ارگ: ناامنی یک واقعیت است، اما برای مهار آن تلاش می‌کنیم

عبدالاحمد حسینی

نهاد «اقتصاد و صلح» در تازه‌ترین رده‌بندی کشورها از نظر امنیت، گزارش داده است که افغانستان «ناامن‌ترین» کشور جهان است. اکنون ارگ ریاست جمهوری در واکنش به این گزارش، می‌پذیرد که موجودیت جنگ و ناامنی در کشور یک واقعیت انکارناپذیر است، اما حکومت تلاش‌ دارد دامنه‌ی جنگ و ناامنی را در کشور، مهار کند.

هرچند، ارگ ریاست جمهوری در پیوند به چگونه‌گی گزارش نهاد «اقتصاد و صلح» ابراز نظر خاصی نمی کند، اما شدت جنگ را نسبت به کشورهای دیگر، تایید می‌کنند. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز جمعه، بیست‌وچهارم جوزا، در صحبت با روزنامه‌ افغان رادیو گفت، جنگ و ناامنی در کشور دو واقعیت انکارناپذیر است. آقای مرتضوی افزود: «تروریسم سایه تهدید در همه‌ کشورها است، اما میدان جنگ و ناامنی به شکل عملی و وحشت‌ناک در افغانستان جریان دارد.»

نهاد اقتصاد و صلح که در شهر سیدنی آسترالیا موقعیت دارد، به تازه‌گی گزارش داده است که افغانستان در صدر «ناامن‌ترین» کشورهای جهان قرار دارد. این نهاد همه ساله تحقیقی را در باره ۱۶۳ کشور جهان از نظر «میزان امنیت» مورد مقایسه قرار می‌دهد. این نهاد، پس از افغانستان، سوریه، سودان جنوبی، یمن و عراق را به ترتیب از جمله ناامن‌ترین کشورهای دیگر جهان معرفی کرده است. سال پار سوریه در این رده‌بندی، عنوان ناامن‌ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده بود، لقبی که افغانستان آن را به تازه‌گی از آن خود کرده است.

افزون بر این، نهاد اقتصاد و صلح از بی باوری شهروندان نسبت به نظامیان کشور خبر داده و در گزارش سالانه‌اش آورده است که میزان «اعتماد» شهروندان افغانستان نسبت به نیروهای امنیتی در مقایسه با پنج سال گذشته رو به کاهش است.

ارگ ریاست جمهوری اما با رد این بخش گزارش می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند «گروه‌های تروریستی» را با شکست مواجه کنند. معاون سخنگوی رییس جمهور به افغان رادیو گفت، «گروه‌های تروریستی به شمول گروه طالبان اکنون در میدان جنگ شکست خورده‌اند.» به سخن او، «تروریستان دیگر توانایی رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند و به همین دلیل برای اثبات موجودیت‌شان به حملات انتحاری و انفجاری روی آورده‌اند.» از این پیش اما گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر، نیروهای امنیتی را ناتوان خطاب کرده و از پیروزی زودهنگام‌شان خبر داده بودند.

افغانستان در این رده‌بندی در حالی لقب «ناامن‌ترین» کشور جهان را کسب کرده است که چندی پیش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده بود که سال ۲۰۱۸ میلادی خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان در افغانستان بوده است. بر اساس گزارش‌های یوناما، در جریان سال گذشته‌ میلادی، سه هزار و ۸۰۴ غیرنظامی در نتیجه‌ «منازعات مسلحانه» در این کشور کشته و هفت هزار و ۱۸۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنان سازمان ملل، با نشر گزارش گفته بود که بیش از یک‌هزار و ۷۰۰  غیر نظامی در سه ماه نخست سال روان میلادی کشته و زخمی شده‌اند.

زنده‌گی در ناامن‌ترین نقطه جهان چگونه است؟

از سوی دیگر شماری از شهروندان، قرار گرفتن افغانستان در صدر جدول ناامن‌ترین کشورهای جهان را «شرم‌آور» توصیف کرده‌اند. آنان می‌گویند که حکومت نتوانسته است مسوولیتش در برابر شهروندان را ادا کند. به گفته آنان، وضعیت امنیتی در کشور رو به وخامت است.

عمر رحیمی، باشنده شهر کابل است. او یک فروشگاه مواد ساختمانی در کابل دارد. عمر می‌گوید که در سال‌های پسین، ناامنی در کشور به شکل بی‌پشینه‌ای افزایش یافته است و این موضوع سبب شده که تجارتش به جای یافتن رونق، به رکود مواجه شود.

این باشنده شهر کابل از ادامه چنین وضعیت امنیتی به ستوه آمده است. او می‌گوید دیگر زنده‌گی کردن در چنین شرایطی برایش دشوار است. به گفته او اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند، دیگر امیدی به تحقق رویاهایش نمی‌بیند. او می‌گوید: «وضعیت امنیتی به حدی خراب است، حتا زمانی که از خانه بیرون می‌شویم، امید دوباره بازگشت به خانه خیلی اندک است. هراس داریم که حالا انفجار شود و نابودمان کند. اکنون از لحاظ روحی خسته شده‌ام و افسرده‌گی گرفته‌ام.»

با این حال وی انتقاد از دولت را درست نمی‌داند. او می‌گوید که دولت و نیروهای امنیتی نهایت تلاشش را می‌کنند تا برای شهروندان کشور یک زنده‌گی آرام و امن را فراهم کنند. او دلیل ناامنی در کشور را مداخله کشورهای همسایه و جنگ نیابتی میان قدرت‌های بزرگ می‌داند. این باشنده کابل معتقد است که کشورهایی که نمی‌خواهند در افغانستان ثبات و صلح حاکم شود، «گروهای تروریستی و مخالفان دولت» را حمایت می‌کنند. او از جامعه جهانی و نهادی‌های بین‌المللی خواست تا کشورهای حامی گروه طالبان و «گروهای مخالف دولت» را زیر فشار سیاسی و اقتصادی قرار دهند تا دست از حمایت این گروه‌ها بردارند.

حبیب‌الله باشنده قلعه‌میری غزنی است. او این رده‌بندی را برای دولت افغانستان شرم‌آور خواند. این باشنده غزنی حکومت را به بی‌پروایی متهم کرد. به گفته او دولت نتوانسته است برای شهروندان کشور امنیت را تامین کند. هم‌چنان تا اکنون دولت نتوانسته است گروه طالبان را زیر فشار قرار دهد تا دست از جنگ بردارند. او امنیت شهر غزنی را نگران‌کننده خواند. به گفته او طالبان هر شب با انجام حملات در حومه‌های شهر غزنی، خواب را از چشمان شهروندان این شهر ربوده است. او هم‌چنان اضافه کرد: «در زمان حکومت وحدت ملی، مردم آزاد فعالیت نمی‌توانند. به ولسوالی‌های غزنی نمی‌توانند با دل جمع بروند. هراس دارند که مبادا توسط طالبان مورد حمله قرار بگیرند و نابود شوند.»

شهاب محمدی شهروند دیگر کابل است. او محصل در یکی از دانشگاه‌های کشور است. وی قرار گرفتن نام کشور در صدر ناامن‌ترین کشورهای جهان را «مایه‌ی شرم» برای نهادهای امنیتی می‌داند. این شهروند کابل می‌گوید که در زمان حکومت وحدت ملی، مردم در حالت بد امنیتی قرار گرفته‌اند. وی اضافه کرد: «سایه‌ی تاریک جنگ و ناامنی بر زنده‌گی مردم اثر منفی گذاشته است.»

گفتنی است که در سال‌های اخیر، شهروندان با موجی از حملات تهاجمی و انتحاری طالبان داعش روبه‌رو بوده‌اند. هم‌زمان با این، یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی تلفات غیرنظامی نسبت به سال قبلی آن ۱۹ درصد افزایش یافته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن