رویدادهای داخلی

نماینده افغانستان در سازمان ملل: گروه طالبان تعهد خود را برای صلح در عمل نشان دهد

افغان رادیو، کابل: نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته است که تعهد واقعی خود را برای صلح در عمل نشان دهد و دست از خشونت بردارد.

عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، این سخنان را در نشستی زیر نام «حفاظت غیرنظامیان به ویژه امدادگران صحی و بشری» مطرح کرده است. نماینده‌گی دایمی افغانستان در یک رشته توییت نوشته است که این نشست به میزبانی افغانستان و با همکاری انستیتوت بین‌المللی صلح، نماینده‌گی‌های دایمی آلمان، پولند، فرانسه و عراق در سازمان ملل متحد و دفاتر هم‌آهنگی کمک‌های بشری، سازمان جهانی صحت و ایتلاف حفاظت صحت در منازعه، برگزار شده است.

نماینده‌گی دایمی افغانستان در ادامه نوشته است که خانم راز با تأکید بر خواست حکومت افغانستان برای کاهش خشونت‌ها، از گروه طالبان دعوت کرده است تا تعهد واقعی خود را برای صلح در عمل نشان داده و از حمله بر غیرنظامیان، مکان‌های عمومی، مرکزهای صحی و کارمندان نهادهای بشردوستانه خودداری کند.

 این درخواست در حالی مطرح می‌شود که گروه طالبان با اعلام عملیات الفتح، حملات‌شان را علیه مواضع و تأسیسات نیروهای دولتی افزایش داده است. از سویی هم به رغم تلاش‎‌ها برای برقراری آتش‌بس در جریان ماه رمضان، جنگ در این ماه هم‌چنان ادامه یافت.

از جانب دیگر، عادله راز گفته است که حفاظت از امدادگران از اولویت‌های دولت افغانستان است و طرف‌های درگیر باید مسوولیت خود را در این راستا درک کنند. او در عین حال گروه طالبان و دیگر «گروه‌های تروریستی» را متهم کرده است که امدادگران بشری و تأسیسات آن‌ها را هدف حملات‌شان قرار می‌دهند.

این در حالی است که در این اواخر دو نهاد امدادرسان در افغانستان فعالیت‌ خود را متوقف کرده‌اند. صلیب سرخ جهانی و سازمان جهانی صحت دو نهادی‌اند که به دلیل تهدید گروه طالبان کارشان در افغانستان متوقف شده است. مسوولان این نهادها در عین حال گفته‌اند که برای از‌سرگیری فعالیت‎شان، با طالبان گفت‌وگو می‌کنند.

گروه طالبان در اواخر ماه حمل سال جاری اعلام کرد که پس از این مانع فعالیت «صلیب سرخ جهانی و سازمان جهانی صحت» می‌شود. دلیل این اقدام نیز «فعالیت مشکوک» این دو نهاد از سوی گروه طالبان خوانده شده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا