افغانستانرویدادهای داخلی

چهارمین انفجار در کابل؛ داعش مینی‌بوس دانشجویان را هدف قرار داد

افغانستانحق نشر عکس
EPA

Image caption

این مینی بوس دانشجویان صبح امروز هدف انفجار مین مقناطیسی قرار گرفت

انفجار چهارمین بمب مقناطیسی در کابل که حوالی پنج عصر به وقت محلی رخ داده، دستکم سه نفر را زخمی کرده است. گفته شده انفجار در نزدیکی پل سوخته واقع در غرب کابل یک خودرو کمیسیون مستقل انتخابات را هدف قرار داده است.

سه انفجار دیگر صبح امروز و یکی و پی دیگر رخ داد که در یکی از آن‌ها دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیه هدف قرار گرفتند.

گروه داعش مسئولیت حملات امروز کابل را بر عهده گرفته است که در جریان آن دو تن کشته و ۲۷ تن دیگر شامل ۵ دانشجوی دختر زخمی شدند.

رئیس جمهوری افغانستان حمله‌های امروز را تقبیح کرده و گفته “دشمن” نمی‌تواند امید مردم ما برای آینده درخشان را تضعیف کند.

نخستین انفجار حوالی ساعت ۷:۵۰ دقیقه به وقت محلی رخ‌داد، به گفته نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/ کشور افغانستان علت آن بمب مقناطیسی بود که در خودرو حامل دانشجویان کار گذاشته شده بود.

آقای رحیمی گفت که در انفجار اول یک خبرنگار و ۱۰ نفر از دانشجویان زخمی شدند و یک نفر کشته شد.

او گفت که ۲۰ دقیقه بعد دو انفجار دیگر که ناشی از مواد انفجاری از قبل کارگذاری شده بود، روی داد که در این دو انفجار پنج سرباز پلیس و دو غیر نظامی زخمی شدند.

شاهدان عینی می‌گویند بیشتر زخمی شدگان دختران دانشجو بودند.

وحید مایار سخنگوی وزارت صحت/بهداشت گفته است در انفجارهای امروز دو نفر جان باخته و ۲۴ نفر شامل شش زن زخمی شده‌اند که وضعیت سه تن از زخمی‌ها وخیم است.

اداره حمایت از رسانه های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرده که در انفجارهای صبح امروز احمد جاوید کارگر مسئول خبرگزاری پیشگو و محمد فصیح متوکل خبرنگار موسسه رسانه‌ای موسوم به کلید، زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

بعد از انفجار اول دو انفجار پی هم رخ‌داد

حملات خونین کابل در ماه مبارک رمضان

در ماه رمضان کابل شاهد حملات خونین بود. در این مدت شش حمله و انفجارخونین در کابل رخ‌داد که مسئولیت بیشتر این حملات را طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عهده گرفتند.

۱۸ ثور/ اردیبهشت: افراد طالبان به موسسه کونترپارت در شهر نو کابل حمله کردند که در جریان آن ۹ نفر به شمول یک سرباز نیروهای ویژه، چهار نگهبان از محافظت عامه، یک نگهبان موسسه کونترپارت و سه غیرنظامی کشته شدند.

در آن حمله ۲۰ نفر زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

حمله به موسسه کونترپارت اولین حمله گروه طالبان در ماه رمضان بود

۲۹ ثور/اردیبهشت: افراد طالبان گروه طالبان به یک پاسگاه پلیس در داخل شهر کابل حمله کردند که سه سرباز پلیس و دو عضو گروه طالبان کشته؛ دو عضو گروه طالبان و سه سرباز پلیس نیز زخمی شدند.

این حمله هنگام افطار حوالی ساعت هفت و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در منطقه دوغ آباد در غرب شهر کابل رخ‌داد.

سوم جوزا/ خرداد: حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر انفجاری در حوزه نهم امنیتی در مسجدی موسوم به التقوا رخ‌داد که در اثر آن مولوی سمیع‌الله ریحان امام مسجد و یک نفر دیگر کشته شدند.

در این رویداد ۱۶ نمازگزار دیگر زخم برداشتند. مسئولیت این حمله را کسی به عهد نگرفته است.

ششم جوزا/ خرداد: یک خودور مینی‌بوس حامل کارمندان وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان، در شهر کابل هدف مین مغناطیسی قرار گرفته و ده نفر از جمله پنج کارمند این وزارت زخمی شدند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

دهم جوزا/خرداد یک خودرو نیروهای آمریکایی هدف حمله انتحاری قرار گرفت

نهم جوزا/ خرداد: در نتیجه یک انفجار انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی “مارشال فهیم” در حوزه پنجم کابل دست‌کم شش نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عهده گرفت و بیشتر قربانیان این رویداد دانشجویان این دانشگاه نظامی بودند.

دهم جوزا/خرداد: در نتیجه انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در ناحیه نهم شهر کابل دستکم ۴ فرد ملکی کشته و ۷ نفر دیگر به شمول ۴ سرباز آمریکایی زخمی شدند.

این انفجار ساعت هشت و چهل دقیقه صبح توسط یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه ‘یکه توت’ رخ داد و مسئولیت آنرا گروه طالبان به عهده گرفت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا