رویدادهای داخلی

یونیسف: دو میلیون کودک در افغانستان دچار سوءتغذیه‌‌اند

افغان رادیو، کابل: یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده است که دو میلیون کودک زیر سن پنج سال در افغانستان از سوء تغذیه رنج می‌برند. هم‌چنان در این گزارش شمار زنان باردار و شیرده که دچار سوء تغذیه‌اند، ۴۸۵ هزار اعلام شده است.

یونیسف در این گزارش وضعیت غذایی زنان و کودکان را در ۲۲ ولایت بررسی کرده است. بر اساس این گزارش، ۶۰۰ هزار کودک در معرض سوء تغذیه حاد قرار دارند. یونیسف در گزارش تازه‌ی خود تصریح کرده است که سوء تغذیه نُه درصد اضافه‌تر از دیگران، کودکان را با خطر مرگ روبه‌رو می‌کند. 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل از خشک‌سالی به عنوان یکی از عوامل سوء تغدیه کودکان و مادران باردار و شیرده نام برده و از ادامه‌ی خشک‌سالی در جریان سال جاری ابراز نگرانی کرده است. به باور مسوولان این نهاد، ادامه‌ی خشک‌سالی، بی‌ثباتی و هم‌چنان ناامنی سبب دو برابر شدن کسانی خواهند شد که به کمک فوری برای تغذیه نیاز پیدا می‌کنند. یونیسف در سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که در افغانستان، ۵۷۰ هزار کودک به کمک فوری غذایی نیاز دارند. بر اساس معلومات یونیسف حدود ۶.۳ میلیون نفر در افغانستان در سال ۲۰۱۸ نیاز شدید به کمک‌های بشردوستانه داشتند که از این میان ۳.۸ میلیون تن‌شان کودکان بودند.

در همین حال، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه از کاهش سوء تغذیه «مزمن» و افزایش سوء تغذیه «حاد» در میان کودکان و زنان باردار کشور خبر می‌دهد. آقای مایار روز سه‌شنبه، ۳۱ ثور در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که رقم سوء تغذیه مزمن در سال گذشته میلادی ۳۶.۶ درصد بود و در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۴۰.۹ درصد می‌رسید. به گفته او، دلیل این کاهش بلندرفتن میزان آگاهی عامه از نحوه تغذیه و هم‌چنان افزایش دست‌رسی به خدمات صحی است.

سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت که سوءتغذی «حاد» به دلیل افزایش جنگ، بی‌ثباتی، بی‌کاری و ناامنی روبه‌افزایش است و این مسأله وزارت صحت عامه را نگران کرده است. به گفته مایار در جغرافیایی جنگ، سوء تغذیه حاد نسبت به دیگر ساحات در حال افزایش یافته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا