ادب و فرهنگ

یونیسف: حمله به مدارس افغانستان سه برابر شده است

افغان رادیو افغانستان – صندوق کودکان سازمان ملل اعلام کرد، شمار حملات صورت گرفته علیه مدارس در افغانستان طی یک سال حدوداً سه برابر شده و بیش از نیم میلیون دانش‌آموز افغان را از تحصیل بازداشته است.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ هم‌زمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی مدارس امن که امروز، سه‌شنبه در شهر مایورکا در اسپانیا برگزار می‌شود، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) بر افغانستان تمرکز کرده؛ کشوری که شمار حملاتی که علیه مدارس آن صورت می‌گیرد، از ۶۸ مورد در سال ۲۰۱۷ به ۱۹۲ مورد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف اظهار کرد: تحصیلات در افغانستان در وضعیتی بحرانی قرار دارد. این حملات بی‌معنی به مدارس، کشتارها، جراحات ناشی از این حملات و ربودن معلمان و همچنین تهدید علیه تحصیلات در حال نابود کردن امید و رویای یک نسل کامل از کودکان است.

یونیسف بر این باور است که یکی از دلایل حمله به مدارس در افغانستان، استفاده از آن‌ها به عنوان حوزه‌های اخذ رای طی انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۸ است. تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰۰ مدرسه به دلایل امنیتی بسته شد و بیش از نیم میلیون دانش‌آموز افغان را از تحصیل محروم کرد.

طبق این بیانیه، نرخ بالای فقر و تبعیضی که همواره علیه زنان و دختران افغانستان وجود دارد، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند و بر حدود ۳.۷ میلیون کودکی که تخمین زده شده از تحصیل محروم هستند، می‌افزاید و ۶۰ درصد از این آمار را دختران تشکیل می‌دهند.

یونیسف می‌گوید هم‌اکنون در حال همکاری با شرکای محلی برای ارائه تحصیلات غیررسمی به کودکان است و از همه طرف‌های درگیری افغاستان می‌خواهد حمله به مدارس را متوقف کنند.

افغانستان سال‌ها با درگیری داخلی میان نیروهای دولتی و طالبان دست به گریبان است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا