رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد در پاکستان: همکاری پاکستان در صلح، رابطه‌ی واشنگتن و اسلام‌آباد را تقویت می‌کند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان هشتمین دور سفرش در پیوند به تسهیل روند صلح افغانستان را از پاکستان آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد در پایان سفر به پاکستان و دیدار با مقام‌های این کشور، گفته است که اگر پاکستان به پایان جنگ در افغانستان همکاری کند، ‌رابطه‌ی اسلام‌آباد و واشنگتن تقویت می‌یابد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا از پایان سفرش به پاکستان خبر داده و این سفر را مؤثر عنوان کرده و گفته است جزییات تلاش‌هایش را با مقام‌های این کشور در میان گذاشته است. آقای خلیل زاد هم‌چنان در توییتی نوشته است: «همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان به سود منطقه‌ای منجر می‌شود و روابط پاکستان را با ایالات متحده امریکا تقویت می‌بخشد.»

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در سفرش به اسلام‌آباد با عمران خان، نخست وزیر پاکستان و هیات بلندپایه وزارت خارجه این کشور دیدار کرده است. بر اساس گزارش‌ها،‌ اسلام‌آباد یک بار دیگر بر «تعهدش مبنی بر همکاری همه‌جانبه برای پایان جنگ در افغانستان» تأکید کرده است.

آفتاب کوکهر، معاون وزارت خارجه پاکستان که هیات وزارت خارجه این کشور را رهبری می‌کرد، گفته است که اسلام‌آباد از همه جوانب حمایت می‌کند که از فرصت پیش آمده برای پایان جنگ طولانی مدت در افغانستان به توافق سیاسی برسند. هم‌چنان محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفته است: «در هم‌آهنگی با دیدگاه نخست وزیر، پاکستان بر تعهدش برای صلح تأکید می‌کند.»

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در حالی هشتمین دور سفرش را از پاکستان آغاز کرده است که کابل همواره اسلام‌آباد را به حمایت از گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان متهم کرده است. دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا نیز گفته است که پاکستان، واشنگتن را در امر مبارزه با تروریسم فریب می‌دهد. پاکستان اما این سخن رییس جمهور امریکا را رد کرده است.

آقای خلیل زاد هشتمین دور سفرش به افغانستان و منطقه را روز جمعه، دهم جوزا آغاز کرده و قرار است پس از ۱۶ روز در بیست و ششم جوزا پایان یابد. وزارت خارجه ایالات متحده امریکا با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای خلیل‌زاد در این دور سفرش به افغانستان، بلجیم، آلمان، قطر و امارات متحده عربی سفر خواهد کرد. هدف سفر خلیل‌زاد به بلجیم، آلمان، پاکستان و امارات متحده عربی، تقویت اجماع جهانی برای تسهیل روند صلح افغانستان عنوان شده است. این خبرنامه هم‌چنان افزوده است که زلمی خلیل‌زاد در سفرش به قطر با نماینده‌گان گروه طالبان دیدار خواهد کرد. نماینده ویژه امریکا قرار است در سفرش به کابل با رهبران حکومت وحدت ملی، رهبران احزاب، چهره‌های سیاسی و فعالان حقوق زن و جامعه مدنی دیدارهای جداگانه داشته باشد. افزون بر این، آقای خلیل‌زاد گفته است که در این دور ماموریتش تلاش می‌کند تا «دو بخش اول چهارچوب صلح» را نهایی سازد. این دو بخش شامل مباحث مربوط به خروج نیروهای خارجی از افغانستان و مبارزه با تروریسم است.

نامزدان: تلاش‌های خلیل‌زاد بی‌نتیجه بوده است

با آن که شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از تلاش‌های ایالات متحده امریکا برای نهادینه شدن صلح در کشور استقبال می‌کنند، اما می‌گویند سفرهای آقای خلیل‌زاد تا کنون نتیجه ملموسی در پی نداشته است. عنایت‌الله حفیظ، نامزد ریاست جمهوری روز دوشنبه، سیزدهم جوزا در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت، سفرهای نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان تا کنون نتیجه‌ای نداشته است. به باور او جنگ جاری در کشور ناشی از تقابل منافع استخباراتی کشورهای دخیل در جنگ و هم‌چنان جنگ مواد مخدر است که با راه‌اندازی چند دیدار با افرادی که خودشان را نماینده گروه طالبان می‌نامند، پایان نخواهد یافت. این نامزد ریاست جمهوری هم‌چنان ضعف نظام، نهادهای امنیتی و دفاعی و بی‌کاری روزافزون را از ریشه‌های جنگ دانست و گفت «تا زمانی که ریشه‌های جنگ خشکیده نشود، جنگ کماکان ادامه خواهد داشت و با دیدن چند ملا در قطر نمی‌توان آن را متوقف کرد.»

هم‌چنان رحمت‌الله نبیل، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری، روز یک‌شنبه در سخنانی در کابل گفته است که نسبت به نیت خلیل‌زاد شک ندارد، اما با روش‌هایی که او در تلاش‌هایش برای رسیدن به صلح به کار می‌گیرد، مخالف است. زیرا به سخن او، تلاش‌های نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، هیچ تغییری در موضع گروه طالبان وارد نکرده است. افزون بر این محمد واعظی، سخنگوی دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال» به ریاست محمدحنیف اتمر نیز از دست‌آوردهای سفرهای گذشته زلمی خلیل‌زاد در زمینه صلح چندان راضی نیست. آقای واعظی در کنار این که امیدوار است این بار سفرهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان منجر به یک نتیجه مثبت باشد، می‌گوید که انتظارات مردم از این سفرها تا کنون برآورده نشده است و این سفرها نتوانسته است از میزان خشونت‌ها در کشور بکاهد.

این در حالی است که از این پیش آقای خلیل‌زاد پذیرفته است که تاکنون گام‌های جدی برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم گروه طالبان با حکومت افغانستان برداشته نشده است. با این حال، آقای خلیل‌زاد برقراری آتش‌بس فراگیر و آغاز گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان را دو موضوع دیگر عنوان کرده است که در صحبت با نماینده‌گان گروه طالبان در قطر مطرح شده است. آقای خلیل زاد هم‌چنان اطمینان داده است، تا زمانی که روی همه موارد مطرح شده توافق صورت نگیرد، روی هیچ موضوع دیگری توافق نخواهد شد.

افزون بر این، دو دور دیدار شماری از چهره‌ها و نماینده‌گان احزاب سیاسی با گروه طالبان نیز بی‌نتیجه بوده است. شرکت‌کننده‌گان دومین نشست بین‌الافغانی مسکو نیز ابراز تأسف می‌کنند که گروه طالبان تقاضای آنان را مبنی بر برقراری آتش بس در کشور نپذیرفته است. از این میان،  فوزیه کوفی،‌ شرکت‌کننده این نشست گفته است:‌ «روحیه‌ای را که طالبان داشتند، روحیه زیست باهمی برابر نیست، روحیه شراکت نیست، آن‌ها می‌گویند که در پرتو امارت اسلامی همه شما جای خواهید داشت.» پس از دومین نشست بین‌الافغانی مسکو و آغاز هشتمین دور سفرهای آقای خلیل‌زاد به افغانستان و کشورهای منطقه، گروه طالبان در پیام عیدی‌شان به نقل از ملاهبت‌الله، رهبر این گروه خاطرنشان ساخته‌اند که در جریان روزهای عید نیز آتش‌بس نخواهند کرد. با این همه، مجلس سنای کشور نیز در واکنش به این پیام عیدی رهبر طالبان تأکید کرده که طالبان آماده صلح نیستند و باید به شدت سرکوب شوند.

از سویی دیگر، گروه طالبان و ارگ ریاست جمهوری یک دیگر را به مخالفت با صلح متهم کرده‌اند. ملا هبت‌الله،‌ رهبر گروه طالبان در پیام عیدی‌اش نوشته است که حکومت افغانستان تلاش می‌کند با مزاحمت‌های سیاسی جلو تفاهم این گروه با سیاست‌مداران افغان را بگیرد. او هم‌زمان افزوده است که گروه طالبان نسبت به این تلاش‌ها (مزاحمت‌های سیاسی) بی‌اعتنا است و آن را جدی نمی‌گیرد. اما ارگ ریاست جمهوری این اتهام را بی‌اساس می‌خواند. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، می‌گوید که مانع اصلی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح گروه طالبان است. آقای مرتضوی گفته است که اگر این گروه خواستار صلح از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است، باید به آتش‌بس تن دهد و دست از خشونت بردارد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد ماموریتش را به عنوان نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ماه سنبله سال گذشته آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد تا کنون هفت بار به افغانستان، منطقه و جهان سفر کرده و شش بار به گونه مستقیم با نماینده‌گان گروه طالبان دیدار داشته است. هدف این سفرها «تسهیل زمینه‌های صلح» در افغانستان خوانده شده، اما آن‌چنانی که دو طرف تایید کرده‌اند، تنها روی چارچوب ابتدایی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و این که خاک افغانستان هیچ تهدیدی را متوجه منطقه، ایالات متحده امریکا و متحدانش نخواهد ساخت، به توافق ابتدایی رسیده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا