رویدادهای داخلی

ترمپ: واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، می‌گوید که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. او این مطلب را روز دوشنبه، ششم جوزا، در جریان سفرش به جاپان مطرح کرده است.

یورونیوز گزارش داده است که دونالد ترمپ هم‌چنان از تلاش نخست‌وزیر جاپان در استفاده از روابط خود با ایران برای کمک به ایجاد فضای گفت‌وگو بین ایران و امریکا استقبال کرد. ترمپ در گفت‌وگو با شینزو آبه گفت: «نخست‌وزیر پیش از این، با من در این مورد صحبت کرد و معتقدم که ایران می‌خواهد مذاکره کند و اگر آن‌ها علاقه‌مند باشند که مذاکره کنند، ما هم دوست داریم مذاکره کنیم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد… هیچ فردی مخصوصاً من، نمی‌خواهد که اتفاق‌های بدی رخ دهد.»

این در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران، پیش از این با رد امکان مذاکره با دولت دونالد ترمپ گفته بود: «بعضی در داخل می‌گویند که مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است. تا وقتی امریکا این است که حالا هست، مذاکره با دولت کنونی امریکا یک سم مضاعف است.»

ترمپ در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر جاپان هم‌چنان با تأکید بر این‌که دنبال تغییر رژیم در ایران نیست، افزود: «می‌خواهم این موضوع را شفاف کنیم. ما می‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

رییس جمهور امریکا تصریح کرد که با تهران می‌توانند به یک توافق دست پیدا کنند. وی تأکید کرد که نمی‌خواهد به ایران صدمه‌ای وارد کند و افزود: «ایران این فرصت را دارد که با همین رهبرانی که دارد به یک کشور بزرگ تبدیل شود.» از سوی دیگر، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به سخنان ترمپ درباره مذاکره با ایران در توییتر خود نوشت: «هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با امریکا نخواهیم داشت.»

به گزارش یورونیوز، تنش‌ها بین ایران و امریکا پس از آن‌که واشنگتن تصمیم به لغو معافیت کشورهای واردکننده نفت از ایران گرفت، افزایش یافت. رییس جمهور امریکا در هفته گذشته تهدید کرده بود که اگر ایران جنگ بخواهد «رسماً کارش تمام است.»

رییس جمهور امریکا روز جمعه، ۲۴ می، از اعزام حدود ۱۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه خبر داده بود. به گفته دونالد ترمپ، تصمیم به اعزام این سربازان، اقدامی پیش‌گیرانه برای حفاظت از منافع امریکا در منطقه خاورمیانه است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا