کمیشنران بین‌المللی کمیسیون مستقل انتخابات به کارشان آغاز کردند

افغان رادیو، کابل: دو کمیشنر بین‌المللی کمیسیون مستقل انتخابات به این کمیسیون معرفی و کارشان را آغاز کرده‌اند. خانم الوینا و احمد اسحاق احسن دو کمیشنر بین‌المللی‌ای کمیسیون مستقل انتخابات است که بر اساس تفاهم میان حکومت و سازمان ملل متحد و طبق مفاد ماده سیزدهم قانون تعدیل شده انتخابات، برای این کمیسیون معرفی شده‌اند.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه، هفتم جوزا به روزنامه افغان رادیو گفت این افراد بر اساس ماده سیزدهم قانون تعدیل شده انتخابات معرفی شده‌اند. ابراهیمی افزود که کمیشنران بین‌المللی در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات شرکت می‌کنند و در مورد برنامه‌ها و ایجاد پالیسی‌ها به این کمیسیون مشورت می‌دهند. این کمیشنران حق اشتراک در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات را بدون داشتن حق رأی دارند.

در ماده سیزدهم بند دهم قانون تعدیل شده انتخابات در این مورد  آمده است: «به منظور تأمین شفافیت بیش‌تر در پروسه انتخابات، حکومت می‌تواند، در تفاهم با سازمان ملل متحد دو نفر از متخصصان بین‌المللی امور انتخابات را به عضویت کمیسیون بدون حق رأی تعیین نماید.»

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، احمد اسحاق احسن شهروند کینیا است و هشت سال به عنوان رییس، کمیسیون انتخابات این کشور را مدیریت کرده است. به همین ترتیب، خانم الوینا شهروند بلغاریا است و تجربه چهار ساله در امور انتخاباتی و ریاست کمیسیون انتخابات این کشور دارد.

عبدالعزیز ابراهیمی هم‌چنان گفت که شماری از مشاوران و کارمندان بین‌المللی در کمیسیون مستقل انتخابات کار می‌کنند که از سوی سازمان ملل متحد معرفی شده‌اند و بیش‌تر نقش مشورت‌دهی در امور فنی انتخاباتی به عهده این افراد اند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان همراه با انتخابات پارلمانی غزنی و شورای ولایتی برگزار شود. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. یکی از نگرانی‌هایی که در خصوص انتخابات همواره مطرح می‌شود، برگزاری شفاف و عادلانه این انتخابات است. حضور کمیشنران بین‌المللی به دلیل این‌که در قضیه انتخابات ذی‌نفع نیستند، برای برآورده‌شدن شفافیت انتخابات و هم‌چنان نحوه مدیریت آن مهم خوانده می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا