رویدادهای داخلی

برشنا به قرض‌داران: برق‌تان را قطع و خودتان را به لوی‌سارنوالی معرفی می‌کنیم

عبدالاحمد حسینی

شرکت برشنا نام‌های شماری از «دزدان برق و بده‌کاران پول صرفیه برق» را فاش کرد. مسوولان این شرکت می‌گویند، با وجودی که از آغاز کمپین فاش‌سازی نام زورمندان و بده‌کاران نزدیک به ۲۰ روز گذشته است، اما هنوز هم شماری از بده‌کاران، حاضر به پرداخت صرفیه‌ی برق‌شان نشده‌اند. شرکت برشنا به این بده‌کاران هشدار می‌دهد، در صورتی که حاضر به پرداخت پول صرفیه نشوند، لین برق‌شان قطع می‌شود و خودشان به لوی‌سارنوالی معرفی می‌شوند.

شرکت برشنا کمپینی را تحت نام «افشای نام زورمندان» در بیست‌وچهارم ماه ثور سال جاری آغاز کرد. مسوولان این شرکت گفته بودند که نام آن دسته از مشترکان برق را فاش می‌کنند که به دزدین برق و نپرداختن پول صرفیه متهم‌‌اند. به گفته آنان، این افراد بیش از ۴.۵ میلیارد افغانی از این شرکت بده‌کار اند. هم‌چنان این شرکت گفته بود، نام کسانی را فاش و به لوی‌سارنوالی معرفی می‌کند که از این شرکت بیش از ۱۰۰ هزار افغانی بده‌کار باشند.

هم‌زمان با آن شرکت برشنا یک تفاهم‌نامه‌ را برای پی‌گرد عدلی و قضایی «دزدان و بده‌کاران برق» به امضا رساند. بر اساس این تفاهم‌نامه، زورمندان و بده‌کاران برق مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار می‌گیرد. مسوولان شرکت برشنا و لوی‌سارنوالی معتقد اند با امضای این تفاهم‌نامه، یک کمیته‌ی مشخص جهت تعقیب عدلی دزدان و سوء استفاده‌کننده‌گان برق در مرکز و ولایات ایجاد شده است. کار این کمیته معرفی دزدان و بده‌کاران به لوی‌سارنوالی است. شرکت برشنا تاکنون حدود ۳۰۰ نفر از بده‌کارانش را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که کمپین فاش‌سازی دزدان و بده‌کاران برق، روی جمع‌آوری عواید برق تأثیر مثبت داشته است. به گفته سخنگوی شرکت برشنا: «از آغاز کمپین تا اکنون ده‌ها تن از بده‌کاران این شرکت حاضر به پرداخت پول صرفیه‌ی برق‌شان به صورت قسطی شده‌اند.» او هم‌چنان گفت که از آغاز این کمپین تاکنون ۱۲۰ هزار افغانی پول صرفیه برق جمع‌آوری شده است.

در تازه‌ترین مورد از این فاش‌سازی‌ها، شرکت برشنا فهرست نام هشت نفر از کسانی را نشر کرده است که از شرکت برشنا بیش از هشت میلیون افغانی بده‌کار اند. هم‌چنان در این فهرست نشر شده، نام کسانی دیده می‌شود که از برق شرکت به گونه مستقیم یا «استفاده برق بدون اتصال به میتر» استفاده می‌کنند. در لیست فاش شده، محمدانور اوریاخیل نماینده مردم کابل در مجلس نماینده‌گان، جنرال ابرارالله مراد نماینده مردم ننگرهار در مجلس نماینده‌گان و غلام‌عباس اخلاقی نماینده مردم بلخ در مجلس نماینده‌گان از شمار افراد بده‌کاری اند که نام‌‌های‌شان از سوی برشنا به تازه‌گی فاش شده است.

آقای توحیدی تصریح کرد، با وجودی که این کمپین تاثیرات خوبی داشته است، اما هنوز هم شماری از بده‌کاران حاضر به پرداخت پول صرفیه برق‌شان نشده‌اند. سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید در صورتی که بده‌کاران حاضر به پرداخت پول صرفیه برق‌شان نشوند. این شرکت برای فاش‌سازی بیش‌تر با رسانه‌ها به پشت دروازه‌های بده‌کاران خواهند رفت. به گفته آقای توحیدی بیش از ده‌ها هزار نفر در سراسر افغانستان از این شرکت بده‌کار اند. از این میان تنها دو هزار و ۳۰۰ تن از بده‌کاران این شرکت در کابل زنده‌کی می‌کنند.

این در حالی است که افراد دولتی و غیردولتی ۷.۸ میلیارد افغانی از شرکت برشنا بابت صرفیه برق بده‌کار اند. بر اساس معلومات شرکت برشنا، شماری از مقامات بلندرتبه دولتی، باشنده‌گان ساحات رهایشی و مکان‌های مقدس مانند مساجد از جمله بده‌کاران این شرکت به شمار می‌روند. به این ترتیب ساحات رهایشی ۴.۵ میلیارد افغانی، ساحات تجارتی و صنعتی ۲.۷ میلیارد افغانی، اماکن مقدس ۵۷۰ میلیون افغانی پول صرفیه‌ی برق برشنا را پرداخت نکرده‌اند.

هم‌چنین کارمندان این شرکت در ۲۷ ولسوالی از پنج ولایت که زیر حاکمیت گروه‌های «مخالف مسلح دولت»، قرار دارد، به جمع‌آوری درآمد برق دست‌رسی ندارند. شرکت برشنا ضایعات برق این ساحات را بیش از ۱۵۰ میگاوات عنوان کرده است. ارزش آن به بیش از ۳۰۰ میلیون افغانی تخمین زده می‌شود.

چگونه‌گی جمع‌آوری پول صرفیه برق برای شرکت برشنا همیشه درد سر ساز بوده است. این شرکت بارها اعلام کرده است که شماری از مقام‌های رده‌ی بالای حکومتی و زورمندان در برابر پرداخت به موقع پول صرفیه برق‌شان مقاومت می‌کنند.

شرکت برشنا تنها شرکت دولتی تهیه‌کننده انرژی برقی در کشور است. این شرکت بیش از ۸۰ درصد از برق مورد نیاز کشور را از خارج وارد می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا