رویدادهای داخلی

گرداننده‌گان میزهای گرد:‌ کرسی سخنگویان حکومت در برنامه‌ها خالی است

با آن که قانون حق دسترسی به اطلاعات کشور در سطح جهان مقام نخست را دارد، اما گرداننده‌گان میزگردهای رسانه‌های دیداری از حضور نیافتن مسوولان حکومتی در برنامه‌های سیاسی ابراز نارضایتی می‌کنند و می‌گویند، کرسی سخنگویان حکومت در بیش‌تر برنامه‌ها تا پایان برنامه خالی است. این گرداننده‌گان میزگردها و مسوولان برنامه‌های سیاسی می‌گویند حاضر نشدن این سخنگویان در برنامه‌های تلویزیونی سبب می‌شود از یک‌سو گرداننده‌گان در خلای معلوماتی قرار گیرند و از سوی دیگر توازن لازم در بحث‌ها رعایت نشود.

محمدنصیر فیاض، گرداننده برنامه‌های سیاسی تلویزیون آریانانیوز در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت، میزان همکاری مسوولان حکومتی به ویژه سخنگویان نهادهای حکومت در این اواخر به صفر رسیده است. آقای فیاض افزود: «به ندرت می‌توانیم یکی از سخنگویان وزارت‌خانه‌ها را برای پاسخ‌دهی به کارکرد نهاد مربوطه‌شان که زیر نقض است، به میزگردها حاضر بسازیم. به همین لحاظ در بیش‌تر موارد بحث میزگردهای رسانه‌ها یک‌طرفه باقی می‌ماند.»

این گرداننده میز گرد تلویزیون آریانانیوز حضور مسوولان حکومتی را در برنامه‌های سیاسی و میزگردهای رسانه‌های دیداری مهم عنوان کرد و گفت، در برخی از موارد ممکن مخالفان حکومت صحبت‌های تحریک‌آمیزی داشته باشند و نیاز است برای توازن بحث، نماینده رسمی ‌حکومت نیز در برنامه حضور داشته باشد تا به گفته او، پاسخ لازم را برای بیننده‌گان ارایه کند.

خالده رشید، مسوول خبرهای سیاسی تلویزیون زن نیز از خالی بودن جای سخنگویان حکومتی در برنامه‌های این تلویزیون سخن می‌گوید. خانم رشید شکایت دارد: «مشکل کلان ما با سخنگویان حکومت است که بیش‌تر در برنامه‌ها حاضر نمی‌شوند که این کار در مواردی سبب کندی کار ما می‌شود.» خانم رشید بیش‌تر توضیح داد: «در بسا موارد به دلیل عدم حضور سخنگویان و یا مسوولان مطبوعاتی حکومت برنامه‌های ما لغو می‌شود؛ زیرا حضور مسوولان حکومتی در برنامه‌های سیاسی به دلیل اطلاعات دست داشته‌شان مهم است و غیاب آنان در برنامه‌ها روی محتوای نشراتی ما تأثیر منفی می‌گذارد.»

گرداننده‌گان برنامه‌های سیاسی رسانه‌ها بر اساس قانون دسترسی به اطلاعات، مسوولان مطبوعاتی حکومت را مکلف به ارایه معلومات لازم برای مخاطبان رسانه‌ها می‌دانند. زیرا به گفته آنان بیش‌تر بحث‌ها به سبب عدم حضور این مسوولان در میزگردها در حاشیه باقی می‌ماند و اطلاع‌دهی لازم آن‌چنانی که باید، به مخاطبان صورت نمی‌گیرد.

از سویی هم، شماری از مدیران بخش خبر رسانه‌ها از برخورد دوگانه سخنگویان حکومت ابراز نارضایتی می‌کنند. علی طاهری، مدیر خبر تلویزیون میوند می‌گوید، سخنگویان حکومت نه تنها این که با رسانه‌ها کم‌کار‌اند، بلکه بین رسانه‌ها تفکیک قایل می‌شوند. این مدیر خبر هم‌چنان افزود، متأسفانه در یک ماه گذشته هیچ سخنگوی نهاد حکومتی در میزهای مدور ما حاضر نشده است، در حالی که به گفته او، همه‌ی رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌کنند و مسوولان مطبوعاتی حکومت نباید با رسانه‌ها برخورد دوگانه داشته باشند.

با این حال، مسوولان مرکز رسانه‌های حکومت به عنوان مرجع تنظیم‌کننده ارتباط مسوولان مطبوعاتی حکومت با رسانه‌ها اما وضعیت بیرون‌دهی اطلاعات و حضور مسوولان نهادهای دولتی در میزگردهای رسانه‌ها را قناعت بخش عنوان می‌کنند. فیروز بشری، سرپرست این مرکز، شکایت‌ گرداننده‌گان میزگردها و مدیران بخش سیاسی این رسانه‌ها را تا جایی بر حق دانسته، می‌گوید در برخی موارد گرداننده‌گان نیز مقصر اند. آقای بشری در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت، سخنگویان حکومت مکلف‌اند در بحث‌ها و میزگردهای رسانه‌ها بدون هیچ بهانه و یا محدودیتی شرکت کنند، اما تعدد رسانه‌ها و شلوغی بیش‌تر بالای سخنگویان برخی از نهادهای حکومتی سبب می‌شود آنان به همه‌ی رسانه‌ها رسیده‌گی کرده نتوانند.

آقای بشری توضیح داد، بسا اوقات چندین رسانه در مورد رویدادهایی مشابه برنامه دارند و برای یک سخنگو ممکن نیست هم‌زمان در چندین تلویزیون و رسانه حضور یابد. سرپرست مرکز رسانه‌های حکومت هم‌چنان یادآور شد که هر رسانه‌ای که اول تماس بگیرید سخنگویان ما مکلف‌اند نخست دعوت آن را بپذیرند و میان هیچ یکی از این رسانه‌ها فرق قایل نشوند.

فیروز بشری که به سخن خودش از شکایت‌های رسانه‌ها و سخنگویان حکومت به خوبی آگاه است، هم‌چنان می‌گوید در مواردی شماری از رسانه‌ها نمی‌توانند مهمانانی را دعوت کنند که از نظر دانش، تجربه و شهرت به سطح سخنگویان حکومت باشند. آقای بشری می‌گوید، این امر شکایت سخنگویان را همواره برمی‌انگیزد زیرا به گفته‌ی آنان، این دست تحلیل‌گران و مهمانانی که در میزگردها حضور می‌یابند، اتهام‌های گوناگونی را بر سخنگویان نسبت می‌دهند و هر چیزی که خواسته باشند را بدون هیچ مسوولیتی به زبان می‌آورَند و در نتیجه سبب اهانت به سخنگوی دولت می‌شود. آن‌چنانی که آقای بشری می‌گوید، شماری از گرداننده‌گان میزگردها و برنامه‌های سیاسی رسانه به منظور تکمیل زمان برنامه‌شان، پرسش‌های شخصی و غیر مرتبط را نیز مطرح می‌کنند و توقع دارند مانند سایر پرسش‌های‌شان پاسخ داده شود. سرپرست مرکز رسانه‌های حکومت از این گرداننده‌گان خواست، در جریان برنامه‌های‌شان به چنین مواردی توجه بیش‌تری داشته باشند. 

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور نیز خاطرنشان ساخت: «تا جایی که ما نظارت داریم سخنگویان وزارت‌خانه‌ها به شمول سخنگویان نهادهای زیربنایی، عدلی و قضایی در وقت‌های مختلف از طرف روز و شب در میزگردهای رسانه‌ها حضور دارند و از لحاظ زمانی و مکانی هیچ نوع محدودیتی برای سخنگویان از سوی حکومت وضع نشده است.»

گرداننده‌گان میزگردها و مسوولان برنامه‌های سیاسی در حالی از حاضر نشدن سخنگویان حکومت در برنامه‌های شان شکایت دارند که «قانون حق دسترسی به اطلاعات» افغانستان در سال گذشته در نوع خود به عنوان بهترین قانون در سطح جهان شناخته شد. ماده هشتم این قانون، مسوولان ادارات دولتی را مکلف به ارایه اطلاعات لازم به گونه صوتی و تصویری کرده است. هم‌چنان اصول کاری و رهنمودهای مرکز رسانه‌ها نیز به تأسی از این قانون بر در میان‌گذاری اطلاعات بدون محدوده زمانی تاکید کرده است، اما عدم تطبیق این قانون بارها موجب شکایت خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ای شده است. مسوولان حکومت اما می‌گویند تعدد رسانه‌ها سبب شده است که ۶۰ تن از سخنگویان نهادهای حکومتی در کابل و حدود ۱۰۰ سخنگوی ولایتی آنان نتوانند در برنامه‌ها و میزگردها حضور یابند. سرپرست مرکز رسانه‌های حکومت اما اطمینان می‌دهد با برنامه تازه که به راه انداخته است، از تمامی ‌رسانه‌ها دیدن خواهد کرد تا شکایت‌های‌شان را از نزدیک بررسی و برای حل آن دست به کار شود.

یادداشت: این گزارش توسط افغان رادیو و به کمک کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران افغانستان، تهیه شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا