رویدادهای داخلی

مارش برای صلح در قلمرو طالبان؛ چهار عضو کاروان صلح هلمند ربوده شدند

افغان رادیو، کابل: کاروان صلح هلمند، وارد قلمرو گروه طالبان در ولسوالی موسی‌قلعه ولایت هلمند شده است. گروه طالبان چهار عضو این کاروان را در بدو ورودشان به ولسوالی موسی‌قلعه با خود برده‌ است.

هر چند گفته شده است که این چهار عضو کاروان صلح هلمند برای گفت‌وگو برده شده‌اند، اما از سرنوشت آن‌ها از شام روز یک‌شنبه به این‌سو اطلاعی در دست نیست.

پاچاخان مولاداد یک عضو کاروان صلح هلمند، به روزنامه افغان رادیو گفت که اعضای این کاروان روز یک‌شنبه دوازدهم جوزا به ولسوالی موسی‌قلعه رسیدند و گروه طالبان شام این روز چهار عضو این کاروان را از منطقه «نورزاد رود» موسی‌قلعه با خود بردند.

به گفته او، اقبال خبیر، حاجی فرهاد، بسم‌الله وطن‌دوست و غلام‌سرور غفاری چهار عضو کاروان صلح هلمندی است که سمت سخنگو، ریاست و مسوولیت ولایتی این کاروان را بر عهده داشته‌اند، از سوی گروه طالبان برده شده برده‌اند.

پاچاخان مولاداد تأکید کرد که این افراد برای گفت‌وگو با گروه طالبان برده شده‌اند و به رضا و رغبت خودشان رفته‌اند، اما از سرنوشت آنان تاکنون اطلاعی در دست نیست.

بیش از ۳۰ نفر از اعضای کاروان صلح هلمند روز پنج‌شنبه هفته گذشته برای رساندن پیام صلح‌خواهی‌شان به گروه طالبان، لشکرگاه مرکز ولایت هلمند را به مقصد موسی‌قلعه ترک کردند. از ولسوالی موسی‌قلعه به عنوان مرکز گروه طالبان یاد می‌شود.

پاچاخان مولاداد به روزنامه افغان رادیو گفت که این کاروان می‌خواهد تا پیام مردم به گروه طالبان برساند و از این گروه بخواهد که به خواست صلح‌خواهی مردم احترام بگذارند.

کاروان صلح‌ هلمند سال گذشته ایجاد شد. این کاروان تاکنون صدها کیلومتر راه را برای صلح پیاده طی کرده‌ است. کاروان صلح هلمند پس از حمله انتحاری مرگ‌بار در مراسم جشن نوروز سال ۱۳۹۷ شکل گرفت. در این رویداد انتحاری ۱۲ نفر کشته شده بودند و جمعی از جوانان هلمند را بر آن داشت تا برای برقراری صلح تلاش کند. هرچند با وجودی که کاروان صلح‌ هلمند به حدود ۲۰ ولایت سفر کرده است اما در سال جاری نیز گروه طالبان بر مراسم جشن دهقان در شهر لشکرگاه با استفاده از ماین جاسازی شده حمله کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا