خلیل‌زاد: نقش کشورهای منطقه در روند صلح نادیده گرفته نمی‌شود

افغان رادیو، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که روند صلح وارد مرحله‌ی جدید می‌شود و نقش کشورهای منطقه در این روند مهم است. از جانب دیگر خلیل‌زاد گفته است که به کشورهای منطقه اطمینان داده شده است که نقش آن‌ها در روند گفت‌وگوی صلح نادیده گرفته نخواهد شد.

بر اساس خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آقای خلیل‎زاد این سخنان را پیش از چاشت روز چهارشنبه، بیست‌ودوم جوزا در دیدار با رییس جمهور غنی مطرح کرده است. به نقل از خبرنامه، در این دیدار که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد، شماری از چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان احزاب سیاسی، علما، اعضای جامعه‌ی مدنی، جوانان، زنان، نماینده‌گان بخش خصوصی، اعضای شورای ملی و مقام‌های حکومتی حضور داشته‌اند.

در خبرنامه به نقل از زلمی خلیل‌زاد آمده است: «اجماع بین‌المللی در رابطه به صلح افغانستان به وجود آمده است، به همین ترتیب نیاز است تا در سطح منطقه نیز اجماع به وجود آید.» او تأکید کرده است که روند صلح به هم‌آهنگی و هم‌سویی ضرورت دارد.

از جانب دیگر، رییس جمهور در این دیدار گفته است که در بخش بین‌المللی «فضای نهایت مثبت برای یک افغانستان دارای صلح دایمی، ثبات و امنیت به ‌وجود آمده است. بحث‌های سازنده در رابطه به صلح میان حکومت افغانستان، ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا جریان دارد و کشور آلمان نقش مهم تسهیل کننده خواهد داشت.»

به نقل از خبرنامه، آقای غنی گفته است که حکومت برنامه عملی را برای ایجاد اجماع منطقه‌ای روی دست دارد که با تطبیق آن این اجماع مستحکم خواهد شد.

خلیل‌زاد در حالی از مرحله‌ی جدید روند صلح خبر می‌دهد که قرار است در آینده نزدیک برای هفتمین بار با نماینده‌گان گروه طالبان در دوحه پایتخت دیدار و گفت‌وگو کند. به دنبال آن انتظار می‌رود که نشست بین‌الافغانی به میزبانی قطر که تسهیل کننده آن آلمان است برگزار شود. مارکس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان نیز روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که اولویت اروپا و آلمان برقراری صلح در افغانستان است و در همین راستا تلاش می‌کند.

پیش از این قرار بود نشست بین‌الافغانی صلح در اواخر ماه حمل سال جاری در قطر برگزار شود. حکومت یک هیأت ۲۴۹ نفری را برای اشتراک در این نشست تشکیل داده بود. این نشست اما دو روز پیش از برگزاری آن لغو شد. حکومت افغانستان دولت قطر و گروه طالبان حکومت افغانستان را مقصر لغو این نشست اعلام کردند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن