رویدادهای داخلی

چرا کسی به فکر جان کارمندان دولت نیست؟

در یک هفته‌ی اخیر واسطه‌های حامل کارمندان دستگاه بوروکراسی کشور، چندین بار مورد حمله‌ی تروریستی قرار گرفت. حتماً پس از تشدید تدابیر امنیتی در ورودی‌های مجتمع‌های دولتی و تأسیسات عامه، تروریسم تصمیم گرفت که مستقیم واسطه‌های حامل کارمندان دستگاه حکومت را هدف قرار دهد. روشن است که این حمله‌های تروریستی کار هر گروهی باشد که به هدف ارعاب مردم،‌ ایجاد فاصله‌ی جدی بین مردم و نهادهای حکومتی و فلج‌سازی دستگاه بوروکراسی کشور صورت می‌گیرد. وجود یک دستگاه بوروکراسی که از نظر سیاسی غیر جانب‌دار باشد یکی از ویژه‌گی‌های کشورهایی است که مبتنی بر نظم جمهوری هستند.

در این کشورها دستگاه بوروکراسی حکومت از نظر سیاسی غیرجانب‌دار است و وظیفه‌ی آن خدمات‌رسانی‌ به شهروندان می‌باشد. از نظر قوانین جهانی جنگ، کارمندان دستگاه بوروکراسی حکومت و پولیس افراد غیرنظامی محسوب می‌شود. قتل این افراد و تلاش آشکار برای هدف‌گیری آنان جنایت جنگی است. هر گروهی که این جنایت جنگی را انجام داده است، بر مبنای قوانین جهانی مجرم است و همه‌ی کشورهای جهان و اعضای سازمان ملل متحد مکلف‌اند که آنان را با حامیان‌شان به پنجه‌ی قانون و عدالت بسپارند. ولی در کنار این‌ها نهادهای امنیتی افغانستان و حکومت مکلف‌اند که امنیت کارمندان دستگاه بوروکراسی و دیگر شهروندان کشور را تأمین کنند.

چرا پس از حمله‌ی تروریستی به یک واسطه‌ی نوع کاستر، بار دیگر به کارمندان اصلاحات اداری اجازه داده شد که از این واسطه استفاده کنند؟ آیا هشدارهای امنیتی جدی با وزارت‌خانه‌ها، کمیسیون‌های مستقل و دیگر سازمان‌ها داده شده بود؟ آیا این نهادها می‌دانند که جان کارمندان‌شان در خطر است و باید تدابیر جدی بگیرند؟ آیا نهادهای امنیتی به وزارت‌خانه‌ها و نهادهای دیگر مشورت داده‌اند که چگونه کارمندان‌شان را از دفتر به خانه و برعکس انتقال دهند؟

چرا وزارت داخله یا مراجع دیگر از سازمان‌های دولتی نخواسته‌اند که شیوه‌ی انتقال کارمندان‌شان را تغییر دهند؟ چرا باید همه‌ی کارمندان حکومت در وضعیت آسیب‌پذیر قرار بگیرند و هیچ مرجعی برای مصونیت آنان برنامه نداشته باشد؟ کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی که ریاست آن را آقای نادر نادری به دوش دارد، ‌یکی از سازمان‌های موفق دولتی است. این سازمان توانسته است که مشکل فسادی را که در استخدام‌های دولتی و مشکلاتی در تشکیلات وزارت خانه‌ها بود،‌ تا حدی حل کند. این موفقیت معلول زحمت‌کشی کارمندان این اداره است. باید جان کارمندان این اداره و دیگر سازمان‌های دولتی افغانستان حفظ شود. وظیفه‌ی نخستین نهادهای امنیتی حفظ جان غیرنظامیان است که به هر قیمتی باید به بهترین شکل ممکن اجرا شود.

نهادهای امنیتی در مشورت با نهادهای دیگر، ‌باید طرح جامع برای امنیت کارمندان دستگاه حکومت بریزند و آن را عملی کنند. کارمندان حکومت باید به گونه‌ای رفت‌وآمد کنند که گروه‌های تروریستی نتوانند آنان را تشخیص دهند. متأسفانه که تروریست‌ها با استفاده‌ از تکتیک‌های کهنه، ‌تلفات سنگینی به مردم افغانستان وارد می‌کنند. آنان با بمب و موتر مملو از مواد انفجاری به دانشجویان دانشگاه نظامی کردند. چندین سال پیش تقریباً با استفاده از همان تکتیک، به دانشجویان اکادمی پولیس حمله کردند. حال تقریباً یک هفته است که توسط بمب مقناطیسی به واسطه‌های کاستر حامل کارمندان دستگاه بوروکراسی افغانستان حمله می‌کنند. باید تدابیری روی دست گرفته شود. باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تروریسم حداقل با استفاده از تکتیک‌های تکراری نتواند مردم را بکشد. نهادهای امنیتی باید هرچه زودتر طرح جامعی برای حفظ امنیت کارمندان دستگاه بوروکراسی کشور روی دست گیرند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا