رویدادهای داخلی

لوی‌سارنوالی به احمدزی: سند ارایه کن

افغان رادیو، کابل: اداره لوی‌سارنوالی روز دوشنبه (۱۳ جوزا) اعلام کرد که حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین امنیت ویژه رییس جمهور غنی سند و مدرکی برای اثبات ادعاها و اتهاماتش ارایه نکرده است. این اداره از احمدزی خواسته است که هرچه زودتر سندهایش را در این مورد ارایه کند.

حبیب‌الله احمدزی، چندی پیش در گفت‌وگویی با تلویزیون خصوصی «خورشید»، اطرافیان محمداشرف غنی را به «ترویج سیستماتیک فحشا در ارگ، ادارات و هم‌چنان توزیع پول به نامزدان انتخابات پارلمانی برای نفوذ در مجلس نماینده‌گان» متهم کرد. ارگ ریاست جمهوری این ادعا را رد کرده و از لوی‌سارنوالی خواسته است که پرونده را بررسی کند.

به دنبال آن لوی‌سارنوالی از تشکیل هیأتی برای بررسی این اتهام‌ها خبر داد و از احمدزی خواست که سندهایش را تا نهم جوزا به هیأت تحقیق ارایه کند. تشکیل این هیأت واکنش عبدالله عبدالله، رییس اجرایی را در پی داشت. رییس اجرایی با اشاره ضمنی به تشکیل هیأت و اتهام‌ها علیه ارگ ریاست جمهوری گفت که سپردن این پرونده و آقای احمدزی به «چنگال رشوت‌خوران» راه حل نیست و باید یک هیأت مردم، جامعه مدنی و عالمان در بررسی این پرونده سهیم باشد.

با این حال، لوی‌سارنوالی در خبرنامه‌ای گفته است که احمدزی در نهم حوت به اداره لوی‌سارنوالی حاضر شده و برایش تفهیم اتهام و اطمینان از بررسی همه‌جانبه و عادلانه شده است.

در این خبرنامه آمده است: «احمدزی تا اکنون افزون بر این‌که کدام اسناد، شواهد و مدارکی را به هیأت تحقیق ارایه نکرده است، به گونه غیر مسوولانه و به دور از آن‎چه که در روز دیدار با هیأت مؤظف تحقیق داشت، با رسانه‌ها مصاحبه کرده که این گونه اظهارات نه تنها به بررسی قضیه کمک نمی‌کند، بلکه سبب بیش‌ترشدن نگرانی‌های مردم نیز می‌گردد.»

اداره لوی‌سارنوالی از احمدزی خواسته است که در کم‌ترین زمان ممکن سندهایش را به هیأت تحقیق بسپارد.

لوی‌سارنوالی تصریح کرده است که احمدزی می‌تواند اسناد و مدارکش را در حضور رسانه‌ها و وکیل مدافعش به هیأت تحقیق تسلیم دهد تا این هیأت در مورد مظنونان احتمالی این پرونده تصمیم بگیرد.

این اداره هشدار داده است: «اگر آقای احمدزی از ارائه اسناد خودداری کند، لوی‌سارنوالی خود را مکلف می‌داند که به منظور تکمیل شدن تحقیقات در زمان معین و قانونی آن، تصمیم بعدی‌اش را در مطابقت با احکام قوانین نافذ اتخاذ کند.»

لوی‌سارنوالی در مورد تصمیم‌های احتمالی و بعدی خود جزییات بیش‌تر نداده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا