حمله، تحریم اقتصادی و شبیخون به نیروهای نظامی در غور

سیدحسن حسینی

طالبان‌ شب ‌گذشته در حمله‌‌ای بر یک پاسگاه در ولسوالی دولت‌یار ولایت غور، ۱۵ نیروی خیزش مردمی به شمول غیرنظامیان را کشتند و به شمول یک ‌بزرگ قومی سه تن را زخمی کردند.

منابع محلی به روزنامه افغان رادیو گفته‌اند که در بین کشته‌گان، جسد یک خانم هم دیده شده است. قدیر غفوری، از خبرنگاران محلی غور در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو، تایید کرده که طالبان با حمله به روستای «پشت نور» آن را تصرف کرده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور در صحبت با روزنامه افغان رادیو، تأیید کرده که حمله‌ی طالبان به هدف از پای در آوردن لعل بهادر فروتن، قوماندان مشهور نیروهای خیزش مردمی بوده است.

آقای فروتن از سال‌ها به این طرف به طالبان اجازه‌ی ورود به منطقه‌اش را نداده است.

شواهد نشان می‌دهد که فرمانده فروتن چندین حمله‌ی طالبان را با کمک نیروهای دولتی پس زده است.

سخنگوی والی غور اضافه می‌کند که وضعیت امنیتی در ولایت غور مانند سابق است و اگر توجه دولت مرکزی برای تامین امنیت نشود، رفته‌رفته همین وضعیت هم بغرنج‌تر خواهد شد.

روستای «پشت نور» در ولسوالی دولت‌یار ولایت غور قرار دارد و طالبان از یک سال به این طرف چشم طمع به این محل دوخته بودند.

اطلاعات نشان می‌دهد که طالبان با سقوط این روستا، به هدف بعدی‌شان نزدیک‌تر شده‌اند. روستای «پشت نور» به مرکز ولسوالی دولت‌یار نزدیک است. ولسوالی دولت‌یار از مناطق استراتژیک در ولایت غور است و شاهراه کابل-غور از مرکز آن می‌گذرد.

منابع خبر داده‌اند که گروه طالبان با حمله بر مرکز ولسوالی دولت‌یار، قصد دارند تا علاوه بر نفوذش در این ولایت، به تحریم اقتصادی گسترده علیه ساکنان ولسوالی‌های مختلف دست بزند.

پیش از این هم بارها گزارش‌هایی از اعمال تحریم اقتصادی نیروهای طالبان در برخی ولسوالی‌های غور به رسانه‌ها رسیده بود.

دو ولسوالی «پسابند و چهار سده» در غور از مناطقی بود که طالبان با پیاده کردن استراتژی تحریم اقتصادی، سعی در آزارواذیت مردم و نیروهای خیزش مردمی داشتند.

پیش از این گزارش شده بود که ساکنان چندین ولسوالی در ولایت غور به دلیل تحریم اقتصادی طالبان، خانه‌های‌شان را ترک و تا حد توان از مناطقی که طالبان زیر تحریم اقتصادی برده‌اند، فرار کرده‌اند.

عبدالحی خطیبی، تاکید می‌کند که با گذشت زمان زیاد، هنوز تغییری در زنده‌گی مردم نیامده است و طالبان از هیچ فشاری علیه مردم فروگذار نکرده‌اند. طالبان با وضع جریمه علیه تاجران، از آنان باج می‌گیرند. قیمت مواد اولی در تعداد زیادی از ولسوالی‌های ولایت غور سرسام‌آور است. نرخ دارو هم در این ولایت تعریفی ندارد.

چندین گزارش قبلی روزنامه‌ی افغان رادیو حکایت می‌کرد که دسترسی به داروی عادی حتا در برخی از ولسوالی‌های پر جمعیت این ولایت غیر قابل باور است.

پیش‌رفت پایاپای اندرابی و طالبان

با این حال گفتنی است که هم اکنون شاهراه هرات-غور در چند بخش در تصرف کامل طالبان قرار دارد و راننده‌گان و مسافران برای رفت‌وآمد در این مسیر به طالبان باج می‌دهند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ملا مصطفی، از فرماندهان طالبان، شاهراه هرات-غور را زیر نظر دارد و راننده‌گان موترهای باربری هزاران افغانی پول برای تردد در مسیر به افراد وی می‌پردازند. روستای «پشت نور» زیر نظر امنیتی بهادر لعل فروتن، فرمانده خیزش مردمی بود که در جریان درگیری با طالبان شب گذشته زخمی شد.

روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته، با جان باختن فرمانده عبدالفواد اندرابی، روستای «سمک» و چندین روستای دیگر که تازه به تصرف دولت در آمده بود، به دست طالبان افتاد.

منابع می‌گویند که روستای «سمک» در ولسوالی دولت‌یار غور، از پایگاه‌های مهم و اصلی طالبان بود که طی سال‌های گذشته همواره زیر کنترل این گروه بوده است.

فضل‌الحق احسان، رییس شورای ولایتی غور در صحبت با رسانه‌ها تایید کرده که حمله‌ی گسترده‌ی طالبان سبب تلفات گسترده‌ی نیروهای امنیتی در ولسوالی دولت‌یار شده است.

آقای احسان گفته که دست‌کم ۱۴ نفر از نیروهای خیزش مردمی در پی حمله‌ی طالبان جان باخته‌اند. نابسامانی اوضاع امنیتی در غور پای فرمانده پایگاه ۲۰۷ ظفر را به این ولایت کشانده است.

با جان باختن فرمانده اندرابی، چندین روستای تازه تصرف شده، مجدداً به دست طالبان سقوط کرده است. نورالله قادری، فرمانده پایگاه ۲۰۷ ارتش در رأس هیأتی برای بررسی چگونه‌گی وضعیت غور به این ولایت سفر کرده است.

این، نخستین سفر او به غور نیست. حالا همه‌ی چشم‌های مخالف طالبان در این ولایت دوخته شده به تصمیم مقام‌ها در مرکز کشور است. از مقام‌های اداره‌ی محلی ولایت غور تا نظامیان و افراد عادی ساکن این ولایت، منتظر تصمیم مرکز کشور برای سرنوشت آینده‌ی‌ خودشان هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن