رویدادهای داخلی

وزارت انرژی از وقوع سیل و بالا آمدن سطح آب در شماری از دریاها هشدار داد

افغان رادیو، کابل: وزارت انرژی و آب از احتمال وقوع سیل و آب‌خیزی در شماری از حوزه‌های دریایی کشور هشدار داده است. این وزارت از مردم پایین‌دست این دریاها خواسته است که در جریان آب‌خیزی از زنده‌گی در کنار دریاها خودداری کنند.

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب در اطلاعیه‌ای گفته است که در پی بارش باران و جاری شدن سیل، احتمال دارد از دوم تا چهارم جوزا، سطح آب‌ها در شماری از حوزه‌های دریایی بلند برود. این ریاست گفته است که این احتمال از تحلیل و مقایسه ارقام مربوط به بارنده‌گی‌ها، یافته‌های مشاهداتی دستگاه‌های هایدرولوژیکی و پیش‌بینی ادارات هواشناسی معتبر جهانی به دست آمده است.

این ریاست هم‌چنان گفته است که از دوم تا چهارم جوزا سیلاب‌‎های ناشی از بارنده‌گی، آب‌خیزی در برخی از ساحات حوزه دریایی پنج آمو، شمال، هریرود و حوزه دریایی کابل جاری خواهد شد. به نقل از اطلاعیه، بارنده‌گی پراگنده از پنج‌شنبه‌شب (۲ جوزا) در حوزه کابل آغاز و در روزهای جمعه و شنبه (۳ تا ۴ جوزا) در حوزه پنج‌ آمو و شمال گسترش می‌یابد.

ریاست منابع آب، نقشه‌ای را نیز از ساحات معروض به خطر در جریان این روزها منتشر کرده است. بر اساس این نقشه، احتمال آب‌خیزی در مسیر دریاهای کوکچه، پنج، خواجه‌غار، کشم، تشکان، شهدا، درایم، تالقان، بغلان، بامیان، بلخاب، سمنگان، فاریاب، بادغیس، غور، هرات، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لوگر، لغمان، کنر، ننگرهار، پکتیکا و خوست پیش‌بینی شده است.

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب در این اطلاعیه از مردم پایین‌دست این دریاها خواسته است که در جریان آب‌خیزی از زنده‌گی در کنار دریاها خودداری کنند. از مردم بالادست این دریاها نیز خواسته شده است که به محض مشاهده نشانه‌های آب‌خیزی، به مردم پایین‌دست از این واقعه اطلاع بدهند تا به این ترتیب از وارد آمدن تلفات به مردم جلوگیری شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا