رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد: کشتار افغان‌ها باید متوقف شود

افغان رادیو، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به پیام عیدی ملا هیبت‌الله، رهبر گروه طالبان واکنش نشان داده و گفته است که به خشونت‌ها و کشتار افغان‌ها باید هرچه زودتر خاتمه داده شود.

رهبر گروه طالبان در پیامی که روز شنبه (۱۱ جوزا) به نشر رساند، بر طبل تداوم جنگ کوبیده و گفته است که جبهات جنگ تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان گرم نگه‌داشته خواهد شد.

اما خلیل‌زاد که در جریان هشتمین دور سفرهای خود در پیوند به روند صلح افغانستان به سر می‌برد، در صفحه رسمی توییترش نوشت که تدوام خشونت‌ها غیرقابل قبول است و باید برای پایان آن یک راه حل دایمی جست‌‌وجو شود.

او هرچند در پیام عیدی رهبر گروه طالبان برخی از نقاط حمایتی را برای روند صلح یافته است، اما تأکید کرده که لحن تند این پیام غیرضروری است و فقط به مختل‌سازی مذاکرات صلح و پیچیده‌ ساختن  این روند کمک می‌کند.

خلیل‌زاد روز گذشته دور تازه‌ای سفرهایش را آغاز کرد. وزارت امور خارجه امریکا با پخش خبرنامه‌ای گفته است که دور هشتم سفر آقای خلیل‌زاد در سی‌ویکم ماه مِی میلادی آغاز شده و تا شانزدهم ماه جون ادامه خواهد یافت. خبرنامه وزارت خارجه امریکا افزوده است که آقای خلیل‌زاد در این دور سفرش به افغانستان، بلجیم، آلمان، پاکستان، قطر و امارات متحده عربی خواهد رفت. در این خبرنامه هدف کلی سفر آقای خلیل‌زاد،‌ تسهیل صلح همه‌جانبه در افغانستان خوانده شده است. خلیل‌زاد روز یک‌شنبه به پاکستان رفته است تا با مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا