رویدادهای داخلی

۶۰درصد مراکز نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان در غزنی بسته است

افغان رادیو، کابل: با گذشت یک هفته از آغاز نام‌نویسی سراسری رأی‌دهنده‌گان در غزنی، حدود ۶۰ درصد مراکز نام‌نویسی در این ولایت باز نشده است. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با تأیید این موضوع می‌گویند که از میان ۲۴۷ مرکز نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان در غزنی ۱۶۹ مرکز آن بسته است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی این کمیسیون روز جمعه، بیست‌وچهارم جوزا به روزنامه افغان رادیو گفت که ناامنی دلیل اصلی بسته ماندن این مراکز است. به گفته او، در حال حاضر تنها ۷۸ مرکز برای نام‌نویسی به روی افراد واجد شرایط رأی‌دهی در غزنی باز است.

روند نام‌‎نوسی سراسری در غزنی یک هفته پیش در هژدهم ماه جوزا آغاز شد. معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که از زمان آغاز این روند تاکنون حدود ۱ هزار و ۲۰۰ نفر در ۷۸ مرکز در ولایت غزنی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو نام‌نویسی کرده‌اند.

با این حال مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از تلاش‌های‌شان برای گشایش مراکز مسدود خبرداده می‌گویند که روی طرحی کار می‌کنند تا در تشریک مساعی با نهادهای امنیتی موفق به گشایش این مراکز شوند.

از جانب دیگر، محمدعارف نوری، سخنگوی والی غزنی به روزنامه افغان رادیو می‌گوید که به جز چهار ولسوالی ناامن ولایت غزنی مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به تمام ولسوالی‌های این ولایت از طریق زمین و هوا فرستاده شده است. او از این چهار ولسوالی به نام‌های خواجه‌عمری، واغظ، ده‌‎یک و زنه‌خان یاد کرد که تاکنون به دلیل تهدیدات امنیتی مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به آن‌ها نرسیده است.

آقای نوری تصریح کرد در مراکزی که مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی انتقال یافته است، شرایط امنیتی برای تطبیق روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان مساعد است.

سخنگوی والی غزنی هم‌چنان گفت که تلاش‌ها برای تأمین امنیت مراکز نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان در غزنی جریان دارد و امنیت در بیش‌تر این مراکز تأمین شده است. عارف نوری، ضعف کمیسیون مستقل انتخابات ولایت غزنی را دلیل عدم آغاز روند نام‌نویسی در این ولایت خواند. او گفت که کمیسیون ولایتی غزنی تا زمان آغاز این روند موفق به استخدام کارمندان روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان در این ولایت نشده بود.

این در حالی است که هم‌زمان با آغاز روند نام‌نویسی در غزنی در هژدهم ماه جوزا، شماری از باشنده‌گان این ولایت با راه‌‌اندازی یک تظاهرات مانع انتقال مواد حساس انتخاباتی و هم‌چنان آغاز روند نام‌نویسی در این ولایت شدند. معترضان در غزنی خواهان برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان در ولایت غزنی هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری بودند. به تازه‌گی کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شوراهای ولایتی با انتخابات ریاست جمهوری در یک روز برگزار نمی‌شود. هم‌چنان معترضان غزنی نسبت به استخدام کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در غزنی نیز شاکی بودند. تاکنون آماری از نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان از غزنی به کمیسیون مستقل انتخابات نرسیده است.

روند نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت دیگر نیز در هژدهم جوزا آغاز شد. بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون حدود ۲۵ هزار نفر رای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. عبدالعزیز ابراهیمی گفت که حدود ۴۰ درصد از این افراد زنان هستند.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن