رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد هشتمین دور سفرهایش را در پیوند به روند صلح افغانستان آغاز کرد

افغان رادیو، کابل: وزارت امور خارجه امریکا از آغاز هشتمین دور سفر زلمی ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان به شماری از کشورهای منطقه و اروپایی برای تسهیل روند صلح خبر داده است.

وزارت امور خارجه امریکا با پخش خبرنامه‌ای گفته است که دور هشتم سفر آقای خلیل‌زاد در سی‌ویکم ماه مِی میلادی آغاز شده و تا شانزدهم ماه جون ادامه خواهد یافت. خبرنامه وزارت خارجه امریکا افزوده است که آقای خلیل‌زاد در این دور سفرش به افغانستان، بلجیم، آلمان، پاکستان، قطر و امارات متحده عربی خواهد رفت. در این خبرنامه هدف کلی سفر آقای خلیل‌زاد،‌ تسهیل صلح همه‌جانبه در افغانستان خوانده شده است.

وزارت خارجه امریکا هم‌چنان تصریح کرده است که آقای خلیل‌زاد در سفرش به کابل، با رهبران حکومت وحدت ملی، سایر رهبران سیاسی، نماینده‌گان جامعه مدنی و گروه‌های حامی حقوق زنان دیدار و مشورت خواهد کرد. به نقل ازخبرنامه، زلمی خلیل‌زاد تلاش می‌کند تا طرف‌های افغانی را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و دست‌یابی به توافق‌ نهایی صلح تشویق کند.

مأموریت آقای خلیل‌زاد در سفرش به بلجیم، پاکستان، آلمان و امارات متحده عربی جلب حمایت بین‌المللی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان تعیین شده است تا به این ترتیب پایداری صلح را تضمین کند. هم‌چنان در قطر او با گروه طالبان مذاکره خواهد کرد تا این گروه را برای مشارکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تشویق و ترغیب کند.

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد در صفحه رسمی توییترش نوشته است که  در این دور از سفرهایش برای ایجاد اجماع و جلب حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی و هم‌چنان نهایی‌سازی دو بخش اول چارچوب صلح تلاش خواهد کرد. امریکا و طالبان پس از پایان دور ششم گفت‌وگوی رسمی‌شان اعلام کردند که روی ایجاد یک چارچوب برای خروج نیروهای خارجی و مبارزه با تروریسم به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیل‌زاد هم‌چنان گفته است که تاکنون در مذاکرات پیش‌رفت‌هایی چشم‌گیر داشته است و در دور کنونی سفرش تلاش می‌کند تا به این روند سرعت بیش‌تر ببخشد. به گفته خلیل‌زاد، مذاکرات صلح در حال پیش‌رفت و او نیز خوش‌بین است. او اظهار امیدواری کرده است که همه طرف‌های افغانی انعطاف بیش‌تر در این مورد نشان دهد.

این دور از سفرهای خلیل‌زاد در حالی آغاز می‌شود که رهبری گروه طالبان در پیام تازه‌اش به مناسبت عید فطر بر طبل تداوم جنگ کوبیده و گفته است که جبهات جنگ تا خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان گرم نگه‌داشته خواهد شد. این گروه هم‌چنان امکان برقراری آتش‌بس را رد کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا