رویدادهای داخلی

گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به میزبانی «آلمان- قطر» برگزار می‌شود

افغان رادیو، کابل: «آلمان- قطر» از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح میزبانی می‌کند. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در ادامه هشتمین دور سفرهایش به آلمان رفته است. او گفته است در جریان این سفر و در نشستی در برلین آلمان، درباره آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که به میزبانی آلمان و قطر برگزار خواهد شد، با مقام‌های اروپایی گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد در یک رشته توییت نوشته است که او در دومین نشست گروه مشترک امریکا و اروپا که به میزبانی آلمان برگزار شده بود، شرکت کرده و آخرین تحولات روند صلح را با مقام‌های اروپایی در میان گذاشته است. افزون بر مقام‌های امریکا و اتحادیه اورپا، تادامیچی یاماماتو، نماینده‌ ویژه‌ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز از شرکت‌کننده‌گان این نشست بوده است.

 به گفته خلیل‌زاد، در این نشست روی نشست اوسلو و مذاکرات بین‌الافغانی که در آینده به میزبانی آلمان و قطر برگزار می‌شود، بحث شده است.

#Germany also hosted 2nd US-Europe Group for Afghan Peace mtg. After #PeaceProcess update, we reviewed upcoming Oslo Forum & German-Qatari hosted intra-Af dialogue. Our focus was intra-Af negotiations (that lead to a political roadmap) & who can do what to make it happen ASAP. pic.twitter.com/VvQraDsToR

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) June 5, 2019

زلمی خلیل‌زاد هم‌چنان گفته است که در نشست برلین روی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی که منتج به یک نقشه راه سیاسی برای ختم جنگ شود، تأکید و از همه طرف‌ها نیز خواسته شده است که نقش خود را در این زمینه بازی کند.

در همین حال، مارک پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان، در توییتی نوشته است که اشتراک‌کننده‌گان نشست برلین، توافق کرده‌اند که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باید هرچه زودتر آغاز شود. او گفته است که همه طرف‎ها متعهد به پشتیبانی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی‌اند.

رونالد کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان که نیز یکی از شرکت‌کننده‌گان نشست برلین است، گفته است که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اولویت دارد. او در صفحه توییترش نوشته است که کارهای زیادی است که باید در این زمینه انجام شود. آقای کوبیا در عین حال اظهار خوشبینی کرده است همه طرف‌ها با دورنگری در این روند سهم گرفته و به این ترتیب گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

بااین حال در مورد زمان برگزاری نشست بین‌الافغانی صلح که از سوی آلمان و قطر میزبانی خواهد شد، جزییات در دست نیست.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا