رویدادهای داخلی

نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان فردا آغاز می‌شود

افغان رادیو، کابل: مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری فردا (شنبه، ۱۸ جوزا) آغاز می‌شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، روز جمعه، هفدهم جوزا به روزنامه افغان رادیو گفت که روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۴۵۸ مرکز در تمام ولسوالی‌ها و ناحیه‌های ۳۳ ولایت کشور اجرا خواهد شد. او هم‌چنان گفت که روند نام‌نویسی سراسری در ولایت غزنی نیز روز شنبه، هژدهم جوزا آغاز و در ۲۴۷ مرکز اجرا می‌شود.

انتخابات پارلمانی غزنی سال گذشته برگزار نشد و به همین دلیل روند نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان نیز در این ولایت اجرا نشده است. از سویی هم، قرار بود که انتخابات پارلمانی غزنی هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای ولایتی در ششم میزان برگزار شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات در هشتم جوزا اعلام کرد که به دلایل محدودیت زمان و بودجه و چالش‌‍‌های فنی توان برگزاری این سه انتخابات را به صورت هم‌زمان و در یک روز ندارد.

از جانب دیگر، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آماده‌گی‌های لازم برای آغاز نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان در ۳۳ ولایت و هم‌چنان نام‌نویسی سراسری در ولایت غزنی گرفته شده است. ابراهیمی گفت که نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت روند نام‌نویسی تقویتی اعلام آماده‌گی کرده‌اند و تدابیر امنیتی نیز برای انجام این روند اتخاذ شده است.

به گفته ابراهیمی، روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان از ۱۸ جوزا تا ۸ سرطان ادامه خواهد یافت و شهروندان واجد شرایط می‌تواند در این مدت با مراجعه به مراکز نام‌نویسی، برای شرکت در انتخابات پیش‌رو نام‌نویسی کنند. او هم‌چنان گفت که مراکز نام‌نویسی همه روزه پس از آغاز این روند از ساعت ۷ صبح تا ۴ پس از چاشت باز می‌باشد و شهروندان واجد شرایط می‌توانند در این فاصله زمانی نام‌نویسی کنند.

عبدالعزیز ابراهیمی افزود که در این روند کسانی که سن قانونی (۱۸ سالگی) را تا روز انتخابات تکمیل کنند، تازه به کشور برگشته باشند، قبلاً نام‌نویسی نکرده باشند، نام‌شان در فهرست رأی‌دهنده‌گان نادرست ثبت شده باشد و کسانی که حوزه‌های رأی‌دهی‌شان تغییر کرده است، نام‌نویسی خواهند کرد.

روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری و روند نام‌نویسی سراسری در ولایت غزنی به صورت دستی انجام خواهد شد. قرار بود که بر اساس قانون تعدیل شده انتخابات این روند با استفاده از تکنولوژی بایومتریک انجام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات استفاده از تکنولوژی بایومتریک را در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی غزنی غیرقابل تطبیق اعلام کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این اعلام کرده بود که روند نام‌نویسی تقویتی و روند نام‌نویسی سراسری در ولایت غزنی را در ۲۶ ماه ثور آغاز می‌کند. اما این روند اکنون قرار است با ۲۲ روز تأخیر فردا (شنبه) آغاز شود.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات برای شرکت در انتخابات پارلمانی سال گذشته حدود ۹.۷ میلیون شهروند نام‌نویسی کرده بودند که ۸.۹ میلیون تن آن‌ها واجد شرایط رأی‌‌دهی شناخته شده‌اند. از این فهرست نیز برای انتخابات ریاست جمهوری استفاده خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا