رویدادهای داخلی

جنـبش اول جـوزا چـه مـی‌کنـد؟

/

شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که کار حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا غیرقانونی است و این شورا برای جلوگیری از آن، جنبش «اول جوزا، بازگشت به قانون» را راه‌اندازی می‌کند.


احمدولی مسعود نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، ضمن اعلام این تصمیم، تأکید کرد که حکومت می‌خواهد پنج ماه دیگر را به‌خاطر کمپاین انتخاباتی و استفاده از منابع دولتی، به بحران آفرینی ادامه دهد.

mandegarآقای مسعود با انتقاد از تصمیم دادگاه عالی درباره تمدید کار رییس‌جمهوری پس از اول جوزا گفت که این دادگاه نیز وسیله دست حکومت وحدت ملی قرار گرفته‌است. او از دادگاه عالی خواست برای بازگشت اعتماد مردم به این مرجع قضایی، در مورد این تصمیم خود توضیح دهد.


او بار دیگر بر پیشنهاد نامزدان مبنی بر واگذاری قدرت به یک حکومت سرپرست تاکید کرد و گفت که در صورت نپذیرفتن این خواست از سوی آقای غنی، با اجماع مردم و «حمایت جامعه جهانی» این حکومت را از صحنه برخواهند داشت.


پایان کار حکومت وحدت ملی و اصرار اشرف غنی با استناد به حکم دادگاه عالی بر ادامه آن، به یک انسداد سنگین سیاسی در کشور بدل شده است؛ انسدادی که عزل و نصب‌های گسترده اخیر اشرف غنی آن را وارد مرحله‌یی تازه، پیچیده و خطرناک کرد.


آقای غنی پس از اول جوزا، سه وزیر، ۷ سفیر و چندین معاون وزیر را جا به جا کرد؛ تصمیمی که داکتر عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی و شریک دیگراشرف غنی در حکومت وحدت ملی از اینکه از آن خبر ندارد، رسما ابراز خجالت کرد!


ای جا به‌جایی‌ها حتا صدای جان بس، سفیر امریکا در کابل را نیز برآورد. او اخیراً در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که این عزل و نصب‌ها پس از اول جوزا، پرسش برانگیز است و تأکید کرد که رهبران حکومت باید متوجه باشند که پس از اول جوزا در یک شرایط ویژه قرار دارند و نمی‌توانند آزادانه اعمال قدرت کنند.


این اظهارات جان بس نشان می‌دهد که حتا امریکا هم خطر بروز بحران را درک کرده است؛ اما نکتۀ ناامیدکننده این بود که سفیر امریکا هم حکم دادگاه عالی دربارۀ ادامه کار اشرف غنی را تایید کرد و به این ترتیب در مصاف مخالفان و موافقان ادامه کار حکومت، جانب ارگ را گرفت.


اما با این هم، توپ در زمین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و جریان های سیاسی مخالف و منتقد اشرف غنی است. آنها باید نشان دهند که بدون کمک امریکا و بالطبع سایر قدرت‌های دنباله‌رو واشنگتن در افغانستان، آیا بازهم مصمم به رویارویی با اشرف غنی به منظور براندازی دولت او هستند یا خیر.


تا آنجا که به شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری مربوط می‌شود، با توجه به اظهارات تازۀ احمدولی مسعود، رییس دوره یی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، مبنی بر راه اندازی «جنبش اول جوزا؛ بازگشت به قانون» آنها مصمم به مبارزه هستند؛ اما اینکه ابزارها و اهرم‌های آنان برای این مبارزه چیست، هنوز به درستی مشخص نیست.


نگرانی دیگر این است که با توجه به حمایت صریح سفیر امریکا از ادامه کار اشرف غنی ضمن حمایت از محدود شدن صلاحیت های او، آیا امریکا به مخالفان سیاسی ارگ، ادامه نمایش قدرت آزادانه به هدف براندازی حکومت را می‌دهد از مواضع آنان به گونه صریح حمایت می کند.


این پرسشی است که به نظر می رسد ذهن رهبران طراز اول مخالفان ارگ را نیز به شدت به خود مشغول داشته است. آنها در معادلات سیاسی داخلی تا زمانی که امریکا حضور و سلطه نظامی و استخباراتی همه‌جانبه‌اش را در افغانستان حفظ می‌کند، سعی خواهند کرد که به شدت در برابر امریکا ایستاده گی نکنند. اگرچه برخی نامزدان از جمله مسعود بارها گفته است که در کار افغانستان نباید همیشه منتظر امریکا یا یک کشور خارجی دیگر نشست و با خود نسخه و برنامه یی برای کشور داشته باشیم.


اما دست کم تا پایان ماه رمضان باید منتظر ماند تا در نهایت دیده شود که آیا برنده این بحران سیاسی تازه، کی خواهد بود؟

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا