رویدادهای داخلی

وزارت دفاع: در سال روان۳۰۰ نفر را از زندان‌های طالبان آزاد کردیم

افغان رادیو، کابل: مسوولان در وزارت دفاع ملی می‌گویند در جریان سال جاری نزدیک به ۳۰۰ نفر از زندان‌های گروه طالبان در نتیجه اجرای عملیات‌ نیروهای ارتش آزاد شده‌اند.

زبیر عارف، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی، روز شنبه، هژدهم جوزا به روزنامه افغان رادیو که بیش‌تر زندانیانی که در پی اجرای عملیات‌های ارتش، از چنگ گروه طالبان رها شده‌اند، غیرنظامیان بوده‌اند. به گفته او این افراد در زندان‌های گروه طالبان در ولایت‌های فاریاب، غور، کندز، غزنی، زابل، هلمند و پکتیا نگهداری می‌شدند.

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی هم‌چنان گفت که عملیات برای آزادسازی زندانیان از چنگ گروه طالبان ادامه دارد و در هر نقطه‌ای که این گروه زندان داشته‌ باشند، عملیات اجرا خواهد شد.

در تازه‌ترین مورد، وزارت دفاع ملی هفته گذشته از آزادسازی ۸۳ نفر در ولایت فاریاب، نُه نفر در ولایت غور و نُه نفر دیگر در ولایت غزنی از یک زندان گروه طالبان خبر داده بود.

از جانب دیگر، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما در نتیجه مصاحبه‌ای که با شماری از زندانیان آزاد شده از چنگ طالبان انجام داده دریافته است که گروه طالبان زندانیان را شکنجه می‌کند و در مواردی نیز زندانیان را کشته‌اند.

یوناما در پنجم ماه جوزا با نشر گزارشی اعلام کرد که گروه‌ طالبان رفتارهایی با زندانیانش می‌کند که شکنجه به شمار می‌رود. به گزارش این نهاد، وضعیت زندان گروه طالبان و برخورد با زندانیان توسط این گروه مغایر حداقل معیارهای یک طرف درگیر یک جنگ غیر بین‌المللی است. یوناما از گروه طالبان خواسته بود که با زندانیان برخورد انسانی کند. هم‌چنان در کنار قتل، شکنجه و کار شاقه، وضعیت محل نگهداری زندانیان که در نزد طالبان به سر می‌برند، نامناسب توصیف شده است. گروه طالبان اما گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد را رد کرده و آن را مغرضانه خوانده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا