ادب و فرهنگ

«مخاطره‌نویسی» روایتی از تجربه‌ی ۲۱ زن هراتی از دوران طالبان

افغان رادیوافغانستان-شماری از زنان در ولایت هرات، خاطرات شان را از دورۀ حاکمیت طالبان در یک کتاب نوشته‌اند.

این کتاب زیر نام «مخاطره نویسی؛ مجموعۀ خاطره‌های ۲۱ زن هراتی از دورۀ طالبان» به تازه‌گی چاپ شده‌است.

الهه ساحل، نویسندۀ این کتاب در این باره گفت: «مرور این خاطرات، تلنگری است برای کسای که در میز مذاکره با طالبان گفت‌وگو می­کنند.»

این بانوان، می‌گویند که با این کار خواسته‌اند خاطره­های تلخ شان را از دورۀ طالبان، بدون تحریف و سانسور بنویسند تا دورۀ سیاه طالبان برای نسل‌های بعدی تکرار نشود.

گلثوم صدیقی که در دورۀ طالبان معلم خانگی بود. او می‌گوید در این دوران، مخفیانه به کودکان خواندن و نوشتن را آموزش می‌داد.

او در کتاب مجموعه خاطرات ۲۱ زن هراتی از دورۀ طالبان، از قصه دختری نوشته است که هنوز هم یادآوری از آن، اشکش را می­ریزد: «نگرانی عمدۀ من برگشت به دوران طالبان است، من نمی­خواهم خاطرات تلخ آن دوران برای زنان نسل جدید تکرار شود.»

سکینه حسینی نیز که یکی از خاطراتش را از دوران طالبان در این کتاب نوشته است، آن دوران را دورۀ وحشت برای زنان می‌داند و می­گوید که چندین بار شاهد لت وکوب زنان توسط طالبان بوده است.

این ابتکار زنان هراتی، با استقبال باشنده‌گان و فعالان فرهنگی این ولایت روبه‌رو شده‌است.

فاطمه جعفری، عضو شورای ولایتی هرات گفت: «ما در ادبیات شفاهی توانایی­های زیادی از خود نشان دادیم، اما زنان قلم به دست نگرفتند و ننوشتند و چون ننوشتند ممکن فراموش شود و اگر فراموش شد ممکن دوبارۀ آن دوران را تجربه کنیم.»

این کتاب در اوضاعی به نشر می­رسد که بحث گفت‌وگوهای صلح با طالبان داغ است؛ روندی که به باور این زنان، نباید در آن، آزادی­های شان به معامله گذاشته شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا