رویدادهای داخلی

رمضان خونین کابل؛ پولیس چی می‌کند؟

باری طالبان در پاسخ به خواست قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح مبنی بر اعلام آتش‌بس در ماه رمضان، اعلام کردند که در این ماه، جهاد ثواب بیش‌تر دارد و فعالیت‌های این گروه، افزایش خواهد یافت. طالبان، وعده‌ی حملات خونین‌شان را عملی نیز کردند. از آغاز ماه رمضان، حملات و فعالیت‌های این گروه در کابل، روبه‌افزایش است. وزارت امور داخله، نیز افزایش این حملایت را تأیید می‌کند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که  با آغاز ماه رمضان، طالبان، حملات و فعالیت‌های‌شان را در شهر کابل افزایش داده‌اند. آقای رحیمی می‌افزاید که در این ماه، وزارت داخله، توانسته است بسیاری از حملات و پلان‌های طالبان را کشف و دفع کند. به باور او، اگر این فعالیت‌ها از سوی پولیس کشف نمی‌شدند، احتمال می‌رفت که طالبان در این ماه، قربانی بیش‌تر از مردم می‌گرفتند.

وزارت داخله، چند ماه پیش اعلام کرد که شماری از پوسته‌های امنیتی را در سطح شهر کابل برمی‌چیند. در آن زمان، شمار زیادی از پوسته‌های امنیتی از کابل برچیده شد. مسوولان وزارت داخله، موجودیت این پوسته‌ها را «بدون کدام تأثیر مثبت در بهبود امنیت بخش‌هایی از کابل» عنوان می‌کنند. آقای رحیمی می‌گوید که بر اساس یک طرح تازه، این وزارت در نظر دارد که در بخش‌های مهم و حساس امنیتی کابل، اکنون یک شمار پوسته‌های امنیتی پولیس را افراز کند. آقای رحیمی، نتیجه‌ی گشت‌زنی‌های پولیس را مثبت و در راستای شناسایی تروریست‌ها و مجرمان، کارآ می‌خواند.

برای شهروندان همیشه پرسش خلق می‌شود که «طالبان، در پیش چشم نیروهای پولیس، چگونه می‌توانند با موتربمب‌ها، واسکت‌های انتحاری و سلاح‌های سنگین، وارد کابل شوند. در چهار دروازه‌ی این شهر، پاسگاه‌های پولیس افراز شده است. اما طالبان، با موتر بم تا حوزه‌ی هفتم شهر کابل می‌رسند یا با واسکت انتحاری، در چهاراهی قنبر کابل، قدم می‌زنند.»

روز پنج‌شنبه، نهم جوزا، یک فرد انتحاری که می‌خواست دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم را هدف بگیرد، از سوی یک پولیس شناسایی شد. پولیس هنگامی که به پلان مظنون پی می‌برَد، با وی درگیر می‌شود. در همین هنگام، انتحاری خودش را منفجر می‌کند. این اتفاق، در حالی افتاد که روزهای پنج‌شنبه در آن ساعات، دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم،در حال بیرون شدن از دانشگاه بودند.

در حمله‌ای که هدف آن دانشگاه مارشال فهیم بود، پولیسی که با انتحارکننده درگیر شد و پنج دانش‌جوی این دانشگاه، جان‌های‌شان را از دست دادند. در کنار این، حدود ۱۷ تن دیگر زخم برداشتند. چهار غیرنظامی نیز، شامل زخمی‌ها است.

شاه‌محمود، یکی از باشنده‌گان کابل، می‌گوید که پیش از این نیز، کاروان دانشجویان و منسوبان دانشگاه مارشال، مورد حمله‌ی طالبان قرار گرفته‌اند. با این حال، مسوولان در این دانشگاه و وزارت دفاع، برای جلوگیری از تلفات احتیاط لازم به خرج داده‌اند. شاه‌محمود، می‌افزاید که نیاز است دانشجویان و منسوبان این دانشگاه، به صورت تجمعی، از دانشگاه خارج نشوند.

یک روز پس از رویداد چهارراه قنبر، در نتیجه انفجار یک موتر بمب‌‌گذاری شده در منطقه یکه‌توت از مربوطات ناحیه نهم شهر کابل چهار غیرنظامی کشته شدند. در این حمله، هم‌چنان سه غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

بر اساس معلومات وزارت امور داخله، این انفجار ساعت ۸:۴۰ صبح روز جمعه، دهم جوزا زمانی که یک کاروان نیروهای خارجی از این ساحه می‌گذشت، به وقوع پیوست. در این حمله چهار سرباز خارجی نیز زخم برداشته‌اند. یک سخنگوی نیروهای خارجی به رسانه‌ها کشته شدن چهار سرباز  این نیروها را تأیید کرده است.

در ماه رمضان، طالبان فعالیت‌های دیگری را نیز برای قربانی گرفتن از نیروهای امنیتی اجرا کرده‌اند. در این ماه، تقریباً دو رویداد خونین در کابل به انواع مختلف در کابل اتفاق افتاده است. مسوولیت این رویدادها را گروه طالبان به دوش گرفته است. این گروه، شام‌ یک‌شنبه، ۲۹ ثور، با حمله بر یک پاسگاه پولیس در منطقه دوغ‌آباد شهر کابل، افطاری سربازان نیروهای امنیتی را خونین کرد. در این حمله سه نیروی پولیس کشته و سه پولیس دیگر زخمی شدند. منطقه‌ی دوغ‌آباد در ناحیه‌ی یازدهم کابل موقعیت دارد. طالبان ادعا کرده بودند که در این حمله، هشت سرباز را کشته‌اند.

طالبان هم‌چنان به تاریخ هژدهم ثور، به مؤسسه‌ی کاونترپارت به صورت گروهی حمله کردند. ابتدا یک مهاجم موتر‌بمب‌گذاری شده را در برابر دفتر این مؤسسه واقع در شهر نو از مربوطات ناحیه دهم شهر کابل منفجر کرد. پس از آن، مهاجمان دیگر وارد ساختمان شدند و با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند. این رویداد نُه کشته و ۲۰ زخمی برجا گذاشت. مؤسسه‌ بین‌المللی «کاونترپارت» در بخش توان‌مندسازی زنان، آموزش خبرنگاران و تقویت جامعه‌ی مدنی در ۳۴ ولایت کار می‌کند.

کابل در این اواخر، نه تنها دست‌خوش رویدادهای تروریستی،‌ شاهد افزایش حادثات و جرایم جنایی در سطح شهر نیز بوده است. در دو ماه اخیر، شهروندان به شیوه‌های مختلف، از بد بودن اوضاع امنیتی شهر شکایت کرده‌اند.

این در حالی است که دیروز، شماری از رسانه‌ها نقل از حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، گزارش کردند که طالبان، برای سه روز عید رمضان، آتش‌بس می‌کنند، ولی ساعاتی نگذشته بود که طالبان، این ادعا را رد کردند. در قطع‌نامه‌ی ۲۳ ماده‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح نیز از طالبان خواسته شده بود که در ماه رمضان، آتش‌بس کنند. اما این گروه، بی‌درنگ این خواست را رد کرده و فعالیت‌هایش را افزایش داد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا