رویدادهای داخلی

تولید پیاز در هلمند حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است

افغان رادیو، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که تولید و کشت پیاز در ولایت هلمند در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۶.۸ درصد افزایش یافته است.

این وزارت در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه، بیستم جوزا منتشر کرد، به نقل از زلمی الکو رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هلمند آورده است: «بر اساس گزارش‌های کارمندان ساحه‌ای، امسال کشت و تولید پیاز در هلمند، ۱۶.۸ درصد افزایش یافته است.»

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط ریاست زراعت هلمند، امسال در هلمند کم‌وبیش یک هزار و ۱۵۰ هکتار زمین کلچه‌پیاز و در ۱۱۰ هکتار زمین نوش‌پیاز کشت شده است. سال گذشته اندازه‌ی ساحات تحت کشت پیاز، جمعاً یک هزار و ۲۱۶ هکتار بوده است.

آقای الکو گفته است که آمارهای آنان نشان‌دهنده‌ی حاصل‌دهی ۴۰ تنی از هر هکتار زمین است. به گفته‌ی او در مقایسه با سال گذشته، این آمار افزایش نزدیک به ۱۷ درصد را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی رییس زراعت ولایت هلمند، هر هفته از این ولایت به دیگر ولایت‌ها، نزدیک به ۳۵ تن پیاز برای فروش انتقال می‌یابد. به نقل از خبرنامه، آقای الکو هم‌چنان گفته است که پیاز هلمند در بازارهای داخلی، از لحاظ کیفیت نامی بلند دارد.

از سویی دیگر، وزارت زراعت گفته است که ریاست زراعت هلمند برای رشد کشت‌وکار سبزیجات و دیگر کشت‌های مشروع، زمینه‌های آموزش برای دهقانان در مبارزه با آفات،‌ افزایش باردهی و بهبود کیفیت را به هدف گسترش تولید و رشد درآمدهای کشاورزان فراهم کرده است. این آموزش‌ها به منظور جلوگیری از کشت‌های غیرمشروع راه‌اندازی شده است تا دهقانان درآمد بیش‌تر داشته باشند و به کشت‌های غیرمشروع رو نگردانند.

هلمند در جنوب یکی از ولایت‌های ناامن به شمار می‌رود. در این ولایت به دلیل ناامنی کوکنار به کثرت کشت می‌شود، گیاهی که برای تولید مواد مخدر به کار می‌رود. 

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن