رویدادهای داخلی

رییس اجرایی خواستار بررسی «مستقلانه» اتهام‌های تازه علیه ارگ شد

افغان رادیو، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، به اتهام‌های تازه که علیه ارگ ریاست جمهوری مطرح شده است، واکنش نشان داد و خواهان بررسی این اتهام‌ها به صورت مستقلانه شد. او تأکید کرد که این اتهام نظام را صدمه می‌زند و نباید با آن برخورد سیاسی شود.

به تازه‌گی اطرافیان محمداشرف غنی به ترویج سیستماتیک «فحشا» در ارگ و ادارات و هم‌چنان توزیع پول به نامزدان انتخابات پارلمانی برای نفوذ حکومت در مجلس نماینده‌گان متهم شده‌اند. این دو اتهام از سوی حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین امنیتی ریاست جمهوری، در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی «خورشید» مطرح و رسانه‌ای شده است. نامزدان رقیب محمداشرف غنی در انتخابات ششم میزان، این اتهامات احمدزی را افشاگری «تکان‌دهنده و شجاعانه» توصیف کرده‌اند؛ هرچند ارگ ریاست جمهوری این اتهامات را نادرست و از روی «غرض شخصی» خوانده است.

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی که روز دوشنبه در شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت، جای تأسف است که «هم‌چون سروصدها و هم‌چون مسایل» می‌تواند وجود داشته باشد. او هرچند تأکید کرد که در مورد اتهام‌ها و ادعای مطرح شده قضاوت نمی‌کند، اما گفت که به عنوان یک راه حل نیاز است که این مسأله به صورت مستقلانه بررسی شود. عبدالله عبدالله علاوه کرد که بررسی مستقلانه به این معنا نیست که کسی که این «پیام‌ها» را رسانده است، جزا داده شود. احتمالاً او به آقای احمدزی اشاره داشت.

رییس اجرایی اتهام‌ها علیه ارگ ریاست جمهوری در خصوص مداخله در انتخابات پارلمانی و سوء‌استفاده جنسی از زنان را جدی عنوان کرد و گفت در صورتی که این موضوع به صورت مستقلانه بررسی نشود و با آن برخورد سیاسی شود، اعتبار زنان و حرکت آزادی‌‌خواهانه آن‌ها را صدمه می‌زند.

اتهام‌ها علیه ارگ ریاست جمهوری با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. ارگ ریاست جمهوری این ادعا را بی‌اساس خوانده و رد کرده است. هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری، روز یک‌شنبه (۵جوزا) در یک نشست خبری اعلام کرد که این اتهام از سوی لوی سارنوالی بررسی می‌شود و آقای احمدزی باید در این مورد سندهایش را به نهادهای عدلی و قضایی ارایه کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا