رویدادهای داخلی

ادامه تنش در مجلس؛ یک «نقطه» روی برگه رأی‌دهی هنوز هم جنجالی است

افغان رادیو، کابل: جنجال‌ها بر سر کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان برای امروز پنج‌شنبه (۲ جوزا) هم‌چنان ادامه دارد. مجلس نماینده‌گان که قرار بود یک رأی جنجالی و تعیین‌کننده برای کرسی ریاست این مجلس را به رأی‌گیری عمومی بگذارد، موفق به این کار نشده است.

مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نماینده‌گان به روزنامه افغان رادیو گفت که با توافق اکثریت اعضای مجلس، عبدالقیوم سجادی، نماینده غزنی، به عنوان اداره‌کننده نشست روز پنج‌شنبه تعیین شد، اما بازهم از سوی شماری از نماینده‌گان نظم مجلس به هم خورد و نتوانست در مورد رأی جنجالی تصمیم بگیرد.

آقای راسخ هم‌چنان گفت که مجلس در بی‌سرنوشتی به سر می‌برد و ممکن که جنجال‌ها بر سر کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان در نشست امروز (پنج‌شنبه) نیز حل نشود.

کمیته‌ی ۲۷ نفری که برای حل تنش بر سر کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان به وجود آمده بود، روز چهارشنبه نتایج بررسی خود را اعلام کرد. این کمیته روی بررسی آرشیف، بازشماری آرا و بحث روی اصول وظایف داخلی کار کرده بود. کمیته‌ی ۲۷ نفری هرچند با اکثریت آرا نصاب روز شنبه مجلس را – روزی که در آن مرحله دوم انتخابات برای ریاست مجلس برگزار شد – ۲۴۶ نفر تثیبت کرد، اما در مورد تأیید و رد یک رأی جنجالی دچار اختلاف شد.

از میان ۲۷ عضو کمیته حل تنش ۱۶ نفر به اعتبار رأی باطل شده و ۱۱ نفر آن به ابطال این رأی توافق داشتند. سرانجام فیصله شد که روز پنج‎شنبه در مجلس عمومی در این مورد تصمیم گرفته شود.

رأی مورد مناقشه و اختلافی به نفع میر رحمانی رحمانی استفاده شده است. در برگه رأی‌دهی افزون بر علامه انتخاب، یک نقطه اضافه نیز پایین آن دیده می‌شود. این رأی پیش از این باطل اعلام شده بود. در صورتی که این رأی دوباره تأیید شود، میررحمان رحمانی با به دست آوردن ۱۲۴ رأی برنده کرسی ریاست مجلس شناخته خواهد شد؛ زیر آرای نیم به اضافه یک رأی را از نصاب تثبیت شده پوره خواهد کرد. در صورتی که این رأی باطل شود، انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان در دور بعدی میان نامزدان جدید برگزار خواهد شد.

انتخابات برای گزینش رییس مجلس نماینده‌گان روز پنج‌شنبه هفته گذشته میان چهار نفر برگزار شد. میرویس یاسینی، عمرنصیر مجددی، میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی از نامزدان دور نخست این انتخابات بود. میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی با بدست آوردن بیش‌ترین رأی  در دور دوم انتخابات که روز شنبه، ۲۸ ثور، برگزار شد، با هم رقابت کردند.

در نتیجه انتخابات روز شنبه، میررحمان رحمانی ۱۲۳ رأی و کمال ناصر اصولی ۵۵ رأی به دست آوردند. ۵۳ رأی باطل و ۱۳ رأی سفید اعلام شد. نصاب مجلس ۲۴۷ نفر اعلام شد و به همین دلیل نامزد برنده باید ۱۲۴ رأی را به دست می‌آورد. هم‌چنان سه رأی ناپدید اعلام شد، بعدها یک ورق سفید نیز از داخل صندوق بیرون آمد. 

انتخابات برای تعیین مجلس نماینده‌گان با جنجال و حاشیه‌های بسیاری همراه بود. عطامحمد دهقان‌پور، رییس موقت مجلس نماینده‌گان روز شنبه هفته گذشته، میررحمان رحمانی را به عنوان نامزد برنده اعلام که از سوی ناصر اصولی پذیرفته نشد. به همین دلیل، نشست‌های بعدی مجلس‌ نماینده‌گان با درگیری‌های لفظی و فزیکی میان اعضای این مجلس همراه بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا