رویدادهای داخلی

عبدالله: رهایی طالبان از زندان نباید به کمپین انتخاباتی تبدیل شود

افغان رادیو، کابل: رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که رهایی طالبان از زندان‌ها بر مبنای حسن نیت برای شروع گفت‌وگوهای صلح صورت گرفته است. عبدالله عبدالله که روز دوشنبه، بیست‌وهفتم در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، تأکید کرد که رهایی طالبان زندانی نباید شکل کمپینی به خود اختیار کند.

به گفته او، در صورتی که رهایی طالبان از زندان شکل کمپینی بگیرد، تأثیر معکوس روی پروسه صلح خواهد داشت. او افزود: «رهایی بندیان و محبوسین طالبان به حسن نیت است. البته اگر باز این اقدامات شکل کمپینی بگیرد و به کمپین‌های انتخاباتی مرتبط شناخته شود، تأثیر اصلی خود را از دست می‌دهد.» 

 رییس اجرایی در عین حال گفت که قرار نیست هزاران نفر زندانی تا پایان عمر در زندان سپری کنند.

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که در آستانه برگزاری انتخابات تصامیم در امور صلح باید با هوشیاری و دقت انجام شود. او تصریح کرد: « بدون شک اراده ما این نیست که جنگ ادامه یابد؛ ولی با توجه به حساسیت انتخاباتی در طریق و شیوه‌ کارِ تصامیم دقت شود.» به گفته او، پروسه صلح به یک نفر تعلق ندارد و هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی صلح را تأمین کند و به این ترتیب قهرمان پروسه صلح افغانستان شود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور به مناسبت عید فطر فرمان رهایی ۸۸۷ زندانی گروه طالبان را صادر کرده است. پیش‌تر مرکز رسانه‌ها و اطلاعات حکومت اعلام کرده بود که از این میان ۴۹۰ طالب از زندان‌های کشور رها شده‌اند و کار روی رها‌‌سازی زندانیان دیگر جریان دارد. طالبان اما گفته است که تنها ۲۶۱ زندانی مربوط آن‌ها است.

عبدالله عبدالله که به تازه‌گی از نشست کنفرانس تعامل و اعتماد‌سازی آسیا یا سیکا به کشور بازگشته است، گفت، در دیداری که با رهبران منطقه داشته، به این نتیجه رسیده است که اجماع عمومی در پیوند به پروسه صلح افغانستان و هم‌چنان تهدید گروه‌های دهشت‌افگن به وجود آمده است. به گفته او، اجماع بین‌المللی برای صلح نیز در حال شکل‌گیری است و اکثریت مردم افغانستان نیز صلح می‌خواهند. عبدالله عبدالله تصریح کرد که اجماع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به مثابه یک فشار می‌تواند در شروع گفت‌وگوهای صلح مؤثر باشد. او در عین حال تأکید کرد که این گفت‌وگوها باید به برقراری صلح در کشور کمک کند.

عبدالله عبدالله هم‌چنین گفت که توقع مردم افغانستان در خصوص پروسه صلح و آغاز گفت‌وگوها برآورده نشده است. او پیش از این، بارها گروه طالبان را به مانع‌تراشی برای آغاز گفت‌وگوهای صلح متهم کرده بود.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن