رویدادهای داخلی

کمیسیون مستقل انتخابات باید تکان بخورد

کمیسیون مستقل انتخابات باید اعلام کرد که کی نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان را آغاز می‌کند. آغاز نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان امری خیلی مهم است. کسانی که تازه هجده ساله شده‌اند و شهروندانی که نتوانستند در انتخابات پارلمانی نام‌نویسی کنند،‌باید برای انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی شوند. برای شهروندان کشور باید فرصت داده شود تا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، نام‌نویسی کنند. کمیسیون مستقل انتخابات تا حال اعلام نکرده است که کی روند نام‌نویسی تقویتی آغاز می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات اصلا برنامه‌ای برای آگاهی عامه طراحی نکرده است. بخش روابط عمومی کمیسیون مستقل انتخابات و کمیشنران این کمیسیون، تا حال به وضاحت نگفته اند که به چه دلیل تا حال هیچ برنامه‌ای برای آگاهی دهی به رأی‌دهنده‌گان اعلام نکرده اند.

پیش از این،‌ بهانه این بود که گفت‌وگوهای قطر،‌سبب شده است که آماده‌گی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری آسیب ببیند،‌اما امروز دیگر واضح شده است که گفتگوهای دوحه نباید روند آماده‌گی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری را صدمه بزند. آقای خلیل‌زاد و دیگر دیپلومات‌های امریکایی و اروپایی به صراحت گفته اند که انتخابات ریاست جمهوری باید حتما به موقع برگزار شود و مذاکره با طالبان آن را آسیب نمی‌زند. کمیسیون مستقل انتخابات هم از برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی شانه خالی کرد. بهانه این است که کمیسیون مستقل انتخابات تمام انرژی خود را روی انتخابات ریاست جمهوری می‌گذارد و نمی‌تواند همزمان با آن انتخابات شوراهای ولایتی را هم برگزار کند.

حال که کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌تواند انتخابات شوراهای ولایتی را هم برگزار کند،‌ باید به گونه‌ای روی انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کند که نتایج کار شان دیده شود. باید تقویم تفصیلی انتخابات ریاست جمهوری منتشر شود. روند نام‌نویسی تقویتی باید هرچه زودتر کلید بخورد. گزارش‌های منتشر شده بود که این روند باید امروز کلید می‌خورد،‌اما تا حال کمیسیون مستقل انتخابات هیچ اعلامیه‌ای در این مورد منتشر نکرده است. شهروندان کشور نمی‌دانند که برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری به کجا مراجعه کنند و کی‌ها باید به آنان پاسخ‌گو باشند. کمیسیون مستقل انتخابات کارهای زیادی دارد که باید انجام بدهد. تا انتخابات ریاست جمهوری بیش‌تر از سه‌ونیم ماه فاصله نداریم. تاخیر تاریخ برگزاری انتخابات هم دیگر ممکن نیست. نه شهروندان می‌توانند آن را قبول کنند و نه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری. هیچ راه دیگری نیست غیر  از این که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات خودشان را تکان بدهند. باید هرچه زودتر تقویم تفصیلی انتخابات ریاست جمهوری نشر شود. کمیسیون مستقل انتخابات باید روشن بسازد که کی روند نام‌نویسی تقویتی انتخابات ریاست جمهوری آغاز می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر برنامه‌های را برای استخدام و آموزش کارمندان نام‌نویسی و  دیگر مراحل انتخابات، نهایی سازد. هرچه زودتر باید برنامه‌ی عملیاتی امنیتی انتخابات ریاست جمهوری نهایی شود. کمیسیون‌های انتخاباتی باید با وزارت‌خانه‌های نیروهای مسلح کشور روی یک برنامه‌ی جامع امنیتی به نتیجه برسند. این کمیسیون باید از تمام فعالیت‌های جدی‌ای که انجام می‌دهد به طور منظم اطلاع‌رسانی کند تا شهروندان آگاه شوند که کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدی است.

وظیفه‌ی مهم و اساسی دیگری که کمیسیون مستقل انتخابات در پیش دارد، نهایی کردن فهرست مجموعی رأی‌دهنده‌گان است. فهرست نهایی رأی‌دهنده‌گان  باید عمومی شود و همه‌ی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد صحت آن اطمینان داشته باشند. کمیسیون مستقل انتخابات باید از خودش جدیت نشان دهد تا اعتماد حداقلی شهروندان به این کمیسیون اعاده شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا