رویدادهای داخلی

ژاله به باغ‌های میوه آسیب زده است

عبدالاحمد حسنی

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری می‌گویند با وجودی که باریدن باران در فصل بهار برای کشت‌زارها تاثیرات فوق‌العاده خوب داشته، اما باریدن ژاله و سرازیر شدن سیلاب در شماری از ولایت‌ها سبب شده است که میوه‌های فصلی متضرر شوند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری روز شنبه، چهارم جوزا، در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که باریدن باران و جاری شدن سیلاب در شماری از ولایت‌های کشور بیش‌تر ساحات رهایشی را آسیب رساند، اما ساحات زراعتی نیز از تخریب آن بی‌نصیب نمانده است. به گفته او ریزش باران به ویژه ژاله بعضاً تاثیرات منفی روی کشت‌زارهای کشور گذاشته است.

آقای رستمی با آن‌که ریزش باران در این فصل را مؤثر می‌خوانَد، اما می‌گوید که باریدن باران توام با ژاله در شماری از ساحاتی که تازه موسم شکوفایی باغ‌ها است تاثیر منفی داشته است. به گفته سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مال‌داری:‌ «باریدن باران در شماری از ولایت‌های که محصول زراعتی که از گل بیرون شده و کمی رشد کرده است، ‌تاثیر مثبت داشته، اما متأسفانه که در شماری از ساحات فصل گل محصول زراعتی رسیده که هم باران و هم ژاله تاثیر منفی بر آن داشته است.»

در حالی که گفته می‌شود باران‌های موسمی و سرازیر شدن سیلاب‌ در این فصل خساراتی را بر کشاورزان و باغداران تحمیل کرده است، اما آمار دقیقی از آن در دست‌رس نیست.

در همین حال، شماری از دهقانان ریزش باران‌های موسمی را در این فصل مؤثر می‌دانند، اما می‌گویند که باریدن بی‌موقع باران و ژاله در این فصل به محصولات زراعتی‌شان خساره وارد کرده است.

رحیم‌الله یک تن از دهقانان در ولایت پروان است که از ریزش باران به ویژه ژاله ناراضی است. او می‌گوید با وجودی که باران یک نعمت است اما باریدن ژاله در این فصل که موسم شکوفایی و گل‌افشانی باغ‌ها است، باعث خساره‌ی ما شده است. او می‌گوید: ‌«باران همراه ژاله باعث شده که میوه‌های تازه از گل باز شده، آسیب ببیند.» به گفته او زردآلو و شفتالو از جمله میوه‌هایی است که بیش‌ترین آسیب را از باران و ژاله‌های اخیر دیده است.

از سویی هم این باغدار می‌گوید با وجودی که اکثر مردم منبع درآمدشان کشاورزی است، اما ریزش ژاله و باران بی‌موقع باعث عیبی شدن محصولات زراعتی‌شان می‌شود. به گفته او میوه‌هایی که در اثر باران و ژاله آسیب دیده باشند، مبتلا به مرض چیچک می‌شود. این باغدار کشور می‌گوید: «میوه‌هایی که در اثر باران و ژاله آسیب دیده باشد به مرض چیچک مبتلا می‌شوند که متأسفانه از خرید بازار می‌ماند و ما مجبور می‌شویم که این میوه‌جات را به حیوانات بدهیم.»

غلام‌رحمان یک تن از باغداران در ولسوالی شکردره ولایت کابل است. او ریزش باران و ژاله در روزهای اخیر را ویران‌کننده خواند. این باغبان گفت: «وقتی ژاله و باران بارید، ‌میوه‌جات زیادی را از جمله سیب و زردآلو را به کلی از بین برد.»

 این باغدار می‌گوید که سیلاب‌های اخیر سبب شده است که برخی از بندها و سربندها نیز تخریب شود. او به دولت هشدار می‌دهد، در صورتی که این بندها و کانال‌های آبیاری، به موقع بازسازی نشوند، در آینده زمین‌های زراعتی زیادی در اثر سیلاب ممکن است از بین برود.

از سویی هم شماری از دهقانان در حوزه غرب و جنوب‌غرب، از ریزش باران در این حوزه استقبال می‌کنند. آنان می‌گویند با وجودی که سرازیر شدن سیلاب در این حوزه زمین‌های زیاد را تخریب کرد، اما میزان تخریب زمین‌های زراعتی کم بوده است. این دهقانان می‌گویند که باران‌های اخیر به زراعت و درختان آنان آسیب جدی نرسانده است، از همین رو آنان از ریزش باران در این حوزه بسیار خرسند اند.

گل‌احمد احمدی یک تن از باغداران در ولسوالی انجیل ولایت هرات است. او می‌گوید که بیش از ۲۰ جریب زمین باغ انگور دارد. این باغدار، فایده باران را از نقص آن بیش‌تر می‌داند و می‌گوید که محصولات زراعتی از ناحیه باران و ژاله آسیب ندیده است. اما او نامنظم بودن آب و هوای هرات را عامل از بین رفتن شماری از محصولات زراعتی می‌داند. به گفته او: «در فصل بهار، اقلیم هرات نامنظم است و از طرف شب درجه حرارت در این شهر پایین می‌آید که این سبب شده، شماری از محصولات زراعتی را یخ بزند.» این باغدار کشور ولسوالی‌های زنده‌جان و گذره ولایت هرات را از ولسوالی‌هایی یاد کرد که با تغییر آب و هوا، محصولات زراعتی‌شان آسیب دیده است.

گفتنی است که بارش نسبتاً بی‌پیشنه‌ی برف و باران در زمستان سال گذشته و هم‌چنان جاری شدن سیل و دوام باران در سال جاری در کشور، با خسارات جانی و مالی همراه بود. بر اساس معلومات وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در نتیجه جاری شدن سیل، حوادث طبیعی و دیگر پدیده‌های مرتبط به آن، بیش از ۲۰۰ نفر در سراسر کشور کشته شده‌اند. به همین ترتیب هزاران خانه، زمین زراعتی و دکان (کلی یا قسمی) ویران شده‌ است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن