رویدادهای داخلی

مارش برای صلح در قلمرو طالبان؛ ۲۰ عضو دیگر کاروان صلح هلمند نیز ربوده شدند

افغان رادیو، کابل: کاروان صلح هلمند، وارد قلمرو گروه طالبان در ولسوالی موسی‌قلعه ولایت هلمند شده است. گروه طالبان چهار عضو این کاروان را در بدو ورودشان به ولسوالی موسی‌قلعه با خود برده‌ است. به تازه‌گی شماری از اعضای این کاروان می‌گویند که ۲۰ دیگر کاروان صلح هلمند نیز از سوی گروه طالبان ربوده شده است.

پاچاخان مولاداد یک عضو کاروان صلح هلمند پیش از این  گفته بود که اقبال خبیر، حاجی فرهاد، بسم‌الله وطن‌دوست و غلام‌سرور غفاری چهار عضو کاروان صلح هلمندی است که سمت سخنگو، ریاست و مسوولیت ولایتی این کاروان را بر عهده دارند، از سوی گروه طالبان برده شده است. او در صحبت با روزنامه افغان رادیو تأکید کرد که این افراد برای گفت‌وگو با گروه طالبان برده شده‌اند، اما از سرنوشت آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

با این حال، پاچاخان مولاداد می‌گوید که گروه طالبان پس از چاشت روز دوشنبه سیزدهم جوزا ۲۰ عضو دیگر کاروان صلح هلمند را نیز باخود برده‌اند. او گفت که ریش‌سفیدان عضو این کاروان از سوی گروه طالبان دوباره رها شده است اما از سرنوشت ۲۰ عضو دیگر این کاروان خبری نیست.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

بیش از ۳۰ نفر از اعضای کاروان صلح هلمند روز پنج‌شنبه هفته گذشته برای رساندن پیام صلح‌خواهی‌شان به گروه طالبان، لشکرگاه مرکز ولایت هلمند را به مقصد موسی‌قلعه ترک کردند. از ولسوالی موسی‌قلعه به عنوان مرکز گروه طالبان یاد می‌شود.

پاچاخان مولاداد به روزنامه افغان رادیو گفت که این کاروان می‌خواهد تا پیام مردم به گروه طالبان برساند و از این گروه بخواهد که به خواست صلح‌خواهی مردم احترام بگذارند.

کاروان صلح‌ هلمند سال گذشته ایجاد شد. این کاروان تاکنون صدها کیلومتر راه را برای صلح پیاده طی کرده‌ است. کاروان صلح هلمند پس از حمله انتحاری مرگ‌بار در مراسم جشن نوروز سال ۱۳۹۷ شکل گرفت. در این رویداد انتحاری ۱۲ نفر کشته شده بودند و جمعی از جوانان هلمند را بر آن داشت تا برای برقراری صلح تلاش کند. هرچند با وجودی که کاروان صلح‌ هلمند به حدود ۲۰ ولایت سفر کرده است اما در سال جاری نیز گروه طالبان بر مراسم جشن دهقان در شهر لشکرگاه با استفاده از ماین جاسازی شده حمله کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا