رویدادهای داخلی

 کمیشنران بین‌المللی کمیسیون‌های انتخاباتی به کارشان آغاز کردند

افغان رادیو، کابل: چهار کمیشنر بین‌المللی به کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی و کارشان را آغاز کرده‌اند. خانم الوینا و احمداسحاق احسن دو کمیشنر بین‌المللی‌ای‌اند که برای کمیسیون مستقل انتخابات معرفی شده‌اند.

هم‌چنان خانم چارلوت کسون اوسی و نیل اپرنی به عنوان کمیشنران بین‌المللی کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده‌اند.

این کمیشنران بر اساس تفاهم میان حکومت و سازمان ملل متحد و طبق مفاد ماده سیزدهم قانون تعدیل شده‌ی انتخابات، برای این کمیسیون معرفی شده‌اند.

در ماده سیزدهم بند دهم قانون تعدیل شده انتخابات آمده است: «به منظور تأمین شفافیت بیش‌تر در پروسه انتخابات، حکومت می‌تواند، در تفاهم با سازمان ملل متحد دو نفر از متخصصان بین‌المللی امور انتخابات را به عضویت کمیسیون بدون حق رأی تعیین نماید.»

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه، هفتم جوزا به روزنامه افغان رادیو که کمیشنران بین‌المللی در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات شرکت می‌کنند و در مورد برنامه‌ها و ایجاد پالیسی‌ها به این کمیسیون مشورت می‌دهند. این کمیشنران حق اشتراک در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات را بدون داشتن حق رأی دارند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، احمداسحاق احسن شهروند کینیا است و هشت سال به عنوان رییس، کمیسیون انتخابات این کشور را مدیریت کرده است. به همین ترتیب، خانم الوینا شهروند بلغاریا است و تجربه چهار ساله در امور انتخاباتی و ریاست کمیسیون انتخابات این کشور دارد.

از سویی هم، کمیسیون شکایات انتخاباتی از معرفی شدن اعضای بین‌المللی این نهاد خبر داده است. بر اساس معلومات این کمیسیون، خانم چارلوت کسون اوسی متخصص حقوق است و ۲۵ سال تجربه‌کاری در چند نهاد گانا دارد. هم‌چنان بر اساس خبرنامه، نیل اپرنی از متخصصانی بین‌المللی انتخاباتی که مدیریت برگزاری ۱۱ انتخابات به شمول انتخابات افغانستان را در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ در کارنامه‎اش دارد، نیز معرفی شده است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان همراه با انتخابات پارلمانی غزنی شورای ولایتی برگزار شود. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. یکی از نگرانی‌هایی که در خصوص انتخابات همواره مطرح می‌شود، برگزاری شفاف و عادلانه این انتخابات است. حضور کمیشنران بین‌المللی به دلیل این‌که در قضیه انتخابات ذی‌نفع نیستند، برای برآورده‌شدن شفافیت انتخابات و هم‌چنان نحوه مدیریت آن مهم خوانده می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا