رویدادهای داخلی

سیلاب‌ دارایی مردم غور را برده است

افغان رادیو، هرات: بارنده‌گی‌های اخیر ولایت غور که سبب جاری شدن سیلاب در برخی ولسوالی‌های این ولایت شده، زیان‌های هنگفت مالی را به مردم مناطق سیل‌زده این ولایت وارد کرده است.

محمد ناصر، مدیر اجرایی ولسوالی تولک غور می‌گوید: «سیلاب‌های اخیر داروندار بیش‌تر مردم این ولسوالی را گرفته و شرایط دشواری را برای آنان رقم زده است.»

به گفته‌ی او، این سیلاب‌ها به بیش از ۶۰ درصد خاک تولک رسیده و ضررهای بسیاری به مردم این مناطق رسانده است.

آقای ناصر ادامه داد: «سیل در تولک، ۳۸۵ خانه، ۲۰ مسجد، ۱۵۰ دکان، بیش از دو هزار حیوان، دو هزار جریب زمین زراعتی و ده‌ها هزار درخت را تخریب کرده و ۵۰ موترسایکل و دو عراده موتر نوع فلاینکوچ را برده است.»

هم‌چنین سیلاب ۱۵۰ کیلومتر سرک، ۱۵۰ چاه آب آشامیدنی، پنج شبکه‌ی آب‌رسانی و ۱۵۰ کیلومتر کانال آب‌رسانی را نیز در این ولسوالی تخریب کرده است.

مدیر اجرایی ولسوالی تولک غور می‌گوید خواست مردم این ولسوالی از حکومت این است که یک هیأت با صلاحیت به منطقه اعزام شود و پس از بررسی درست وضعیت، به آنان رسیده‌گی و کمک شود.

سیلاب‌ها به ولسوالی‌های شهرک و ساغر غور هم خسارت‌های زیادی وارد کرده که ولسوال شهرک از آمار این خسارت‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

اما سیدمحمد سادات، ولسوال ساغر از خسارت هنگفت مالی ناشی از سیلاب در این ولسوالی گزارش می‌دهد.

او می‌گوید: «سیلاب‌ها در ساغر، یک هزار جریب زمین زراعتی، یک‌هزار و ۵۰۰ هزار جریب زمین للمی و چراگاه، دو هزار نخلستان، ۵۰ خانه و همه سرک‌ها در این ولسوالی را تخریب کرده و نیز دو هزار و ۵۰۰ حیوان را برده است.»

آقای سادات علاوه کرد تا اکنون دولت و هیچ نهادی به داد سیلاب‌زده‌گان ساغر نرسیده است.

عبدالبصیر قادری، نماینده شورای ولایتی غور هم با انتقاد از عمل‌کرد مسوولان در مقابل آسیب‌دیده‌گان سیلاب این ولایت، تأیید کرد که تا اکنون به آنان هیچ گونه توجه و کمکی صورت نگرفته است.

او خواستار رسیده‌گی هرچه زودتر مسوولان و نهادهای کمک‌کننده به سیلاب‌زده‌گان غور شد.

اداره‌ی محلی غور دو روز پیش گفته بود بررسی‌ها از خسارت‌ سیلاب در نقاط مختلف آسیب دیده جریان دارد و پس از آن کمک‌رسانی آغاز خواهد شد.

این اداره اشاره کرده بود که قرار است از طریق ولایت هرات به ولسوالی تولک و از طریق مرکز غور به سایر ولسوالی‌های آسیب دیده این ولایت کمک شود.

سیلاب‌ها در کنار بار آوردن خسارت‌های هنگفت مالی در غور، جان شش تن را هم گرفته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا