رویدادهای داخلی

«تلفات سنگین» نیروهای امنیتی در غرب

افغان رادیو، هرات: در پی حمله گروهی طالبان بر یکی از پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی مرز بین دو ولسوالی اوبه و پشتون زرغون در ولایت هرات، شش سرباز محافظت عامه جان باختند. این حمله هم‌چنان نُه سرباز زخمی در پی داشت. چهار فرد غیر نظامی هم جان باختند و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند. هم‌چنان گزارش‌هایی از تلفات سنگین نیروهای امنیتی در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به نشر رسیده است.

به نقل از مقام‌ها در ولسوالی اوبه هرات، این رویداد پنج‌شنبه شب، حوالی ساعت ۱۰ شب شروع شد و دست‌کم تا پنج صبح روز جمعه ادامه یافت.

یک مقام دولتی در ولسوالی اوبه که نمی‌خواهد نامی از وی برده شود، می‌گوید که این اتفاق زمانی رخ داد که طالبان از چندین جهت بر پاسگاه امنیتی در منطقه «رباط آخند» در مرز بین ولسوالی اوبه و پشتون زرغون حمله کردند و جنگ شدیدی بین دو طرف آغاز شد.

این منبع خبری می‌گوید که ده‌ها طالب از ولایت‌ بادغیس، ولسوالی پشتون زرغون و اوبه، در منطقه‌ی «کرشک» از مربوطات ولسوالی اوبه تجمع کرده بودند و قصد حمله به منطقه «گناه‌آباد» آن ولسوالی را داشتند.

به نقل از منابع، زمانی که طالبان موفق به اجرای برنامه‌ نشدند، شب هنگام به پاسگاه نیروهای محافظت عامه در منطقه رباط آخند که مرز بین دو ولسوالی است، حمله کردند و جنگ شدید در گرفت. منبع می‌افزاید که با تداوم جنگ، سرانجام شش سرباز پولیس محافظت عامه جان باختند و نُه تن دیگر زخمی شدند. از این میان، یک سرباز مفقود شده است. هم‌چنان در جریان این جنگ، چهار غیر نظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

منبع تصریح می‌کند که طالبان پس از تخریب پاسگاه، تمام سلاح و مهمات آن را برده‌اند. منبع افزوده که طرف طالبان هم در این عملیات تلفات داده‌اند، اما رقم دقیق آن معلوم نیست.

تا کنون هیچ منبعی این خبر را تایید یا رد نکرده است و با تلاش فراوان، نتوانستیم نظر فرماندهی پولیس هرات را در این زمینه داشته باشیم.

حمله طالبان به بالامرغاب بادغیس

تلفات نیروهای امنیتی تنها به مرز بین دو ولسوالی اوبه و پشتون زرغون بسنده نیست. در تازه‌ترین حمله‌ی طالبان به بازار ولسوالی بالامرغاب بادغیس، این بازار سقوط کرد و ۳۹ نفر از طالبان و نیروهای امنیتی «کشته و زخمی» شدند. ضیاء‌الدین اکازی، نماینده مردم بادغیس در پارلمان به رسانه‌ها گفته که طالبان مسلح از نیمه‌های چهارشنبه شب، چند رشته حملات را بر سنگرهای نیروهای امنیتی در ولسوالی بالامرغاب راه‌اندازی کردند.

به گفته‌ی آقای اکازی، در نتیجه این جنگ، بامداد پنجشنبه، ساختمان ولسوالی، فرماندهی پولیس و بازار ولسوالی بالامرغاب به تصرف طالبان در آمد. این عضو مجلس هم‌چنان گفت که نظر به اطلاعاتی که به وی رسیده، در این عملیات ۱۰ نیروی پولیس مربوط قطعات خاص کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

آقای اکازی هم‌چنان از «کشته و زخمی شدن ۱۸ طالب» در این عملیات خبر می‌دهد. آقای اکازی تأکید کرد که همین اکنون فقط یک پایگاه نیروهای اردوی ملی در اختیار دولت قرار دارد.

او هشدار داده که اگر کمک لازم و فوری نشود، فاجعه‌ی بزرگ‌تری در راه است. تلاش ما برای گفت‌وگو با مقام‌های محلی و امنیتی در این مورد به جایی نرسید و آنان حاضر به صحبت با ما نشدند.

این در حالی است که دفتر ولسوال، فرماندهی پولیس و بازار ولسوالی بالامرغاب طی سه ماه گذشته چندین بار میان طالبان مسلح و نیروهای امنیتی مستقر در این ولسوالی دست‌به‌دست شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا