رویدادهای داخلی

روند ثبت شکایات در پیوند به نام‌نویسی تقویتی آغاز شد

کمیسیون شکایات انتخاباتی از آغاز ثبت شکایات ناشی از روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان خبر داده می‌گوید که کارمندان این کمیسیون از روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا به این سو، مراکز نام‌نویسی را زیر پوشش قرار داده‌اند. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان اطمینان داده‌اند که برای ثبت و رسیده‌گی به هر‌نوع شکایات و اعتراضات آماده‌گی لازم دارند.

محمدقاسم الیاسی، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی روز چهارشنبه، ۲۲ جوزا، در یک نشست خبری از شهروندان، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نهادهای ناظر بر روند انتخابات خواست که برای شفاف‌سازی روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان، شکایات و اعتراضات وارده‌شان را نزد این کمیسیون ثبت کنند. آقای الیاسی هم‌چنان کارمندان کمیسیون شکایات انتخاباتی را مکلف بر ثبت این دست شکایات دانست و افزود: «هم‌زمان با آغاز روند ثبت نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان، کارمندان این کمیسیون در کابل و ولایات مکلف و موظف‌اند که هرگونه شکایت و اعتراض مرتبط به تخطی، تخلف و جرایم انتخاباتی را در فورمه‌های ویژه، ثبت و دسته‌بندی کنند.»

این در حالی است که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان در هژدهم جوزا آغاز شده‌ و قرار است تا هشتم سرطان برای مدت بیست روز ادامه یابد. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که شهروندان می‌توانند با مراجعه به مراکز نام‌نویسی، روی شناسنامه‌های‌شان برچسب نصب کنند تا در روز انتخابات بتوانند رأی‌شان را در صندوق‌ها بریزند. کمیسیون مستقل انتخابات برای انجام این روند در کابل و مرکز ولسوالی‌ها ۴۳۲ مرکز را فعال کرده است.

با این حال، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی در ۳۵ مرکز نام‌نویسی که در کابل موقعیت دارند، کارمند فرستاده است تا شکایات و اعتراضات شهروندان را نسبت به این روند ثبت کنند. آقای الیاسی هم‌چنان افزود که این مأموریت در ولایت‌ها به آمریت دارالانشا‌های ولایتی سپرده شده است. به سخن او، کارمندان ولایتی این کمیسیون به گونه‌ی سیار از مراکز نام‌نویسی در ولسوالی‌ها دیدن می‌کنند و شکایات مربوطه را ثبت کرده و گزارش‌های‌شان را با کمیسیون شکایات انتخاباتی در میان خواهند گذاشت.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده‌اند که هزینه روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان ۲۳ میلیون دالر تخمین شده و قرار است برنامه‌های آگاهی عامه آنان تا هشتم سرطان ادامه داشته باشد. در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از شهروندان می‌خواهد که در این روند سهم فعال داشته باشند. آقای عبدالله روز گذشته در نشستی به مناسبت گرامی‌داشت از روز جهانی مادر گفته است: «من به حیث یک شهروند از مردم افغانستان تقاضا می‌کنم که با شرکت در این پروسه، آینده‌شان را به دست خود رقم بزنند و اولین گام را در این ارتباط با ثبت نام تقویتی بردارند.»

هرچند ماده نوزدهم قانون انتخابات بر استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در مراحل انتخابات به شمول روند نام‌نویسی تقویتی تأکید کرده است، کمیسیون مستقل انتخابات اما می‌گوید که به دلیل کمبود فرصت زمانی، این روند بدون استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری انجام خواهد شد؛ تصمیمی ‌که با انتقاد اکثر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روبه‌رو شده است. نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از این پیش در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفته‌اند، در صورتی که استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در سایر مراحل انتخابات به شمول روند ثبت نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان عملی نشود، انتخابات ریاست جمهوری نیز به سرنوشت انتخابات پارلمانی دچار خواهد شد و نتایج آن برای آنان پذیرفتنی نخواهد بود.

نهادهای ناظر بر روند انتخابات نیز هم‌زمان با آغاز روند نام‌نویسی تقویتی گفته‌اند که ۴۳۲ مرکز برای ثبت نام شهروندان بسنده نیست. آنان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته‌اند که علاوه بر این مراکز، تیم‌های سیار ایجاد و به روستاهای ولسوالی بفرستد تا روستانشینان به ویژه زنان نیز فرصت نام‌نویسی را از دست ندهند. مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که روز پنج‌شنبه، بیست‌و‌سوم جوزا، در یک نشست مشترک این موضوع را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان خواهند گذاشت.

از سوی دیگر، گزارش‌ها می‌رساند که برخی از نامزدان پیش از زمان تعیین شده به کمپین‌های انتخاباتی پرداخته‌اند. سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اما در این مورد می‌گوید: «از طریق رسانه‌ها شنیدیم که شماری از نامزدان دفاتر کمپین خود را در ولایات باز کرده‌اند، اما تا کنون هیچ شکایت رسمی‌ از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت نشده است.» آقای الیاسی هم‌چنان افزود که توصیه‌نامه‌ها به آدرس نامزدان انتخابات ریاست جمهوری فرستاده شده تا از کمپین‌های پیش از وقت خودداری کنند.

این در حالی است که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان تا هشتم سرطان ادامه خواهد داشت. کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش اعلام کرده است، شهروندانی که به دلایل مختلف در انتخابات پارلمانی گذشته نام‌نویسی نکرده‌اند و یا افرادی که تا ششم میزان سن قانونی (هژده‌ساله‌گی) را تکمیل خواهند کرد، می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو ثبت نام کنند. آنان هم‌چنان مشخص کرده‌اند، آن عده از شهروندانی که از مهاجرت برگشته‌اند، آنانی که شناسنامه‌های‌شان حریق شده باشد و یا از یک حوزه انتخاباتی به حوزه‌ای دیگر نقل مکان کرده باشند، نیز می‌توانند با مراجعه به مراکز نام‌نویسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن