اتهام دخالت در استخدام کارکنان انتخاباتی؛ انکار ارگ و انتقاد نامزدان

خلیل اسیر

ارگ ریاست جمهوری از دخالت در امور انتخابات به ‌ویژه در استخدام کارکنان انتخاباتی منکر است، نامزدان اما می‌گویند که این دخالت آن‌قدر روشن است که نمی‌شود انکارش کرد.

ارگ پیش از این بارها به تلاش برای نفوذ در کمیسیون‌های انتخاباتی متهم شده است. اما آن‌چه به این اتهام جان تازه بخشیده است، اظهارات دو روز پیش مولانا محمد عبدالله است. این کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات روز پنج‌شنبه «حلقاتی» در درون ارگ را به دخالت در امور استخدام کارکنان انتخاباتی متهم کرد. به گفته عبدالله، حلقاتی در درون ارگ در همکاری با دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، در امور استخدام‌ در این کمیسیون دخالت دارند. او اما نامی از این حلقات نبرد و تصریح کرد که برای اثبات ادعای خود اسناد کافی در اختیار دارد.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در واکنش به اتهام مولانا محمد عبدالله می‌گوید که صلاحیت استخدام کارکنان انتخاباتی به دست کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی است. مرتضوی در صحبت با روزنامه افغان رادیو افزود که ارگ تا کنون هیچ‌گونه دخالتی در استخدام کارکنان انتخاباتی نداشته است. او از جانب دیگر از مولانا محمد عبدالله خواست که نام این «حلقات» را فاش کند تا ارگ نیز در جریان قرار بگیرد.

در این ارتباط، عبدالفرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، می‌گوید که این کمیسیون در برگزاری امتحان رقابتی برای استخدام کارکن در کمیسیون مستقل انتخابات، صرفاً نقش تسهیل‌کننده داشته است. احمد افزود، در امتحانی که چندی پیش برای استخدام کارکن در کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد، نوزده بست به رقابت گذاشته شده بود. به گفته او، بیش‌تر این بست‌ها شامل ریاست‌های ولایتی و بست‌های معاونان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می‌شود. عبدالفرید احمد تصریح کرد که نماینده‌گان کمیسیون اصلاحات اداری تنها در روز امتحان تحریری و آن هم برای کمک تخنیکی با کمیسیون مستقل انتخابات در محل امتحان حضور داشتند و امتحان تقریری توسط خود این کمیسیون دنبال شده است. او هم‌چنان یادآوری کرد که داوطلبان برای شرکت در این رقابت از طریق یک نرم‌افزار به صورت آنلاین نام‌نویسی کرده بودند و شارت‌لیست آن‌ها نیز توسط یک کمیته مشترک انجام شده است.

قابل یادآوری است که انگشت انتقاد و اتهام دو روز پیش (۳۰ جوزا) مولانا محمد عبدالله، ارگ ریاست جمهوری و دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را نشانه رفته بود. عبدالله گفت که پیشنهاد تقرری بعضی از افراد که در نتیجه رقابت آزاد کامیاب شده‌اند، توسط دبیرخانه این کمیسیون برای منظوری رییس جمهور به ارگ فرستاده نشده است. این در حالی است که به گفته او، حدود یک ماه از این امتحان گذشته است و کار کمیسیون مستقل انتخابات نیز در مرحله عملیاتی قرار دارد. او گفت که برایش به عنوان یک کمیشنر هنوز روشن نیست که دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات چرا این کار را انجام نداده است.

مولانا محمد عبدالله هم‌چنان نسبت به استخدام دوباره کسانی که سابقه سوء در ادارات دولتی و یا کمیسیون مستقل انتخابات داشته‌ و از کار نیز برکنار شده‌اند، ابراز نگرانی کرد. به گفته او، این افراد تا دو سال اجازه کار در بست‌های خدمات ملکی را ندارند، ولی استخدام دوباره آن‌ها ضمن آن‌که یک کار خلاف قانون است، مایه نگرانی نیز تلقی می‌شود. او تأکید کرد که مطمین است برای استخدام افراد منفک‌ شده، دستانی کار کرده است.

این کمیشنر علاوه کرد که نقطه جالب کار این‌جا است که افراد منفک‌شده و یا ناکام، توانسته‌اند در ظرف چند روز حکم سرپرستی را در بست‌های مورد نظر از رییس جمهور به دست بیاورند، در حالی که پیشنهاد منظوری مأموران دایمی کمیسیون و یا کسانی که در امتحان کامیاب شده‌اند، برای یک ماه می‌شود به ارگ فرستاده نشده است. او گفت که صدور سریع حکم تقرری کسی که در امتحان ناکام مانده و یا قبلاً از یک اداره منفک شده است، برایش پرسش‌برانگیز است.  عبدالله بیان داشت که حتا پیشنهاد تقرری بعضی از افراد که اصلاً در امتحان شرکت نکرده‌اند و هیچ‌کسی آن‌ها را نمی‌شناسد، به صورت محرمانه به ارگ ارسال و در مدت دو یا سه روز حکم تقرری‌شان از سوی رییس جمهور صادر می‌شود.

مولانا عبدالله هم‌چنان یادآوری کرد که بعضی از بست‌های خالی کمیسیون مستقل انتخابات که قبلاً به اعلان سپرده شده بود، به دلیل نامعلومی تعلیق شده است. او علاو کرد که بعضی از بست‌ها در دبیرخانه کمیسیون خالی است و این بست‌ها را به اعلان نگذاشته‌اند. او به صورت کلی، تمامی این اتفاقات در کمیسیون مستقل انتخابات را غیرقانونی، پرسش‌برانگیز، نوعی کارشکنی و حاصل دخالت حلقاتی از درون ارگ در امور استخدام کارکنان انتخاباتی توصیف کرد.

قابل یادآوری است که تلاش کردیم دیدگاه حبیب‌الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را نیز شامل این گزارش کنیم، اما موفق به برقراری تماس با وی نشدیم.

دخالت ارگ آشکار است

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند که دخالت ارگ در امور کمیسیون مستقل انتخابات به ‌ویژه در استخدام کارکنان انتخاباتی کاملاً روشن است. عنایت‌الله حفیظ، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که بارها شاهد دخالت ارگ در کار کمیسیون مستقل انتخابات بوده و این دخالت‌ها کاملاً به صورت آشکارا در حال انجام است. او در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که بعضی از استخدام‌ها به‌ ویژه استخدام رییسان دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات با دخالت بی‌رویه ارگ انجام شده و این مایه نگرانی شدید برای تمامی نامزدان انتخابات است.

عنایت‌الله حفیظ از جانب دیگر گفت که او به عنوان نامزد هیچ توقعی از حکومت مبنی بر قطع دخالت‌هایش در امور انتخابات ندارد؛ زیرا این حکومت، به گفته او، نه گوش دارد و نه شرم. او اما تأکید کرد که رفتن به سوی انتخابات با این وضعیت یک اشتباه است. حفیظ هم‌چنان گفت که نامزدان در حال سبک و سنگین کردن وضعیت هستند و در صورتی که روشن شود که انتخابات به صورت سالم برگزار نمی‌شود، آن را تحریم خواهند کرد.

در همین ارتباط، شیدامحمد ابدالی، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری، می‌گوید که بسیار متأسف است از این‌که ارگ در امور انتخابات مداخله می‌کند. او گفت که پیش از این بارها شنیده بود که ارگ در حال مهندسی انتخابات است، اما اکنون به یقین رسیده است که تلاش حکومت برای مهندسی این پروسه کاملاً جدی است. ابدالی گفت که انتظار دارد اتهامات مولانا محمد عبدالله به صورت جدی پی‌گیری و به این ترتیب دست ارگ از دخالت در امور انتخابات کوتاه شود.

پیش از این بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، غنی و عبدالله را به استفاده از امکانات دولتی در راستای مدیریت انتخابات متهم کرده‌اند. غنی و عبدالله اما آن‌ها را به گفت‌وگو برای تدوین «اصول اخلاقی انتخابات» دعوت کرده‌اند؛ دعوتی که هنوز از جانب آن‌ها پذیرفته نشده است. با این حال، نامزدان هشدار داده‌اند در صورتی که دخالت سران حکومت در امور انتخابات قطع و کمپین‌های انتخاباتی پیش از وقت آن‌ها متوقف نشود، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری کشور قرار است در ششم ماه میزان امسال برگزار شود. در این انتخابات به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله هژده نفر نامزد شده‌اند. برای برگزاری این انتخابات بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون دالر هزینه پیش‌بینی شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن