کار روی تشکیل هیأت مذاکره‌کننده آغاز نشده است

خلیل اسیر

در حالی که تلاش‌های بین‌المللی برای برگزاری نخستین نشست بین‌الافغانی وارد مرحله حساس‌تری شده است، حکومت کار روی تشکیل هیأت مذاکره‌کننده را آغاز نکرده است. ریاست اجرایی می‌گوید که رأی‌زنی‌ها برای تشکیل این هیأت احتمالاً پس از بازگشت عبدالله عبدالله از سفر لندن و دیدار او با نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان آغاز خواهد شد. شورای عالی صلح می‌گوید که حکومت تا حال تصمیمی برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده نگرفته است. احزاب سیاسی و دسته‌های انتخاباتی نیز می‌گویند که حکومت برای تشکیل این هیأت تا کنون از آن‌ها دعوت به گفت‌وگو نکرده است. این در حالی است که تأکید بر شروع فوری گفت‌وگوهای تمام‌شمول بین‌الافغانی این‌بار از مهم‌ترین برنامه‌های سفر زلمی خلیل‌زاد به کابل بوده است.

نخستین نشست تمام‌شمول بین‌الافغانی قرار است با میزبانی قطر برگزار شود. آن‌گونه که اعلام شده است، زمینه برگزاری این نشست توسط آلمان تسهیل شده است. وزارت امور خارجه کشور از این نقش آلمان استقبال کرده است.

زمان برگزاری نشست تمام‌شمول بین‌الافغانی قطر تا کنون مشخص نشده است. حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح، به روزنامه افغان رادیو گفت که زلمی خلیل‌زاد در دیدارش با مقامات این شورا، مشخص نکرد که نشست قطر چه زمانی برگزار خواهد شد. آلمان که تسهیل‌کننده این نشست است نیز تا کنون تاریخ برگزاری آن را مشخص نکرده است. قطر به عنوان میزبان هم چیزی در این باره نگفته است.

مسوولیت تشکیل هیأت فراگیر مذاکره‌کننده را پیشتر «شورای عالی مصالحه» برعهده داشت. این شورا در ماه حمل یک هیأت ۲۴۹ نفری را برای مذاکره با طالبان معرفی کرده بود که با انتقادات زیاد روبه‌رو شد. البته یکی از دلایل لغو نشست تمام‌شمول بین‌افغانی قطر که قرار بود برای دو روز در پایان ماه حمل برگزار شود، نیز پرتعداد بودن این هیأت بود.

حبیبه سرابی، عضو شورای عالی مصالحه، می‌گوید که این شورا برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده جدید تا هنوز تشکیل جلسه نداده است. او گفت که تمامی کارها به خاطر تصمیم حکومت معطل مانده است و تا زمانی که حکومت خواستار تشکیل این هیأت نشود، آن‌ها نیز جلسه‌ای در این ارتباط نخواهند داشت. حبیبه سرابی از جانب دیگر تأکید کرد که این‌بار نیاز است تا فهرست افراد شرکت‌کننده در نشست قطر کوتاه‌تر باشد و این مسأله برای جلوگیری از تکرار اتفاق قبلی به صورت جدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

حکومت تا کنون احزاب سیاسی و دسته‌های انتخاباتی را به منظور مشورت و رایزنی بر سر تشکیل هیأت مذاکره‌کننده صلح دعوت نکرده است. محمد ناطقی، رییس کمیته سیاسی احزاب، می‌گوید با توجه به این‌که مهم‌ترین ماموریت زلمی خلیل‌زاد این‌بار تأکید بر برگزاری نشست بین‌الافغانی است، نیاز است که تکلیف هیأت مذاکره‌کننده صلح هرچه زودتر روشن شود. او در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که این هیأت این‌بار ضمن تمام‌شمول بودن باید بسیار کوچک باشد. ناطقی افزود که احزاب سیاسی قبلاً پیشنهاد کرده‌اند که هیأت مذاکره‌کننده باید پانزده عضو داشته باشد؛ به شکلی که این اعضا از تمامی جناح‌ها و طرف‌ها در داخل کشور نماینده‌گی بتوانند. او اما یادآوری کرد که حکومت برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده جدید تا کنون با احزاب سیاسی وارد گفت‌وگو نشده است.

محمدعارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت»، می‌گوید که حکومت با این دسته انتخاباتی نیز تا کنون در پیوند به تشکیل هیأت مذاکره‌کننده صلح وارد گفت‌وگو نشده است. کیانی اما افزود که دلیل این امر آن است که «تیم حاکم» حاضر به وسعت دادن به قاعده مشورت نیست و می‌خواهد تمامی تصامیم را به صورت انحصاری و یک‌جانبه اتخاذ کند. او افزود که درک بازی پیچیده صلح برای سران حکومت وحدت ملی بسیار سخت و به دلیل آن‌که خودکامه‌گی اختیار کرده‌اند، حاضر هم نیستند از دیگران مشورت بگیرند. کیانی از جانب دیگر تأکید کرد تا زمانی که کشورهای دخیل در قضایای صلح افغانستان با یک‌دیگر کنار نیایند، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی راه به جایی نخواهد برد.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که تا کنون تصمیم برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده صلح گرفته نشده است. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور، به روزنامه افغان رادیو گفت که هر زمانی که کار روی تشکیل این هیأت آغاز شد، مردم را در جریان قرار خواهند داد. اما ریاست اجرایی می‌گوید که کار روی تشکیل این هیأت احتمالاً پس از بازگشت عبدالله از سفر لندن و دیدار او با خلیل‌زاد آغاز خواهد شد. فریدون خوزون، معاون سخنگوی ریاست اجرایی، پیش از چاشت روز سه‌شنبه به روزنامه افغان رادیو گفت که عبدالله عبدالله قرار است سه‌شنبه‌شب یا صبح چهارشنبه با زلمی خلیل‌زاد ببیند. به گفته خوزون، در پی این دیدار، تصمیم گرفته خواهد شد که کار روی تشکیل هیأت مذاکره‌کننده صلح چه زمانی باید آغاز شود. او گفت که این تصمیم اکنون به دلیل انجام نشدن این دیدار، معطل قرار گرفته است.

یکی از جنجال‌ها در گذشته همواره چگونه‌گی تشکیل و ترکیب هیأت مذاکره‌کننده صلح در کشور بوده است. نماینده‌گان طالبان پیش از این گفته‌اند که با نماینده‌گان حکومت نخواهند دید. اما با حضور نماینده‌گان حکومت در جمع نماینده‌گان سایر جناح‌ها، مخالفتی نداشته است. به همین شکل، احزاب و جریان‌های سیاسی نیز با تشکیل هیأت یک‌جانبه و صرفاً حکومتی مخالفت کرده‌اند. آن‌ها گفته‌اند در صورتی که حضورشان در ترکیب این هیأت نادیده گرفته شود، به صورت جداگانه با گروه طالبان وارد گفت‌وگو خواهند. البته این احزاب و جریان‌های سیاسی تا کنون دو بار بدون حضور نماینده‌گان حکومت با گروه طالبان دیدار و گفت‌وگو نیز کرده‌اند.

قابل یادآوری است که زلمی خلیل‌زاد این‌بار در سفرش به کابل با اشاره به نشست تمام‌شمول بین‌الافغانی قطر گفته است که مذاکرات صلح وارد مرحله تازه‌ای شده است. او هم‌چنان گفته است که اکنون زمان آن رسیده است که افغان‌ها بیشتر در این روند دخیل شوند.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان هشتمین دور سفرهایش را در دهم جوزا شروع کرد. این دور از سفرهای او برای ۱۶ روز تا ۲۶ همین ماه در نظر گرفته شده است. خلیل‌زاد پیش از سفر به افغانستان، به پاکستان، بلجیم و آلمان رفته بود. او پس از افغانستان قرار است به امارات متحده عربی و قطر نیز سفر کند. هدف کلی سفر زلمی خلیل‌زاد، تسهیل زمینه‌ گفت‌وگوهای صلح افغانستان عنوان شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن