رویدادهای داخلی

۳۲ نیروی امنیتی از یک زندان طالبان در هلمند آزاد شدند

افغان رادیو، کابل: نیروهای ویژه ارتش با اجرای عملیات خاص بر یک زندان گروه طالبان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، ۳۳ نفر را از این زندان آزاد کرده‌اند. قول اردوی عملیات خاص در خبرنامه‌ای نوشته است که آزاد‌ شده‌گان شامل سه نیروی پولیس، یک غیرنظامی و ۲۹ عضو ارتش می‌شوند.

به نقل از خبرنامه، این عملیات پنج‌شنبه‌شب گذشته در مربوطات ولسوالی سنگین ولایت هلمند اجرا شده است.

این در حالی است که روز پنج‌شنبه (۹ جوزا) وزارت‌های دفاع و داخله با نشر یک خبرنامه مشترک اعلام کردند که نیروهای امنیتی با اجرای یک عملیات ویژه و مشترک ۲۸ نفر را از یک زندان گروه طالبان در ولایت زابل آزاد کرده‌اند. افراد رهاشده‌ شامل ۱۶ نفر غیرنظامی و ۱۲ نفر نظامی می‌شدند. این دومین زندان گروه طالبان در ولایت زابل است که در جریان امسال توسط نیروهای دولتی نابود شده است.

نیروهای دولتی در پنجم ماه ثور نیز طی یک عملیات ویژه ۵۳ نفر را از یک زندان این گروه در ولسوالی دای‌چوپان این ولایت آزاد کرده بودند.

از جانب دیگر، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما در نتیجه مصاحبه‌ای که با شماری از این ۵۳ زندانی، انجام داده دریافته است که گروه طالبان زندانیان را شکنجه می‌کند و در مواردی نیز زندانیان را کشته‌اند.

یوناما پنج روز پیش در پنجم جوزا با نشر گزارشی اعلام کرد که گروه‌ طالبان رفتارهایی با زندانیانش می‌کند که شکنجه به شمار می‌رود. به گزارش این نهاد، وضعیت زندان گروه طالبان و برخورد با زندانیان توسط این گروه مغایر حداقل معیارهای یک طرف درگیر یک جنگ غیر بین‌المللی است. یوناما از گروه طالبان خواسته بود که با زندانیان برخورد انسانی کند. هم‌چنان در کنار قتل، شکنجه و کار شاقه، وضعیت محل نگهداری زندانیان که در نزد طالبان به سر می‌برند، نامناسب توصیف شده است. گروه طالبان اما گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد را رد کرده و آن را مغرضانه خوانده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا