. این ولسوالی ۳۶۰ روستا دارد که بنا بر گفته‌های مردم محل نیروهای دولتی تنها در یک روستا حاکمیت دارند.

آقای طیب تأکید می‌کند که حمله‌ی بامداد امروز طالبان امکان دارد ریشه در تنشی داشته باشد که چند روز پیش بین ولسوال و مردم رخ داده بود.

سه روز پیش بین مردم ولسوالی گلران و ولسوال منطقه درگیری لفظی رخ داد که منجر به گلوله‌باری محافظان ولسوال به سمت مردم شد. در این گلوله‌باری سه غیر نظامی زخمی شدند و پس از آن والی هرات ولسوال را برای وضاحت به دفتر خود فرا خواند.

آقای طیب اضافه می‌کند که طالبان از چند وقت پیش به این طرف آمادگی حمله به مرکز ولسوالی را داشتند و حالا با فراهم شدن زمینه دست به حمله زده‌اند.

در سوی دیگر فرماندهی پولیس هرات می‌گوید که وضعیت در ولسوالی گلران هم اکنون کاملاً عادی است و نیروهای امنیتی در بازار ولسوالی حضور دارند.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پولیس هرات، با آن‌که آمار دقیقی از تلفات نیروهای امنیتی به دست نمی‌دهد، اما رقم تلفات نیروهای دولتی را «بسیار کم» می‌خواند.

برخی منابع دولتی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی افغان رادیو می‌گویند که تا فعلاً هیچ کمکی به مردم و نیروهای امنیتی باقی‌مانده در بازار ولسوالی نرسیده است. بنا بر گفته‌های منابع، فعلاً تنها یک پاسگاه محافظت عامه مشهور به پاسگاه هاشمی باقی مانده و در حال مقاومت با طالبان است.

هم‌چنین به نقل از منابع، یک پاسگاه دیگر پولیس که ۸ نیروی امنیتی در آن در حال انجام وظیفه بودند، به دست طالبان سقوط کرده و از سرنوشت سربازان خبری در دست نیست.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن