رویدادهای داخلی

 پنج مرکز برای جلوگیری از قاچاق تولیدات خارجی ساخته می‌شود

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته است که پنج مرکز برای جلوگیری از قاچاق تولیدات خارجی در نقاط مختلف کشور ایجاد می‌شود.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای نگاشته است که آقای غنی این سخنان را در دیداری با شماری از صنعت‌کاران که شام چهارشنبه، اول جوزا، در ارگ انجام شد، مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی از تاجران و صنعت‌کاران خواسته است که دولت را در خصوص ایجاد مراکز جلوگیری از قاچاق تولیدات خارجی یاری کند. آقای غنی هم‌چنان بر کنترل گمرک‌های کشور تأکید کرده و گفته که همکاری بخش خصوصی در این خصوص تعیین‌کننده است.

پیش‌تر وزارت صنعت و تجارت اعلام کرد که رشد صنعت در افغانستان در سال گذشته به ۸درصد رسیده و هم‌چنان میزان صادرات کشور افزایش یافته است.

بر اساس معلومات اتاق صنایع، در حال حاضر حدود سه‌هزار و ۲۰۰ کارخانه تولیدی در کشور کار می‌کند. بخشی از نیازهای شهروندان کشور از سوی همین کارخانه‌ها تأمین می‌شود.

یکی از چالش‌هایی که در برابر صنعت و تولیدات داخلی وجود دارد، وجود فرآورده‌های مشابه خارجی در بازارها است. بخشی از این محصولات به گونه قاچاق و بدون پرداخت تعرفه وارد می‌شود. این مسأله سبب شده است که فرآورده‌های افغانی در بازارها در برابر محصولات ارزان خارجی قرار بگیرد که رقابت را با چالش روبه‌رو می‌کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا