رویدادهای داخلی

برنامه‌ریزی نتانیاهو برای برگزاری انتخابات مجدد در اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرده است که رسیدن به توافق با شریک بالقوه‌اش برای ائتلاف شکست خورده است. نقطه محل اختلاف، یک قانون مناقشه‌برانگیز درباره خدمت سربازی ارتدوکس‌های تندرو یهودی است.

به گزارش دویچه‌وله، این مناقشه تازه نیست، ولی حالا وزیر سابق دفاع اسرائیل، آویگدور لیبرمن، به میان آمده و می‌گوید که استثنای خدمت سربازی برای ارتدوکس‌های تندرو یهودی باید مرحله به مرحله برداشته شود. مخالف این پیشنهاد هم طبعاً مذهبی‌ها و راست‌های افراطی‌اند.

طبق این گزارش، حزب لیبرمن «اسرائیل خانه ما» در انتخابات ماه اپریل تنها توانست پنج کرسی ‌در مجلس به دست آورد. با این وجود، تشکیل یک دولت اکثریت از سوی نتانیاهو وابسته به همین حزب است. در حقیقت این لیبرمن بود که انتخابات زودرس در ماه اپریل را با استعفای خود از پست وزارت دفاع اجتناب‌ناپذیر کرد.

حزب لیکود در این انتخابات ۳۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی مجلس اسرائیل را به دست آورد. در مجموع جناح راست و مذهبی اکثریت کرسی‌های پارلمان اسرائیل را به دست آورد.

نتانیاهو تا نیمه‌شب چهارشنبه فرصت دارد تا پیشنهادش برای یک دولت ائتلافی را تقدیم رییس جمهور اسرائیل کند. اگر این کار صورت نگیرد، رییس جمهور این اختیار را دارد که نامزد دیگری را مأمور تشکیل دولت کند. این نامزد نباید حتماً رقیب نتانیاهو باشد، بلکه می‌تواند شخص دیگری از حزب لیکود باشد.

ریولین، رییس جمهور اسرائیل، اما مایل به این کار نیست. یکی از گزینه‌ها، تشکیل دولت اقلیت است که دولتی ضعیف خواهد بود و نتانیاهو هم تا کنون از آن پرهیز کرده است.

گزینه دیگر، برگزاری انتخابات مجدد است که نیاز به حداقل ۶۱ رأی از اعضای مجلس دارد که باید در سه مرحله رأی‌گیری اتخاذ شود.

نخست‌وزیر اسرائیل یک توافق پیشنهادی را آماده کرده که به گفته او اصول و پرنسیپ‌های ارتش اسرائیل را حفظ می‌کند؛ اما لیبرمن تا کنون نسبت به این پیشنهاد بی‌اعتنایی پیشه کرده است.

با این حال، حزب نتانیاهو روز یک‌شنبه با عجله تمام قانونی را آماده کرد که بر‌اساس آن برای برگزاری انتخابات مجدد نیازی به اجازه مجلس اسرائیل نیست. این می‌تواند مانوری به این منظور باشد که لیبرمن و یا مذهبی‌ها و راست‌ها کمی کوتاه بیایند، اما چنین نشانه‌ای دیده نشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا