رویدادهای داخلی

«جلالتمآب قاضی‌القضات» هارون چخانسوری، سخنگوی اشرف غنی

س. پامیری

یکی از اتهاماتی که از سوی جنرال حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین رییس جمهور در امور مسایل خاص امنیتی بر اشرف غنی و عده‌ای از مشاوران نزدیکش وارد شده است، مداخلات بی‌جا و خلاف لایحه وظایف رییس جمهوری و مشاورانش در امور نهادها، مقام‌ها و ادارات دولتی است. نکته جالب قضیه در این است که روز گذشته هارون چخانسوری، سخنگوی اشرف غنی، به صورت روشن در کار قضا مداخله کرد و به صورت واضح به مردم نشان داد که مداخله در امور دیگران به یک عادت روزمره ارگ‌نشینان بدل شده است. او در نشست خبری خود پا از حیطه صلاحیت‌های وظیفه‌ای خویش فراتر گذاشته و از جایگاه یک قاضی به اتهامات آقای احمدزی پاسخ داد. البته آقای چخانسوری در آن نشست خبری، ادعا‌های جنرال حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین رییس جمهور در امور مسایل خاص امنیتی مبنی بر «فساد اخلاقی، ترویج فحشا و فساد مالی» در ارگ را رد کرد و گفت که تیم حقوقی ریاست جمهوری قرار است از لوی‌سارنوالی بخواهد تا تحقیقات خود را در زمینه ادعا‌های آقای احمدزی آغاز کند. او هم‌چنان از آقای احمدزی نیز خواست تا اسناد و شواهدی را که در دست دارد، به لوی‌سارنوالی بسپارد.

تا این‌جای کار چخانسوری به مثابه سخنگوی اشرف غنی همان مکانیزم قانونی را توضیح داد که افکار عامه خواهان اجرای آن هستند و قانون نیز بر اجرای آن تأکید می‌کند؛ یعنی اتهامات سنگینی که از سوی آقای احمدزی بر اشرف غنی و حلقه‌ حواریونش وارد شده است، باید بررسی، پی‌گری و ثابت شود و یا در یک روند قضایی شفاف این اتهامات غلط ثابت گردد. بنا بر این تنها راه رسیده‌گی به این اتهامات، آغاز یک روند قضایی شفاف و بی‌طرف است تا آقای احمدزی اتهامات خود را ثابت کند و یا اگر ثابت نتوانست، مجازات شود. به همین دلیل، تا زمان برگزاری و اعلام نتیجه تحقیقات و حکم محکمه در این مورد هیچ مقام دولتی حق ندارد در رابطه به این قضیه ابراز نظر حقوقی کند و بر صحت و یا سقم آن مهر تأیید و یا رد بزند.

واقعیت این است که اتهامات وارد شده از سوی آقای احمدزی، بسیار سنگین و خجالت‌آور است. اثبات هریک از این اتهامات، می‌تواند حتا پای اشرف غنی را نیز به دادگاه باز کند؛ زیرا وقتی یک رییس جمهور قادر به کنترل رفتارها، عمل‌کردها و جلوگیری از سوء ‌استفاده‌های نزدیکان خود نیست و یا چشم خود را بر این رفتارها می‌بندد، به صورت طبیعی و بر مبنای حکم قانون، شریک جرم قلمداد می‌شود. در قانون جزای افغانستان، کسی که جرم کسی را می‌پوشاند و یا او را در انجام جرم کمک می‌کند و یا از آن حمایت می‌کند، نیز مجرم است. من مطمینم که این را جناب غنی و حلقه مشاورانش می‌دانند. هرچه نباشد، قانون جزای فعلی افغانستان در زمان ریاست جمهوری آقای غنی به تصویب رسیده است و من مطمینم که ایشان بندهای مرتبط به حمایت، شراکت و جرم‌پوشی را به یاد دارند و می‌دانند که حمایت از مجرم، جرم است. اگر به یاد ندارند، می‌توانند به مواد ۵۸، ۵۹ و ۶۹ قانون جزا که مشارکت در جرم را تعریف می‌کند، مراجعه فرمایند.

البته من در این‌جا قصد قضاوت ندارم، زیرا می‌دانم که قضاوت در رابطه به جرم، کار محاکم شفاف و عادل است. به همین دلیل هم است که بر مبنای ماده ۲۵ قانون اساسی به این باورم که «برائت ذمه حالت اصلی است. متهم تا وقتی که به حکم قطعی محکمه با‌صلاحیت محکوم‌علیه قرار نگیرد، بی‌گناه شناخته می‌شود.»

اما سوال من از آقای چخانسوری، سخنگوی اشرف غنی، این است که ایشان از کجا می‌دانند که اتهامات آقای احمدزی غلط است؟ ایشان بعد از کدام روند تحقیقاتی شفاف و در پی اعلام حکم کدام محکمه چنین اظهار نظری می‌کنند؟ جناب چخانسوری! شما خوب می‌دانید که این اتهامات تنها چند روز قبل در مصاحبه آقای احمدزی در تلویزیون خورشید بیان شد و شما خود نیز می‌گویید که تیم حقوقی ارگ با لوی‌سارنوالی تماس گرفته‌ است تا اتهامات وارد شده را بررسی کند. اگر شما و جناب رییس‌تان به راه‌اندازی یک روند شفاف و بی‌طرف قضایی برای رسیده‌گی به این اتهامات باور دارید، چرا از گرده خود قضاوت می‌کنید که این اتهامات غلط‌ است و انگیزه‌های شخصی دارد. شما مگر پاسبان آله تناسلی تمامی مشاوران رییس جمهوری هستید و از هرگونه عمل‌کرد‌ آنان خبر دارید که چنین قضاوتی می‌کنید؟ یا این‌که با این قضاوت‌ عجولانه و خارج از حیطه صلاحیت‌های وظیفه‌ای خودتان و ارگ، عادت روزمره دخالت در امور نهادها، مقام‌ها و ادارات دولتی را به نمایش می‌گذارید؟

من پیشنهاد می‌کنم که به جای رد یا تأیید اتهامات وارده از سوی جنرال احمدزی، یک‌ بار لایحه وظایف سخنگوی رییس جمهور را مطالعه کنید تا با وظایف اصلی‌تان‌ آشنا گردید. کار شما، تنها سخنگویی است و بس. تحقیق از جرایم و اثبات و یا رد اتهامات جرمی، کار نهادهای تنفیذ قانون است و شما باید به بزرگواری‌تان حداقل در همین یک مورد اجازه بدهید تا نهادها کار خودشان را مستقلانه انجام دهند.

من البته می‌دانم که این عادت بد مداخله در امور دیگران را شما از رییس بزرگوارتان آقای غنی آموخته‌اید؛ زیرا ایشان نیز در چهار سال و اند گذشته به وضاحت نشان دادند که پروای قانون، استقلال نهادها و روندهای دموکراتیک را ندارند و هر‌چه خودشان می‌گویند و می‌اندیشند «حقیقت مطلق» است و بس، در حالی که به قول مولانای بلخ، جلال‌الدین محمد بلخی:

هر کسی را بهر کاری ساختند

میل آن را در دلش انداختند

دست و پا بی‌میل جنبان کی شود

خاروخس بی‌آب و بادی کی رود

گر ببینی میل خود سوی سما

پرِ دولت بر گشا هم‌چون هما

ور ببینی میل خود سوی زمین

نوحه می‌کن هیچ منشین از حنین

عاقلان خود نوحه‌ها پیشین کنند

جاهلان آخر به سر بر می‌زنند

ز ابتدای کار آخر را ببین

تا نباشی تو پشیمان یوم دین.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا