رویدادهای داخلی

امریکا ۸ میلیارد دالر اسلحه به عربستان، امارات و اردن می‌فروشد

دولت امریکا به رغم مخالفت کنگره این کشور تصمیم گرفته است که هشت میلیارد و یک‌صد میلیون دالر اسلحه به کشورهای عربستان، امارات و اردن بفروشد. هدف از این تصمیم، افزایش ظرفیت بازدارندگی این کشورها در مقابله با تهدیدات ایران عنوان شده است.

کنگره امریکا به دلیل نقش ریاض در جنگ یمن و هم‌چنان قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی، قرارداد فروش اسلحه به عربستان سعودی را تأیید نکرده است. اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، گفته است که دولت این کشور برای اجرای این قرارداد از اختیارات ویژه خود استفاده می‌کند. او تأکید کرده است که فروش این میزان اسلحه به عربستان، امارات و اردن، ثبات خاورمیانه را تقویت می‌کند و قدرت بازدارندگی و دفاعی این کشورها در برابر تهدیدات ایران را بالا می‌برد. 

همزمان با این، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، اعلام کرده است که او دستور اعزام ۱ هزار و ۵۰۰ سرباز به خاورمیانه را صادر کرده است. این سربازان نیز برای مقابله با تهدیدات ایران به این منطقه اعزام می‌شوند. ترامپ افزوده است که او دستور اعزام این تعداد سرباز به خاورمیانه را به درخواست پنتاگون صادر کرده است.

این در حالی است که اخیراً تنش‌ها در خاورمیانه افزایش یافته است. یک مقام ارتش امریکا به تازه‌گی مسوولیت حمله به چهار نفت‌کش در بندر فجیره را بر عهده ایران گذاشته است. پیش از آن، حوثی‌های یمن مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته بودند.

امریکا پیش از این چندین بمب‌افکن و کشتی جنگی به خاورمیانه فرستاده بود. یک مشاور سپاه پاسداران ایران گفته است که این کشتی‌ امریکا را با سلاح سِری سرنگون خواهند کرد. او گفته است که از دید مردم ایران، امریکایی‌ها «ابرتروریست» هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا