رویدادهای خارجی

ویتنام یک کاربر فیس‌بوک را به شش سال زندان محکوم کرد

محکمه‌ای در ویتنام، فردی را به دلیل پست‌هایش در شبکه اجتماعی فیس‌بوک به شش سال زندان محکوم کرده است.

دولت ویتنام، وین‌ناگ ان، مرد ۳۸ ساله را متهم کرده بود که از طریق حساب شخصی فیس‌بوک خود، “اطلاعات و مواد ضد کشور” را پخش و تکثیر می‌کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های ویتنامی، جریان محاکمه آقای ان تنها یک روز دوام کرده است.

خبرگزاری ویتنام گزارش داده که براساس تصمیم محکمه، آقای ان پس از سپری کردن شش سال در زندان، پنج سال دیگر نیز در حبس خانگی بسر خواهد برد.

پولیس ویتنام در یک اعلامیه گفته است که این کاربر فیس‌بوک، در ماه سپتمبر سال گذشته پس از آن باز داشت شد که چندین نوشته و ویدیو را در حساب شخصی فیس‌بوک خود منتشر کرد و در آن مردم برای پیوستن به اعتراض‌ها در جریان روز ملی ویتنام تحریک می‌کرد.

دیدبان حقوق بشر از این تصمیم محکمه انتقاد کرده و گفته که این اقدام، تلاشی برای “ترساندن دیگران است تا جرات نکنند کارکردهای دولت را زیر سوال ببرند.”

فل روبرتسن، معاون آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت: “تنها جرم وین‌ناگ ان این است که نظر خود را علیه بی‌عدالتی و سرکوب مطرح کرده است.”

فیس‌بوک کاربرد زیادی در میان مردم ویتنام دارد. اما اوایل امسال، دولت ویتنام به دلیل این‌که فیس‌بوک به کاربران اجازه می‌دهد نظریات ضد دولتی را در فیس‌بوک منتشر کنند، این رسانه را به نقض قوانین کشور متهم کرد.

با وجود اصلاحات گسترده اقتصادی و افزایش نسبی آزادی‌های اجتماعی در ویتنام، حزب کمونیست حاکم در این کشور محدودیت‌های شدیدی را بر فعالیت رسانه‌ها وضع کرده و در برابر انتقاد مخالفان خود به تندی رفتار می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا